دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
رودسریها و املشی ها کدام شگفتی را رقم می زنند؟ اعتماد مجدد یا شگفتی دلارام

دلارام: معتقدم نظارت درستی بر عملکرد دولت وجود ندارد علیجانی: می خواهم خدمت کنم علیزاده: در مقابل تبعیض نمایندگان و مسولین می ایستم

۱۴۰۲/۱۲/۰۹ ۲۱:۳۲ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | پیش از آنکه به چگونگی تحلیل انتخابات شهرستان‌های رودسر و املش و سازمان آرای مدعیان آن بپردازیم، نکته ای را نبایستی از دایره نظر و نگارش دور کنیم و آن نارضایتی فراگیر از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در لایه‌های مختلف اجتماع از تصمیم گیری‌های دولت و نمایندگان مجلس در چهار سال اخیر و بعضا اتفاق‌ها و اعتراض‌هایی که در سطح کشور و عملکرد عناصر صاحب نفوذ بر جامعه و شکاف هر روز بین خواسته‌ها و مطالبات توده‌های اجتماعی و سیاسی با قرائت رسمی را می‌توان دلیل عمده فضای کمرنگ شور و هیجانات انتخاباتی در کشور و در سطح شهرستان‌ها و خاصه رودسر و املش برشمرد. با پذیرفتن همه‌ی این داده‌ها به بررسی انتخابات این دوره شهرستان و مدعیان صندلی سبز پارلمان خواهیم پرداخت.

تعداد بالای داوطلبان این دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در رودسر را بیش از همه چیز نشان دهنده نارضایتی از وضعیت مدیریتی و نظارتی می توان نامید که بسیاری از کاندیداها در افکارعمومی شناخته نشده بوده و مهم‌تر انصراف بیش از ۱۲ نفر آنان و حمایت اکثر به قریبشان از دو کاندیدای مدعی است که در نوع خود در سپهر عمومی منطقه سوال برانگیز است، اگر خود نمی‌توانستند به پایان رقابت‌ها بیاندیشند چطور نام نویسی کرده بودند؟

براورده ها از مجموع ۱۵۰ هزار نفری که حائز رای دهندگان در حوزه املش و رودسر، مشارکت کنندگان این دوره را کمتر از ۴۰ درصد نشان می دهد. اگر این تحلیل فردای انتخابات رنگ واقعیت به خود گیرد اولین نکته دریافتی آن ؛ عدم موفقیت افزایش داوطلبان را در آمار مشارکت انتخاباتی باید دانست. 

دومین نکته نیز کیفیت کاندیداها به لحاظ مشرب سیاسی و اجتماعیست نه کمیت آن.

آنچه از اهم سخنرانی‌ها و واکنش کاندیداهای انتخابات این دوره در رودسر و املش قابل استخراج است: مخالفت با نماینده فعلی، نارضایتی عمومی نسبت به رویکردهای مدیریتی در شهرستان، عقب ماندگی شهرستان های رودسر و املش نسبت به شهرستان‌های همجوار خود از رامسر گرفته تا لنگرود، احساس تغییر در بخشی از توده‌های اجتماعی، مطالبات و خواسته های منطقه ای و رفع کمبودها می‌توان برشمرد. 

همانطور که در گزارش پیش‌تر حکایت گیلان طبق بررسی‌های میدانی و نظرخواهی از شهروندان رودسر و املش آمده بود؛ چهار کاندیدا حائز بیشترین اقبال عمومی مواجه بوده اند (محمد صفری، فرزاد دلارام، محمد علیجانی و نظرعلی علیزاده). با در نظر گرفتن غیبت اکثریت رای دهندگان عمومی( ۶۰ درصد) در این کارزار انتخاباتی و ترسیم یک جغرافیای انتخاباتی به بررسی موقعیت هر یک از کاندیدا پرداخته و در پایان صحنه آرایی این دوره انتخابات رودسر و املش را با یک پرسش بنیادی به مخاطبان واگذار می شود.

در این گزارش بسیاری از شهروندان قائل به حل کردن مشکلات و ابر چالش‌های کشور و شهرستان را در مشارکت انتخاباتی و از سوی کاندیداهای حاضر نمی پندارند و علامت هشدار اجتماعی است. و از سوی دیگر عده ای معتقدند نبایستی از همین فرصت قابل امکان نیز دوری جست و با مشارکت و حضور خود می خواهند فعلی را به زعم خود مفید می دانند سرانجام برسانند.

کاندیداهایی که این روزها با ایده ها و فعالیت‌های انتخاباتی خود تلاش می‌کنند همان محدوده فرصت‌های قابل امکان را تحقق بخشند.

محمد صفری، نماینده فعلی مجلس طبق ارزیابی ها با در نظر گرفتن کاهش آرای خود نسبت به دوره پیش همچنان بعنوان یکی از محتمل‌ترین ها شانس حضور مجدد در پارلمان را داراست. انتقادها به عملکرد وی چنان بالاست که در همه تریبون های دیگر کاندیداها به تندترین شکل بیان می‌گردد. عموما نقد به سیاست های اتخاذ شده مجلس انقلابی و طرح هایی همچون فیلترینگ، افزایش دوره بازنشستگی، عدم موفقیت در سیاست های اقتصادی بدلیل همسویی کامل با دولت کنونی و برجام گرفته تا اختلافات سیاسی با منتصب دولت در سطح عالی دولت در استان از جمله می توان این گذاره ها برشمرد که محمد صفری در سخنرانی های خود بعضی ها را رد کرده و یا از اختلاف خود با نماینده عالی دولت در استان بطور عمومی بیان و کارشکنی در بعضی امور در شهرستان را کنایه به او را مخفی نمی‌کند. 

فرزاد دلارام، یکی از کاندیداهای شاخص و منتقد نماینده فعلی است که سابقه مدیریت ادارات راه و شهرسازی شهرستان های املش و رودسر ( دوره دولت روحانی) و کمتر از یکسال نیز شهرداری کلاچای را در کارنامه خود دارد که با ادبیات و تیپیکال متفاوت، وضعیت شهرستان رودسر و املش را از منظر  توسعه نیافتگی و رویکردهای نماینده فعلی شهرستان را مورد نقد جدی داشته و کمبودهای دو شهرستان املش و رودسر را از شاخص های اقتصادی و اجتماعی در سخنرانی های خود اعلام می دارد. دلارام می گویدکه دغدغه محیط زیستی دارد و چاره جویی معضل پسماند شهرستان یکی از برنامه های اوست. از دیگر کلید واژه های ایشان می توان به "با افتخار از رزومه و سوابق خود دفاع می‌کنم، معتقدم نظارت درستی بر عملکرد دولت وجود ندارد" اشاره کرد. 

محمد علیجانی، برای چهارمین حضور در انتخابات شهرستان که او را یکی از رکوردارترین  کاندیداها در بین رقبای برای دست یافتن صندلی مجلس می‌توان برشمرد. حامیان وی ایشان را ناجی اشتغال می نامند به سبب حضورش در ایران‌خودرو که تعدادی از شهروندان منطقه را مشغول بکار کرده است که منتقدانش می گویند ایران‌خودرو یکی از صنایع ورشکسته کشور محسوب می شود و نمی توان بدان تکیه کرد. در همه سخنرانی های عمومی ایشان اغلب سخنرانان منطقه ای حرف می‌زنند  و کمترین دقایق [خود] به ارائه نظر می پردازد و معمولا هیچ نقد و نهیبی به رویکردهای جاری کشور و مشکلات شهرستان و دلایل و راهکارهای حل آن ننموده و بیشتر با گفته هایی چون" می‌خواهیم برای مردم منطقه خدمت کنم" و با "کسی مجادله ای ندارم" و با بهره‌گیری بخشی از حامیان نماینده سابق و استاندار فعلی و نیروهای قدیمی که در سه دوره کاندیداتوری پیشین طلسم شکست های قبلی را بشکند. 

نظرعلی علیزاده ، برای سومین بار خود را در معرض داوری مردم برای کسب حضور در پارلمان قرار می‌دهد، نخستین بار از حوزه رشت و دو بار از ناحیه رودسر و املش. از شاخص‌ترین نیروهای مخالف سیاسی جریان اصلاحات و منتقد دولت روحانی و از حامیان فعال انتخاباتی دولت رییسی که ماههاست منظم‌ترین جلسات انتخاباتی خود را انجام داده است، در جمع حامیان خود گفته :" در مقابل تبعیض نمایندگان و مسولین استان می ایستم".

نظرعلی علیزاده و محمد صفری نماینده فعلی هر دو به‌لحاظ جریان سیاسی به یک سبد فکری تعلق دارند، تنها تفاوت آن‌ها شاید سابقه بشدت طولانی علیزاده در مخالفت با جریان دوم خرداد و دولت روحانی باشد. هر چند ناگفته نماند صفری پالس‌هایی نیز در دوره قبل و هم اکنون نیز بخشی از لیدرهای انتخاباتی اش از عناصر اعتدالی و منتقد جریان اصولگرایی به‌همراه دارد. محمد علیجانی که در محافل سیاسی شهرستان به‌عنوان نیروی حراستی و محافظه کار یاد می کنند و از سوی دیگر فرزاد دلارام را تنها کاندیدای متفاوت با ویژگی های ادبیات گفتاری و حتی چیدمان عناصر ستادی اش از جمله انتخاب یک خانم به‌عنوان رییس ستاد انتخاباتی شهرستان و یا سخنرانی همسرش در جمع انتخاباتی، وجه تمایز خود را با دیگر رقبایش نشان داده است.

مشاهدات و رصد انتخاباتی در شهرستان های رودسر و املش بخوبی نشان می دهد، رقابت نزدیکی بین نماینده فعلی _ دلارام و محمد علیجانی و نظرعلی علیزاده در جریان است. فرزاد دلارام توانسته خود را متفاوت از مدعیان قرار داده، اما شاید تنها یک مانع بزرگ سد پیروزی اش قرار گرفته و آن هم بی میلی حضور اکثریت افکارعمومی پای صندوق رای باشد، هر چند از روز دوشنبه تحرک بیشتری در مشارکت انتخاباتی در حال اتفاق است. بایستی صبر کرد و دید رودسری‌ها و املشی ها در یازدهم اسفند کدام شگفتی را رقم می زنند! اعتماد مجدد به صفری و یا فرزاد دلارام و یا ...

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان