دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403

به گزارش حکایت گیلان | در تقویم میلادی، امروز مصادف با چهاردهمین روز از سومین ماه سال است و در حالی که دلایل زیادی می‌توان برای جشن گرفتن این روز داشت، اما دوستداران ریاضی در کشورهایی که تاریخ را به صورت (روز/ماه) می نویسند، احتمالا با دیدن اعداد «۱۴» و «۳» در کنار یکدیگر به وجد خواهند آمد. چرا که ۳/۱۴ یکی از شناخته شده ترین اعدادی است که نمی‌توان از آن ساده گذشت.

بله درست است، هر ۱۴ مارس، علاقه مندان به ریاضیات از سراسر جهان «روز عدد پی / π» و «روز جهانی ریاضیات» را گرامی می‌دارند.

عدد پی چیست و چرا مهم است؟

پی نسبت محیط دایره به قطر آن است که تقریباً ۳/۱۴ است. پی یکی از معروف ترین نمادها در ریاضیات است و کاربردهای مهمی در فیزیک، مهندسی و آمار دارد.

در حالی که محاسبه پی به هزاران سال قبل برمی گردد، اما در سال‌های اولیه آغاز قرن هجدهم میلادی بود که از حرف یونانی p یا π برای نشان دادن این عدد ثابت ریاضی استفاده شد.

چرا روز پی در چهاردهم مارس جشن گرفته می شود؟

چهاردهم مارس را می توان به صورت ۳/۱۴ در قالب روز/ماه نیز نوشت که با سه رقم اول مقدارعددی پی مطابقت دارد.

جشن روز پی اولین بار در ۱۴ مارس ۱۹۸۸ به ابتکار «لری شاو» فیزیکدان آمریکایی در موزه علم و فناوری سانفرانسیسکو ترتیب داده شد تا ارتباط صمیمانه‌تری با ریاضیات برقرار کند.

البته ناگفته نماند که ۱۴ مارس ۱۸۷۹، روز تولد آلبرت انیشتین، از تأثیرگذارترین دانشمندان قرن بیستم نیز هست.

علاقه‌مندان به ریاضی در این روز چه کار میکنند؟

در این روز، رویدادها و فعالیت‌های بسیاری در سطح جهانی برای نشان دادن این نماد برگزار می‌شود. برخی از این فعالیت ها عبارتند از:

همه عدد پی را حفظ کنند

در این روز مسابقاتی در کلاس‌های درس ریاضی و یا به صورت آنلاین برگزار می‌شود تا مشخص شود چه کسی می‌تواند بیشترین تعداد ارقام را از عدد پی به خاطر بسپارد. در مارس ۲۰۱۵، راجور مینا، دانشجوی ۲۱ ساله هندی، با به خاطر سپردن ۷۰ هزار رقم از عدد پی، رکورد جهانی گینس را به نام خود ثبت کرد. یادآوری این رقم و خواندن آن توسط این دانشجو در حضور داوران تقریبا ۱۰ ساعت طول کشید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان