پنجشنبه, 04 مرداد 1403
پنجشنبه, 04 مرداد 1403
قهر فقط شامل صندوق های رأی نبود؛

هنرمندان رنج دیده ی این مرز و بوم را نیز دریابید

۱۴۰۳/۰۴/۱۷ ۱۸:۳۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | عباس مؤذن: با اعلام نتایج انتخابات و پایان فضای هیجانی و پیروزی جناب دکتر پزشکیان ، اکنون زمان آنست که در آرامش به کنکاش واقعیتهای موجود پرداخته و با اتکا به فضای نسبتاً مثبتی که نتیجه‌ی انتخابات بر جامعه گذاشته‌است، طرح موضوع نمود و دست به مطالبه‌گری زد.

با توجه به اینکه کاندیدای ریاست جمهوری برای کسب کرسی خیابان پاستور نیاز به صندوق رأی دارد لاجرم قهر با صندوق رأی از سمت بخشی از جامعه درک و به رسمیت شناخته شد اما حوادث ۱۴۰۱ تاثیر بسیار عمیقتری بر لایه‌های مختلف اجتماع گذاشته که به واسطه‌ی عدم احساس نیاز از سمت دولتمردان هنوز کشف و به رسمیت شناخته نشده‌است.

یکی از قهر‌ها و فاصله ‌گرفتن‌ها از سمت اهالی هنر است، در حقیقت یک روند فرسایشی و خزنده از سالها پیش تا امروز گریبان هنر و هنرمندان کشور را گرفته و فشارهای ۱۴۰۱ وزارت ارشاد اسلامی دولت وقت تیر خلاصی بود بر پیکر نحیف شده جامعه‌ی هنری.

کافیست به افول وحشتناک سینمای کشور نگاه کنیم که از علی حاتمی، فریدون گله، بهرام بیضایی و بسیاری بزرگان دیگر به هجونامه‌های مبتذل امروزی بدل شده‌اند، به موسیقی نگاه کنیم که وضعیت به شدت وحشتناکتر است به تئاتر، هنرهای تجسمی و حتی شعر نگاه کنیم وضعیت اسفناک است.

جشنواره فجر که روزگاری فخر هنر این کشور بود به یک دورهمی محلی تبدیل شده است، تمام این گزاره‌ها فقط یک دلیل دارد، هنرمندان با فعالیت‌های رسمی قهر کرده‌اند و این ضربه‌ای جبران نشدنی بر پیکره‌ی فرهنگی این مرز و بوم است، از دست دادن مرجعیت فرهنگی اتفاقیست که نتایجش هم‌اکنون در جامعه قابل رویت است لجن پراکنی به مفاخر هنری، نفی تمدن و فرهنگ و تنزل سطح سلیقه و...آثاریست که این پدیده‌ی شوم تا کنون بر جای نهاده و این تازه اول ماجراست.

برگردیم به ابتدای یادداشت و بحث مطالبه‌گری از رئیس جمهور محترم، لطفاً همانطور که قهرکرده‌های صندوق رأی را به رسمیت شناختید و به آنها حق دادید و درصدی از آنها را برای حمایت قانع کردید، جامعه‌ی هنری و هنرمندان رنج دیده‌ی این مرز و بوم را نیز دریابید.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان