شنبه, 26 خرداد 1403
شنبه, 26 خرداد 1403

کمتر از یک ماه مانده به بهار که در هوای معتدل یکماه اخیر در گیلان این سرزمین همیشه سبز، درختان جامعه حیات بر تن کرده و به شکوفه های بهاری زینت یافته اند اما پیش بینی هواشناسی برای روزهای آتی حاکی از کاهش محسوس دما و بارش برف در استان است.

به گزارش حکایت گیلان | معاون توسعه و سرپرست اداره پیش بینی هشدار و اداره کل هواشناسی گیلان گفت:براساس نقشه های هواشناسی، سامانه ناپایدار بارشی و سرد از اواخر وقت سه شنبه وارد منطقه شده و تا جمعه فعال می باشد و پیامد آن بارش برف در جلگه و ارتفاعات، وزش باد و کاهش دما است.

شبنم هادی نژاد یکشنبه شب در گفت و گویی افزود: نقشه های هواشناسی نشان دهنده فعالیت جریانات ناپایدار در منطقه است که طی روزهای دوشنبه و سه شنبه با تضعیف ناپایداری کاهش ابر و افزایش دما توام خواهد بود؛  اما  از سه شنبه بعد از ظهر و شب با نفوذ توده هوای سرد و بارشی؛  افزایش ابر، بارندگی و وزش باد در دامنه ها و بارش برف در ارتفاعات تا پایان هفته پیش بینی می شود.

به گفته وی، اواخر وقت سه شنبه تا چهارشنبه وزش باد نیز در برخی مناطق استان شدید یا خیلی شدید پیش بینی می شود.
وی تصریح کرد: از روز چهارشنبه  به تناوب تا پایان هفته با توجه به افت محسوس دما به طور متوسط  بین هفت تا ۱۲ درجه سانتیگراد و  بارش برف در استان خواهیم بود و از روز جمعه با تضعیف تدریجی ناپایداری ها به تدریج شاهد کاهش ابر و افزایش دما در هفته آینده خواهیم بود.

هادی نژاد ادامه داد: این سامانه بارشی از اواخر وقت جمعه بتدریج از منطقه خارج می شود اما هوای سرد تا صبح شنبه در منطقه استقرار دارد.

سرپرست اداره پیش بینی هشدار و اداره کل هواشناسی گیلان اضافه کرد: بارش برف از روز چهارشنبه ابتدا در ارتفاعات و سپس در جلگه آغاز می شود که در برخی مناطق غربی، مرکزی و اطراف تالاب انزلی شدید است.

وی اظهار داشت: آبگرفتگی، لغزش، رانش، کولاک و برف در ارتفاعات و دامنه ها و مناطق کوهستانی، کاهش دید، اختلال در تردد محورهای کوهستانی، خسارت به سازه ها و احتمال وقوع بهمن از جمله پیامدهای احتمالی فعالیت سامانه بارشی چهارشنبه تا جمعه است.

منبع:ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان