سه شنبه, 05 تیر 1403
سه شنبه, 05 تیر 1403
ارمغان هجوم تورهای گردشگری به بلندترین آبشار ایران

روز شلوغ آبشار بارزاوو (لاتون) ختم به خیر نشد

۱۴۰۳/۰۲/۱۵ ۲۱:۳۱ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبداللهی: تورهای گردشگری به تازگی نقطه هدف خود را آبشار بارزاوو که به نام لاتون شناخته می‌شود انتخاب کرده‌اند.
تورگردانان روزهای آخر هفته بهار با جمعیت چند هزار نفری پای بلندترین آبشار ایران حاضر می‌شوند و انبوه گردشگران را به این نقطه می‌آورند که عملا بیشتر از ظرفیت یک جاذبه طبیعی است. بنابر مشاهدات میدانی بیشتر این گردشگران که سابقه چندانی در طبیعت‌گردی و لوازم آن را ندارند به امید نیسان سواری وارد تورها می‌شوند اما خبر از راههای خاکی ناامن برای ماشین سواری طبیعت گردان غیرحرفه ای را ندارند.
عصر روز جمعه ۱۴ اردیبهشت یک دستگاه پاترول وانت پس از تخلیه مسافران در روستایی به نام "خلف سو" در نزدیکی آبشار به سوی کافه اتراق گردشگران در حال حرکت بوده است که در شیب تند راه ترمز بریده و به یک دستگاه موتورسیکلت سی.جی.۱۲۵ برخورده کرده و در دیواره راه متوقف شده است. راننده موتورسیکلت و خودرو زخم سطحی برداشتند. روز شلوغ آبشار بارزاوو (لاتون) ختم به خیر نشد
این اتفاق در حالی می‌افتد که برخلاف استانداردهای موجود رانندگان وانت نیسان و پاترول در حال جابجایی مسافران هستند و شرکت‌های بیمه هیچ مسؤولیتی بابت حضور مسافران در قسمت باری ندارند.
این در حالی است که خودروهای پاترول سواری در همین مسیر تردد می‌کنند اما تورگردانان ترجیح می‌دهند تا هزینه کمتری را متحمل شوند.
این سانحه رانندگی تلفات جانی نداشته اما روز شلوغ حضور تورها زنگ خطر را باید برای مسوولان گردشگری به صدا دربیاورد.
یک فعال گردشگری درباره عدم اجرای طرح مناسب برای درآمدزایی از حضور گردشگران و رعایت استانداردهای جاده سازی می‌گوید: بخشی از راه استاندارد و برای تردد خودروهای سافاری مناسب است و قسمت‌های انتهایی آن برای تردد مناسب نیست اما اصرار تورگردانان برای درآمدزایی زمینه ساز برای این موضوع شده است. مردم بومی نیز با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند و بخاطر گذران زندگی مجبور به انتخاب گزینه ای بنام مسافرکشی با موتورسیکلت و خودروهای وانت هستند.
این فعال گردشگری درباره طرح مناسب برای این منطقه اظهار داشت: چنانچه تورهای اسب سواری رایج شود درآمد هر راس اسب با یک دستگاه پاترول برابری می‌کند و مردم با فنون نگهداری اسب کاسپین آشنایی دارند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان