شنبه, 30 تیر 1403
شنبه, 30 تیر 1403
ضعف نظارتی و سطح نازل استانداردها در آتش سوزی های اخیر گیلان؛

بیمارستان بین المللی قائم لوازم اطفاء حریق نداشت؟

۱۴۰۳/۰۴/۰۲ ۱۱:۰۰ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | اسحاق راستی: آتش سوزی بیمارستان قائم در رشت و کشته شدن ۹ نفر از بیماران در این بیمارستان خصوصی که از شهرت خاصی هم در سطح بیمارستان‌های استان و کشور برخوردار بود؛ باعث اندوه وتاسف مردم خصوصا اهالی استان گیلان شده است.

این‌بار نیز بعد از وقوع حادثه؛ از سطح مخبر سرپرست ریاست جمهوری تا رئیس قوه قضائیه، وزیر کشور و مسئولین استان از استاندار تا رئیس دادگستری استان در مورد این حادثه پیام داده و قول بررسی و رسیدگی را دادند و طبق آخرین خبرها ۴ نفر نیز در این رابطه دستگیر شدند.

خبرها حاکی از آن بوده که این بیمارستان فاقد وسایل اطفا حریق بوده است، اما گویا نماینده ویژه مجلس گفته  سیستم اطفای حریق بیمارستان قائم ۱۹ بار به صدا درآمده اما مورد بی توجهی قرار گرفته، که اگر اینگونه باشد نیز جای تاسف دارد.

این که یک بیمارستان خصوصی و معروف در سطح کشور از تجهیزات غیراستاندارد استفاده نموده، 

و جانمایی آی سی یو و تاسیسات بیمارستان مناسب نبوده  و پرسنل آموزش‌های لازم را برای مواجهه با بحران ندیده بودند ولی در تبلیغات از عنوان بین المللی بودن آن نام برده می شده؛ نشانه چیست؟

این حادثه ناگوار در حالی رخ داد که چند ماه پیش آتش سوزی در کمپ اعتیاد شهر لنگرود نیز اتفاق افتاد که منجر به کشته شدن ۳۵ نفر از اعضای این کمپ شد و هنوز پرونده آن حادثه دلخراش مورد واکاوی در سطح افکار عمومی نشده است.

ضمن اینکه مدتی قبل نیز در منطقه امام زاده ابراهیم گیلان که منطقه خوش آب و هواو توریستی  نیز بوده و پذیرای بسیاری از  مسافران در فصل بهار و تابستان هست؛ آتش سوزی رخ داد و منازل و مغازه‌های بسیاری از مردم این منطقه در آتش سوخت و این‌بار نیز مسئولین کشوری و استانی با انتشار پیام و همدردی با مردم آسیب دیده قول رسیدگی به وضع مردم را در اسرع وقت دادند، اما طبق اطلاع هنوز مردم منطقه امام‌زاده ابراهیم گیلان غرق در مشکلات خود هستند.

اما مسئله قابل توجه و مورد بحث در این حوادث این است که؛

مگر استان گیلان در چه حد و سطحی از استانداردها قرار دارد که با هر حادثه‌ای؛ خبرهای ناگوار و تاسف آوری از این منطقه به گوش می‌رسد، خصوصا که مرگ عده‌ای از مردم این منطقه را در پی دارد.

به‌نظر می رسد ضعف و عدم نظارت سازمان‌های مربوطه، کمبود امکانات و عدم پیشگیری در خصوص این اماکن و ساختمان ها یکی از دلائلی است که موجب این حوادث ناگوار شده و هراز چندگاه باعث کشته شدن عده ای از مردم می شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان