دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

فعالان سیاسی و اجتماعی زیادی در ایران همواره از انحصار به وجود آمده در صدا و سیما انتقاد می کنند.آنان معتقد اند فضای صدا و سیما یک سویه است و فرصت گفتگو به آنان داده نمی شود.این فعالان و کنشگران از این فضای به وجود آمده بیشترین بهره برداری را می کنند و با حضور در این اتاق ها بدون واسطه با مردم دیالوگ بر قرار می کنند.

حکایت گیلان | پژمان شربتی

اگر اهل استفاده از شبکه های اجتماعی باشید، قطعا درباره ی اپلیکشن جدیدی به نام «کلاب هاوس» شنیده اید و یا از آن استفاده کرده اید.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین؛ این شبکه توسط دو کار آفرین موفق «سیلیکان ولی» کالیفرنیا به نام های پل دیوید سون و روهان ست راه اندازی شد.
چندی پیش ایلان ماسک میزبان یک چت صوتی در این شبکه اجتماعی بود. این رویداد که به طور مستقیم در یوتیوب هم پخش شد. «کلاب هاوس» را به صدر جدول شرکت های نوپا یا استارت آپ فرستاد.
در این شبکه اتاق ها یا Room های مختلفی با موضوعات گوناگون وجود دارد و افراد می توانند به صورت صوتی و زنده با یکدیگر صحبت کنند و نظرات خود را با یک دیگر به اشتراک بگذارند.
کلاب هاوس در آوریل سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد، دقیقا زمانی که شیوع ویروس کرونا روز به روز افزایش می یافت. اما از اواخر بهمن ماه سال گذشته، استفاده از آن در بین کاربران داخل کشور داغ شد.


شکل گرفتن گفتگو های مفصل بین کاربران این شبکه شاید مهم ترین ویژگی باشد که آن را از سایر شبکه های اجتماعی متمایز کرده است.
کاربران ایرانی زیادی در اتاق های مختلف حضور فعال دارند و گاهی تعداد این کاربران در اتاق های این شبکه حتی به چندین هزار نفر می رسد.هرچند این کاربران به لحاظ فکری تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند، اما میل گفتگو بین ایرانیان در این شبکه به شدت بالا است.
آنان با توجه به علایق ، مطالعات و حوزه ی فعالیت های خود ساعت ها با یکدیگر گفتگو می کنند.
در حالی که دیده شده در شبکه های اجتماعی دیگر افراد بیشتر دنبال کننده ی نظرات موافق و نزدیک به خود هستند ‌ و حتی اگر نظرات مخالف را دنبال کنند، آنچنان گفتگویی که مشارکت دیگران را به همراه داشته باشد، در آن شکل نمی گیرد.
فعالان سیاسی و اجتماعی زیادی در ایران همواره از انحصار به وجود آمده در صدا و سیما انتقاد می کنند.آنان معتقد اند فضای صدا و سیما یک سویه است و فرصت گفتگو به آنان داده نمی شود.
این فعالان و کنشگران از این فضای به وجود آمده بیشترین بهره برداری را می کنند و  با حضور در این اتاق ها بدون واسطه با مردم دیالوگ بر قرار می کنند.
این فضا با حضور روزنامه نگاران در کنار مردم جذاب تر شده است و پرسش هاو مطالبات زیادی در این فضا مطرح می شود، که نیازمند حضور مسئولین برای پاسخ به مردم در این فضا است.

با بالا گرفتن فعالیت کاربران ایرانی در کلاب هاوس و تب دعوت در آن پای سیاستمداران به این فضا باز شد.
یکی از اولین دولتمردانی که وارد این شبکه شد، محمد جواد آذری جهرمی ، وزیر ارتباطات و پیوستن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در اتاقی با موضوع ناگفته های تفاهم‌نامه این و چین در گفت و گوی سخنگوی وزارت خارجه شرکت کرد و به همراه دیگر معاونانش به دفاع از این قرار داد پرداخت. هر چند نحوه ی مدیریت این گفتگو با انتقادات زیادی از سوی روزنامه نگاران، فعالان سیاسی قرار گرفت، اما می توان به ادامه دار بودن و بهتر شدن محتوای این نوع گفتگو ها امیدوار بود.
با توجه به مشکلات حال حاضر که ویروس کرونا تقریبا تمام اقدامات بشر در تمام نقاط جهان را تحت تاثیر قرار داده است،اهمیت وجود چنین فضاهایی برای ایجاد گفتگو را دو‌چندان می کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان