شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403

اختصاصی حکایت گیلان | کیان پوررهنما: پس از حادثه کشته شدن رئیس جمهور سابق، با توجه به فضای خاص کشور، جامعه و عدم استقبال اکثریت مردم در چند انتخابات گذشته؛ عمده تحلیل‌گران سیاسی با قطعیت بر استمرار مسیر دولت سابق و سرکار آمدن دولتی شبیه به دولت گذشته و از میان جناح محافظه کار و اصول‌گرایان سخن می‌گفتند.

اما با تایید صلاحیت غیرمنتظره مسعود پزشکیان، قطعیت این تحلیل ترک برداشت و به تدریج بارقه امید در دل بخشی از مردم و فعالین سیاسی اصلاح طلب زنده شد و بسیاری این تایید صلاحیت را به منزله چراغ سبز و اراده حاکمیت برای انجام اصلاحات تعبیر کردند.

اما به واقع پیروزی پزشکیان در شرایطی رقم خورد که؛ عدم استقبال ۵۰ الی ۶۰ درصدی مردم در دو مرحله انتخابات  را شاهد بودیم و این در حالی بود که درگذشته مشارکت بالای ۵۰درصد عامل مهم پیروزی اصلاح طلبان بود، پس چگونه این پیروزی رقم خورد و آن را باید مرهون تلاش‌ چه کسانی دانست؟

فارغ از عوامل مختلفی که در پیروزی پزشکیان موثر بوده و بررسی دقیق‌‌تری را می‌طلبد؛ در واقع امتیاز و سهم اساسی در این پیروزی را باید به دو عامل اصلی اختصاص داد:

۱-تغییر رویکرد، نزدیک شدن به مردم و مواضع شجاعانه و مدبرانه جبهه اصلاحات ایران و سید محمد خاتمی در چند سال اخیر؛ جبهه اصلاحات که متشکل از احزاب و اشخاص حقیقی اصلاح طلب می‌باشد، در چند سال اخیر و خصوصا پس از وقایع سال ۱۴۰۱ مواضع و بیانیه‌های صریح، شفاف‌ و شجاعانه‌تری را نسبت به گذشته، در نقد عملکرد حاکمیت، دولت مستقر و در دفاع از حقوق مردم بیان داشت و در عمل با امتناع از معرفی نامزد، عدم حضور در چند انتخابات گذشته و اعتراض صریح به عملکرد و ردصلاحیت‌‌های گسترده‌ شورای نگهبان توانست چهره مشروع‌تر، مقبول‌تر و تحول‌خواهانه‌تری از خود به نمایش بگذارد.

چه بسا اگر نبود این مقاومت‌ها و مواضع صریح جبهه اصلاحات، و اگر نبود تن ندادن جبهه اصلاحات به فشار برخی احزاب و اشخاص که برای حضور در هر انتخاباتی و تحت هر شرایطی و با انواع توجیهات به اعمال فشار پرداخته و خواستار حضور جبهه در هر انتخاباتی بودند، این تعداد از مردم نیز (که البته نسبت به گذشته ریزش زیادی داشته‌اند) به یاری جبهه اصلاحات و پزشکیان نمی‌آمدند.

مناسبات و روابط قدرت و سیاست عملی در عین آنکه نیاز مبرم به تعامل و همکاری دارد، گاهی نیاز به واکنش، مقاومت و ایستادگی بر مواضع دارد. 

۲-حضور بخشی از مردم که هرچند منتقد، ناراضی و حتی مردد بودند اما در نهایت به پای صندوق رای آمدند و به پزشکیان رای دادند.

فراموش نشود که اختلاف آرای دو کاندیدا کمتر از ۳ میلیون بود و اگر نبود حضور این بخش از مردم، نامزد جناح محافظه‌کار پیروز میشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان