دوشنبه, 28 خرداد 1403
دوشنبه, 28 خرداد 1403

به گزارش حکایت گیلان | افزایش افسارگسیخته قیمت لاستیک در سال 1402 و کمبود شدید لاستیک در بازار باعث ایجاد یک التهاب شد. بسیاری از متقاضیان لاستیک برای خرید این محصول با مشکل جدی رو به رو شدند. 

درحالی که تولیدکنندگان لاستیک معتقد بودند که افزایش هزینه‌های تولید منجر به کاهش تولید محصول شده است و دولت به دلیل قیمت‌گذاری دستوری از تولیدکنندگان حمایت نمی‌کند، متقاضیان لاستیک با چالش جدی کمبود لاستیک در بازار رو به رو بودند. 

پس از کش و قوس‌های فراوان تولیدکنندگان موفق شدند که موافقت دولت برای افزایش 20درصدی قیمت لاستیک را دریافت کنند، اما بازهم مشکل متقاضیان برای تهیه لاستیک پا برجا بود. 

از سوی دیگر دولت در راستای مدیریت بازار و جلوگیری از ایجاد بازار سیاه لاستیک تصمیم بر توزیع لاستیک دولتی گرفت. 

از آنجایی که توزیع لاستیک دولتی و یا فروش اینترنتی لاستیک هم با حواشی بسیاری همراه بود بازهم متقاضیان لاستیک دولتی در تهیه محصول مورد نظر خود ناکام ماندند. 

از ابتدای اردیبهشت 1403 توزیع لاستیک دولتی آغاز و متقاضیان می‌توانند محصولات خود را خریداری و تهیه کنند. 

بر اساس اعلام رسمی وزارت صمت، متقاضیان لاستیک دولتی در اردیبهشت 1403 مانند قبل باید از طریق ثبت نام با کد ملی اقدام کنند. 

به این صورت که عرضه لاستیک دولتی فقط با کدملی و به هر کدملی فقط یکبار لاستیک تعلق می‌گیرد. بر اساس اطلاعیه‌ای که از سوی وزارت صمت ابلاغ شده است، برای تایرهای رینگ ۱۳ و ۱۴، فقط در سال یکبار، چهار حلقه تایر با یک کد ملی، شماره شاسی و موتور امکان تخصیص داده می‌شود. 

از آنجایی که فروش اینترنتی لاستیک دولتی در 24ساعت شبانه روز امکان پذیر است، متقاضیان می‌توانند با بارگذاری مدارک روی سایت و تکمیل اطلاعات خود در پایگاه اینترنتی kala.ntsw.ir اقدام به دریافت لاستیک دولتی کنند. 

آن دسته از افرادی که متقاضی لاستیک دولتی هستند باید مدارک مورد نیاز خود شامل کارت ملی صاحب خودرو، کارت ماشین و برگ سبز خودرو را در سامانه بارگذاری کرده و ثبت نام خود را تکمیل کنند. 

در مصوبه وزارت صمت آمده است که هیچ شرط خاصی برای متقاضیان لاستیک دولتی وجود ندارد و افراد با تکمیل اطلاعات خود می‌توانند در اردیبهشت ماه هم از طریق فروش اینترنتی لاستیک دولتی را نیم بها خریداری کنند. 

یادآوری این نکته ضروری است که اگر مالک یک خودرو اقدام به خرید لاستیک دولتی کرده باشد، تا پایان سال نمی‌تواند از طریق سامانه لاستیک خریداری کند و باید نیاز خود را از بازار آزاد تامین کند. البته شرایط کیفی لاستیک‌ها به گونه‌ای است که بیش از یکسال قدرت ماندگاری دارد. 

منبع:اکونگار

همرسانی کنید:

نظرات شما:

سجاد 6 اردیبهشت 1403 ساعت 02:02

لاستیک

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان