چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403
چهارشنبه, 05 اردیبهشت 1403

 حکایت گیلان | رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در جلسه ستاد تنظیم بازار استان که  به ریاست استاندار گیلان برگزار شد، به ارائه گزارش عملکرد این سازمان در حوزه تنظیم بازار و تامین کالاهای اساسی پرداخت و از ذخیره‌سازی کالاهای اساسی در انبارهای استان خبر داد.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان صالح محمدی گفت: در تامین پروتئین استراتژیک، گیلان یکی از استان های شاخص کشور در تولید مرغ است و استان معین برای استان های البرز و تهران به شمار می رود و روزانه نزدیک به ۳۰۰ تن ارسال مرغ به این دو استان از گیلان انجام می شود.

محمدی افزود: میزان جوجه ریزی در سال جاری در گیلان نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشته و این پایداری نتیجه هماهنگی های انجام شده است.

وی با مقایسه آمارهای جوجه ریزی طی سه سال در استان گیلان یادآور شد: در فروردین ۱۴۰۰ رقمی معادل ۹۹۰۰ قطعه جوحه ریزی در استان داشتیم و این رقم در فروردین سال ۱۴۰۱ عدد ۱۰ میلیون و ۸۰۰ بوده و در فروردین سال جاری۱۱ میلیون و ۴۶۱ قطعه جوجه ریزی انجام شده است و در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ این رقم معادل ۱۰ میلیون قطعه، ۱۴۰۱ عدد ۸ میلیون قطعه و در بهمن امسال بیش از ۱۳ میلیون قطعه بوده است و بیانگر افزایش ۴۹ درصدی میزان جوجه ریزی است.

وی با اشاره به همه مشکلات مربوط به قیمت جوجه یک روزه، قیمت مرغ و قیمت نهاده روند تولید مرغ در استان را افزایشی دانست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: ۳۷ هزار تن مصرف گوشت قرمز سالانه استان گیلان است و قریب به ۳۰ تا ۳۲ هزار تن را در استان تولید می کنیم و بین ۵ تا ۷ هزار تن کسری داریم و باید این کمبود را از سایر استان ها تامین کنیم.

محمدی از کافی بودن ذخایر شکر، مرغ و گوشت منجمد استان خبر داد و گفت: با توجه به سرازیر شدن مسافران در ایام نوروز به گیلان هیچ گونه کمبودی در استان وجود ندارد.

نماینده وزیر جهاد کشاورزی در استان گیلان در بخشی از سخنانش به سامانه نرم افزاری ستکاوا اشاره و خاطرنشان کرد: این سامانه بستری هوشمند برای توزیع و مدیریت کالاهای اساسی است و در وزارت جهاد کشاورزی پایه‌گذاری شد و گیلان جزو اولین استان هایی است که به شدت این موضوع را پیگیری کرده و به نتایج خوبی رسیده است.

محمدی تصریح کرد: کشت قراردادی گندم برای نخسین بار در استان گیلان اجرا شد و ۱۰۸ قرارداد تولید گندم با کشاورزان مناطق گندم کاری استان با سطح ۱۶۶۶ هکتار بسته شد و پیش بینی می شود امسال بتوانیم ۲۷۷۶ تن گندم را به شکل قراردادی بخریم.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان