دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

حکایت گیلان | سخنگوی دولت گفت: بخشی از افزایش قیمت‌ها به این دلیل بود که ما نتوانستیم ارز را به موقع تهیه کنیم.

علی ربیعی، سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص تاکید مقام معظم رهبری برای رصد و کنترل قیمت‌ها و برنامه دولت، اظهار کرد: بخشی از افزایش قیمت‌ها به این دلیل بود که ما نتوانستیم ارز را به موقع تهیه کنیم، اما با تمهیداتی که اندیشیده شد مقرر شد بتوانند از ارز مبادله‌ای و تهاتر استفاده کنند؛ از آنجایی که قیمت نهاده‌ها بر قیمت مرغ و تخم مرغ تأثیر گذاشته بود، خوشبختانه این تمهیدات با این شیوه‌ها وارد کشور شدند و بخشی از آن نیز در گمرک مانده بود.
وی افزود: انتظار داشتیم بخشی از این کالا‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی بیاید، مثل برنج که ارز آزاد اعلام شده بود، اما وارد کننده مدعی بود که با ارز قبلی آورده است و بخشی از آن است.

ربیعی بیان کرد: با تصمیمی که در خصوص گمرک گرفته شده بود و با ارز‌های غیر نیمایی و تمهید بانک مرکزی گشایش‌های بیشتری در این زمینه شد. ستاد تنظیم بازار نیز به طور منظم جلسات را هر هفته برگزار خواهد کرد؛ تقسیم کاری بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت صورت گرفت که این تقسیم کار کمک کرد که ما بتوانیم در مورد برخی از کالا‌ها زنجیره کنترل و توزیع را یک جا ببریم و وظیفه مرغ و تخم مرغ از وزارت صمت مجزا شد.

وی ادامه داد: از این پس در خصوص عرضه مرغ و تخم مرغ و گوشت در بازار وزارت جهاد کشاورزی اقدام خواهد کرد این نیز به تسهیل روند کمک خواهد کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ۲۵ هزار تن برنج تاکنون ترخیص شده است، گفت: طبق گزارشی که وزیر جهاد کشاورزی دادند، اختیارات، و اقدامات لازم صورت گرفته است و برخی از مشکلات در حال مرتفع شدن است.

ربیعی گفت: ذخیره‌سازی کالا‌ها نیز وضع مناسبی دارد؛ مدتی از ذخیره‌ها استفاده کردیم و فکرمان نیز به شرایط کنونی معطوف شده است، امیدواریم با تلاشی که بانک مرکزی انجام داد، ارز‌ها به سرعت تأمین شود و با یکپارچگی در همه مراحل واردات و توزیع که به وزارت جهاد داده شد، شاهد کاهش قیمت در روز‌های آینده باشیم.

وی اظهار کرد: یک تصمیم نیز در خصوص قاچاق مرز بود، در برخی از مکان‌ها کالا‌ها تفاوت قیمت دارد، روی قاچاق در مرز‌ها نیز تصمیماتی اتخاذ شد و صادرات کالا و صادرات تخم مرغ قطع شدتا ما بتوانیم به تعادل قیمت برسیم.
ادامه دارد ...

منبع: ایلنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان