جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403

به گزارش حکایت گیلان | صادق کریمی ماسوله، مخترع جوان گیلانی توانست با ارائه طرح «روشنایی جاده بدون نیاز به هرگونه انرژی» در مسابقات جهانی اراسموس هلند ضمن کسب مدال طلا، جایزه ویژه مسابقات و بورسیه مقطع دکتری را کسب نماید.

به نقل از ایسنا، جشنواره اراسموس در حوزه فناوری به میزبانی دانشگاه دلفت هلند در این شهر دانشگاهی برگزار شد. در این جشنواره که با حمایت آکادمی علوم اروپا و فدراسیون مخترعین اروپا برگزار گردید، بیش از ۱۵۰۰ مخترع از ۶۰ کشور حضور داشتند.

صادق کریمی ماسوله، مخترع جوان گیلانی در توضیحات این طرح گفت: در روش سیستم روشنایی جاده بدون نیاز به هیچگونه انرژی کلیه سیستم‌های روشنایی معمول و رایج در وسط جاده‌ها حذف شده و روش و ایده جدید این طرح جایگزین روش‌های قبلی خواهد شد. در این روش با استفاده از نور چراغ خودروهای در حال حرکت، جاده روشن می‌شود.

وی افزود: هنگامی که خودرو در حال حرکت می‌باشد و چراغ خودرو روشن می‌شود، این نور پس از برخورد به آینه‌های تعبیه شده با زاویه خاص که در میانه جاده‌ها قرار گرفته است باعث انعکاس نور با فاصله مشخص از قسمت روبرو و پشت خودرو و همچنین لاین مخالف جاده می‌گردد.

کریمی ماسوله با بیان اینکه هر ساله مبالغ زیادی بابت تعمیر و نگهداری سیستم‌های روشنایی جاده‌های بین شهری صرف می‌شود که با این روش و با بهره‌گیری از آیینه‌های نشکن این هزینه‌ها به شدت کاهش می‌یابد، تصریح کرد: در سیستم روشنایی رایج هر زمان که خودرویی در جاده نباشد هم سیستم‌های روشنایی فعال می‌باشد و باعث اتلاف انرژی می‌گردد ولی در این طرح پیشنهادی هر زمان خودرویی در حال حرکت در جاده باشد مسیر روشن و در غیر این صورت مسیر خاموش می‌باشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان