یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403
یکشنبه, 30 اردیبهشت 1403
طرح ساحلی گیسوم منطقه ای خارج از چهارچوب قانون :

تصاحب کنندگان طرح ساحلی گیسوم مصونیت قضایی دارند

۱۴۰۳/۰۲/۲۵ ۱۷:۵۱ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبدالهی : چهارشنبه 12 اردیبهشت افرادی سه مقام محلی شهرستان تالش را به خاطر اقدام برای آزادسازی تصرف غیرقانونی طرح ساحلی گیسوم کتک زدند. در حال حاضر مقامات سیاسی، امنیتی و قضایی در تالش و  گیلان تاکنون نتوانستند هیچ اقدامی برای پیگرد قانونی عاملان این  اتفاق انجام بدهند.

طرح ساحلی گیسوم در بخش اسالم شهرستان تالش در دهه هفتاد با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمین متعلق به شهرداری تالش راه اندازی شد تا جایگاهی برای تفریح عمومی مسافران و راهی برای درآمد شهرداری و مردم محلی باشد. این طرح پس از سه دهه فعالیت عملا به تصرف  27 ساله «ع.م» کارگر سابق شهرداری تالش درآمده و تلاش‌ها برای بازگردانی اموال عمومی بیت المال تا کنون بی نتیجه ‌مانده است.

آخرین تلاش ناموفق برای رفع تصرف این طرح روز چهارشنبه 12 اردیبهشت صورت گرفت که تلفات جانی نیز بر جای گذاشته است. داوود قوی پنجه شهردار تالش (هشتپر)، سعید قسمت پور سرپرست معاونت سیاسی فرمانداری تالش، امنیتی و اجتماعی فرماندار و سعید رستمی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تالش به ترتیب در این روز توسط افراد معترض مورد ضرب و شتم قرار گرفته و مجروح شده‌اند.

شهردار تالش ، سرپرست معاونت سیاسی ، رئیس شبکه بهداشت و درمان به  همراه بهزاد پورپناه رییس شورای شهر تالش برای بازگردانی طرح به شهرداری و بازگشایی پلمپ ها رفته بودند.

تلاش‌های فرماندار تالش برای تماس با سرهنگ محمد رستمی فرمانده نیروی انتظامی تالش بی نتیجه بوده است و محمد صفری دادستان تالش نیز در هنگام این رویداد منتظر ورود حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی به تالش بوده اما تاکنون اقدامی در این حوزه قضایی صورت نگرفته است.

چرا گیسوم پلمپ شد؟

ماجرا از آنجایی آغاز می‌شود که شبکه بهداشت و درمان تالش این طرح را بخاطر وضع بد سرویس‌های بهداشتی عمومی به مدت 10 روز با حکم قضایی دادگستری تالش پلمپ می‌کند. گروهی که خود را کسبه درون طرح معرفی می‌کنند با تجمع در مقابل درب ورودی و سردادن شعارهایی خواستار بازگشایی مجدد طرح می‌شوند.
شهردار تالش درباره این موضوع می‌گوید: فعلا قصد مصاحبه در این مورد وقایع این روز را ندارم. پلمپ این طرح به خاطر وضع بد سرویس‌های بهداشتی کار درستی بوده و من با این کار موافق هستم.
 داوود قوی پنجه همچنین با بیان پیگیری ماجرای بازپس گیری این طرح ساحلی تاکید می‌کند: این طرح ساحلی متعلق به شهرداری تالش  و مدارک مورد نیاز و تایید شده آن به رئیس دادگستری گیلان ارائه خواهد شد.
قابل ذکر است که سعید رستمی رییس شبکه بهداشت و درمان و سرپرست معاونت سیاسی فرماندار تالش نیز ترجیح می‌دهند که در این باره سخنی نگویند.

واکنش رسانه های منطقه

چند رسانه زرد منطقه نیز با آب و تاب این تجمع و تنش‌های ایجاد شده  را پوشش خبری می‌دهند و اما همین رسانه‌ها پس از بازگشایی طرح، خبری از اصل ماجرای حمله به مقامات دولتی را منعکس نمی‌کنند.

سابقه ضرب و شتم در گیسوم

سابقه حمله افراد به مسئولان شهرداری و مقامات دولتی در این طرح به سال‌های گذشته بازمی‌گردد. آخرین بار محمود شکری نماینده وقت تالش در شهریور 1398 مورد ضرب  و شتم همین افراد قرار گرفت و باز هم پلیس و دادستان وقت وارد عمل نشدند. همان زمان موضوع ابطال مناقصه مطرح شده بود و چند مقام در استانداری گیلان قصد ابطال آن را داشتند و روزنامه همشهری چهارم شهریور با تیتر «23 سال تصرف غیرقانونی یک طرح ساحلی» درباره این ماجرا گزارش منتشر کرده بود.

متصرف گیسوم کیست؟

«ع.م» کارگر سابق شهرداری تالش و عضو شورای روستای گتگسر توانسته این طرح را با کمک برادران، برادرزاده ها و چند نفر دیگر تصاحب کند. وی پس از اینکه توانسته اداره ویلای مصادره ای استانداری در گیسوم را به دست گرفته با میهمانان این ویلا رابطه برقرار کند تا حدودی خود را صاحب نفوذ دانسته و خودروی اسپورتیج خود را در پارکینگ مسقف خودروهای فرمانداری پارک می‌کند.همچنین همین متصرف پدر همسر یکی از معاونین فرمانداری رشت است .

چه چیزی تصرف شده است؟

طرح ساحلی گیسوم و ویلاهای فرمانداری که درون همین محدوده در تصرف این شخص است و هیچ درآمدی از این مجموعه به حساب شهرداری و فرمانداری واریز نمی‌شود.

اینگونه به نظر می‌رسد که متصرف و همراهانش از نوعی رانت قوی برخوردارند که هیچ ارزشی برای مردم و مقامات محلی قائل نیستند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان