شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403

اختصاصی حکایت گیلان | اسحاق راستی: جز این بارکه انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شده، در سال ۸۴ نیز انتخابات به دور دوم کشیده شده بود.
مروری بر برخی از جنبه‌های آن انتخابات شاید بتواند از تکرار تجربه‌های تلخ آن جلوگیری نماید‌.

در آن سال‌ها در حالی که اصلاح طلبان مقبولیت بیشتری در جامعه داشتند اما به جهت برخی اشتباهات فاحش؛ نتیجه را به رقیب خود واگذار نمودند. حضور چند نامزد در انتخابات بدون اینکه با هم هماهنگ و ائتلاف کنند اولا باعث شد انتخابات به دور دوم کشیده شود و از طرفی فرد راه یافته به دور دوم یعنی مرحوم هاشمی به جهت پاره‌ای انتقادات که به ایشان در سطح جامعه مطرح بود با شکست مواجه شد.

از طرفی دیگر اصلی‌ترین تجربه در آن انتخابات که به‌نظر باید مورد توجه قرار گیرد؛ قهر عده‌ای از نخبگان و طبقه متوسط در دور دوم آن انتخابات بود که بنا به جهاتی از برخی مسائل به حق گله‌مند بوده و با سکوت نظاره‌گر شدند و طرف مقابل با بسیج عده ای از فرودستان جامعه با شعارهای پوپولیستی و همچنین با شبکه رای برخی از سازمان‌ها پیروز انتخابات گردید و کشور را به ورطه تحریم با دهها مسائل و مشکلات نمود.

از طرفی این بار نیز انتخابات ۱۴۰۳ ریاست جمهوری در حالی به دور دوم کشیده شده که بیش از ۶۰ درصد مردم بنابه دلائلی از صندوقهای رای قهر نمودند. به علل این عدم مشارکت مردم که بنظر نگارنده یک اعتراض منطقی و مدنی بود که باید در جایش مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد؛ نمی پردازیم. اما نتایج انتخابات طوری رقم خورد که دو اندیشه و تفکر اینک به مرحله دوم این انتخابات رسیده اند.

با نگاهی گذرا به یکی از کاندیداها که سالهاست در حوزه‌های تصمیم گیری خود را دولت سایه نامیده اما در اصل در مهمترین تصمیمات کشور خصوصا سیاست خارجی دخالت داشته که نتیجه آن تحریم و بسیاری از مشکلات کشور بوده، ضمن اینکه با آزادی های سیاسی و اجتماعی و حقوق شهروندی و حجاب بانوان مشکل داشته و در صورت حضور او در پست ریاست جمهوری فضای کشور بسته تر و با ادامه همان سیاست های خارجی مردم با مشکلات اقتصادی و اجتماعی مواجه خواهند شد؛ قرار دارد.

از طرفی جناب پزشکیان که در انتخابات کنونی کاندیدای اصلاح طلبان و بخشی از نیروهای تحول خواه جامعه بوده با سابقه روشن ؛ پاکدستی و اندیشه های روشن و دفاع از آزادی های سیاسی و حقوق شهروندی قرار گرفته که با مقایسه دو نامزد به آسانی می‌توان دریافت که کدام گزینه برای کشور مفیدتر است.

اما خطری که این بار شاید در انتخابات مرحله دوم کشور را تهدید کند باز همان قهر ۶۰ درصدی مردمی است که با انتخابات بنابه دلائلی قهرند و عدم حضورشان باز تکرار انتخابات سال ۸۴ خواهد شد و بار دیگر کسی سکاندار جمهور مردم شود که کشور را به قهقرا و ادامه مشکلات همچنان ادامه داشته باشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان