شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403
ستادهایی که دیگر مردمی نیستند؛

تبدیل ستادهای مردمی به ستاد سیاسیون، نمایندگان و مدیران شهری

۱۴۰۳/۰۴/۰۳ ۰۲:۴۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | کیان پوررهنما: کمتر از پنج روز تا پایان مهلت فعالیت ستادی و انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری باقیمانده است.

با نگاهی به فضای غالب در اکثر ستادهای نامزدهای ریاست جمهوری در گیلان و خصوصا در رشت، مسئله‌ای که خیلی به چشم می‌آید؛ حضور پررنگ فعالین سیاسی، مدیران سیاسی، و خصوصا در این دوره؛ حضور جمعی و فعالانه‌ مدیران و نمایندگان حوزه مدیریت شهری در ستادهای برخی نامزدهاست که انتقاداتی را به دنبال داشته است (در یادداشتی دیگر به آن می‌پردازم).

و در سوی دیگر مشارکت و حضور کم‌رنگ دانشجویان، جوانان و زنان در فعالیت‌های ستادی این دوره است؛ و چه بسا می‌توان گفت در انتخابات‌های مجلس و شوراها، ستاد برخی نمایندگان شلوغ‌تر و پرشورتر بوده است.

طبیعتا این‌که ارکان ستادهای انتخاباتی از فعالین سیاسی و اجتماعی، مدیران و در مجموع افراد باتجربه‌‌تر، فعال‌تر و شناخته‌‌ شده‌تر تشکیل شود محل اشکال نیست و در کشورهای توسعه یافته نیز غالبا اعضای حزبی مدیریت فعالیت‌های انتخاباتی را برعهده می‌گیرند، اما اینکه اکثریت افراد حاضر در ستادها فعالان سیاسی باشند و از مردم، جوانان، دانشجویان، زنان، اقشار و اصناف مختلف چندان خبری نباشد و استقبال‌ و فعالیت پرشوری نباشد، سبب شده ستادهای مردمی به ستاد‌ سیاسیون و ستاد نمایندگان و مدیران شهری تبدیل گردد.

حال آسیب‌شناسی و دلیل بی رغبتی بخشی از مردم از فعالیت در ستادها چه می‌تواند باشد، مبحثی است که در این مقال نمیگنجد و فرصت دیگری را می‌طلبد، اما به طور کلی می‌توان؛

فضای غالب جامعه و سیاست زدگی بسیاری از مردم، استمرار مشکلات اقتصادی مردم، گسترش فعالیت‌های مجازی جای فعالیت‌های فیزیکی و ستادی، تکراری بودن نامزدهای ریاست‌ جمهوری و عدم تغییر نسلی و پوست اندازی در احزاب و جناح‌های سیاسی را از دلایل عمده این بی رغبتی برشمرد.

البته لازم به ذکر است که امکان و تجربه تغییر شرایط در یکی دو روز پایانی و حضور اقشاری از مردم در پای صندوق رای (فارغ از اینکه فعالیت‌های ستادی پررنگ یا کمرنگ باشد) همواره وجود داشته و دارد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان