دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

«محمدجواد آذری جهرمی» در اینستاگرام خود نوشت: امروز تعداد زیادی پیام از شما دریافت کردم که گفته بودند اپراتورها با فعال کردن سرویس رومینگ به صورت اجباری، مبالغی را از حساب مشترکین کسر کردند.

او در ادامه با طرح چند سوال به این شایعه پاسخ داد.

رومینگ بین الملل چیست؟

زمانی که شما به مسافرت خارج از کشور می‌روید، سیم کارت شما قابلیت فعال شدن در شبکه تلفن همراه کشور مقصد را دارد. در این حالت رومینگ برای سیم کارت شما فعال می‌شود. تماس گرفتن یا استفاده از اینترنت در حالت رومینگ بسیار گران قیمت است و کاربرد تجاری دارد.

آیا رومینگ بین الملل بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت برای مشترک هزینه ای دارد؟

خیر. فعال شدن سیم کارت شما در شبکه کشور مقصد، بدون تماس هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت.

آیا سرویس رومینگ بین الملل برای همه به صورت پیش فرض فعال است؟

در حال حاضر بله، اما قبلا این سرویس در صورت نیاز و با درخواست مشترک و با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی انجام می‌شد. پس از فراگیر شدن سفر اربعین و برای راحتی مردم، این خدمت به صورت پیش فرض برای مشترکین اپراتورها فعال است.

آیا با فعال بودن خدمات رومینگ بین الملل و عدم خروج از کشور، مشترک باید هزینه بیشتری برای تماس بپردازد؟

خیر، هیچگونه هزینه اضافی در صورت عدم خروج از کشور، برای مردم محاسبه نخواهد شد و این خبر شایعه ای بیش نیست.

آیا با غیر فعال کردن خدمات رومینگ بین الملل با کدهای دستوری معرفی شده، مشکلی برای مشترک به وجود می‌آید؟

خیر. تا زمانی که مشترک قصد مسافرت به خارج از کشور را نداشته باشد مشکلی به وجود نمی آید. در غیر این صورت باید قبل از سفر به فعال سازی اقدام کند وگرنه سیم کارت او در خارج از کشور قابل استفاده نخواهد بود.

آیا غیر فعال سازی خدمات رومینگ بین الملل منفعتی هم دارد؟

به صورت کلی خیر اما به شهروندان نقاط مرزی کشور توصیه می شود به دلیل آن که ناخواسته در معرض پوشش شبکه موبایل کشورهای همسایه قرار می گیرند، برای جلوگیری از رومینگ اجباری و برقراری تماس به صورت رومینگ بین الملل ناخواسته این سرویس را روی سیم کارت‌های خود غیرفعال کنند. 

عامل پخش این شایعات چه کسانی هستند؟

دو حالت متصور است. یا این که موضوع درمناطق مرزی کشور مطرح و سپس خبر آن در سایر نقاط نیز منتشر شده است. احتمال دوم این است که یک شبکه پخش شایعه در شبکه های اجتماعی با هر هدف ممکن در کشور فعال شده که به اطلاعات اپراورها دسترسی پیدا کرده‌اند و با پخش شایعه، عکس العمل مردم و در نتیجه قدرت پخش شایعه را با تعداد کدهای دستوری غیرفعالسازی رومینگ بین الملل شماره گیری شده، ارزیابی می‌کنند.

در صورت صحت گزینه دوم، دستگاه‌های ذیربط در شناسایی این شبکه ها بایستی یک بررسی دقیق به عمل بیاورند و نسبت به برخورد با عوامل آن اقدام کنند.

وزیر ارتباطات پس از پاسخگویی به این سؤالات و روشن کردن ماجرای پیامکی که در خصوص پرداخت هزینه برای فعال‌سازی رومینگ دست‌به‌دست می‌شود، تأکید کرد: اطمینان می‌دهیم که نسبت به حق‌الناس حساس هستیم و فعال بودن سرویس رومینگ بین‌الملل برای سیم‌کارت شما، مادامی‌که به مسافرت خارج از کشور نرفته‌اید و تماسی برقرار نکرده‌اید و استفاده‌ای از اینترنت نداشته‌اید، هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و این شایعه یک دروغ شاخ‌دار است.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : آذری جهرمی

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان