جمعه, 24 فروردین 1403
جمعه, 24 فروردین 1403

به گزارش حکایت گیلان | حدود 10 روز به انتخابات‌های مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری مانده و هرکدام از کاندیداها در محیط‌هایی چون رسانه‌ها به بیان برنامه‌ها و دیدگاه‌های خود می‌پردازند. 

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی که سال‌ها نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان و امام جمعه شهر بندرعباس بوده، اکنون از استان تهران در انتخابات مجلس خبرگان رهبری ثبت نام کرده است. متن این گفت و گو به شرح ذیل است:

اگر نسبت به نسل جوان غفلت شود جامعه می‌بازد

عموم مردم معتقدند که جوانان لجوج هستند بلکه به عقیده بنده اصلاً اینگونه نیست و به آنها حرف‌ها گوش می‌دهند. لذا بزرگ‌ترین سرمایه جامعه نسل جوان آن جامعه است و اگر نسبت به آنان غفلت شود، جامعه می‌بازد.

باید مسائل جوانان را دقیق بررسی کرد تا ببینیم نیازهای واقعی آنها چه چیزی است. آنچه من فکر می‌کنم مسئله مهم جوانان در مقطعی ورزش، پس از آن تشکیل خانواده، ازدواج و قبل از آن مسئله کار است.

در واقع کار، اشتغال، ازدواج مهمترین مسائل جوانان است. من خاطره‌ای از آقا برایتان عرض کنم. زمانی که حضرت آقا به بندرعباس تشریف آوردند ایشان دو دیدار با مجموعه ویژه یکی با استاندار و دیگری با امام جمعه داشتند.

یکی از فرزندان من به آقا عرض کردند که ما را نصیحت بفرمایید. آقا فرمودند من به تو و همه جوانان سه چیز را سفارش می‌کنم اول کار است. هر کاری می‌خواهی انجام بده. مطالعه کن، کتاب بنویس. دوم ورزش و سوم عبادت.

یعنی آنچه در نظر حضرت آقا مهم بود این سه مسئله است. حضرت فرمودند برای عبادت هم وقت مصرف کن. برخی ۶۰ سال نماز می‌خوانند اما آن نماز با نماز ۶۰ سال قبل هیچ تفاوتی نکرده است. 

دولت با وام ۲۵۰ میلیونی نمی‌تواند ازدواج را سامان دهد

بنابراین بحث ازدواج و ورزش جدی است. واقعیت این است که دولت با وام ۲۵۰ میلیونی نمی‌تواند بحث ازدواج را سامان دهد. باید مسئولین بررسی کنند که یک جوان برای یک مسکن چقدر باید هزینه کند. گاهی یک جوان به دلیل اینکه با مبلغ وام ازدواج مشکلش حل نمی‌شود آن وام را می‌فروشد. 

یک بخش از سلامت جامعه در گرو ازدواج است. اگر جوان، شغل، ازدواج و ورزشش درست باشد یک نیروی پرتلاش برای جامعه می‌شود و هر کدام از این معیارها نقص داشته باشد، جوان آسیب می‌بیند.

شما چقدر از ارتباط خود را با جوانان اختصاص می‌دهید؟

آیت‌الله نعیم‌آبادی: تا الان بیشتر مراجعین من جوانان بودند، اما از وقتی که امام جمعه نیستم، ارتباطم با کل جامعه جمع شده است.

ما یکی دو روز از دهه فجر فاصله گرفتیم به نظر می‌رسد که موتور محرکه نهضتی که امام آن را منجر به انقلاب کرد، ارتباط جوانان با روحانیت و حوزه علمیه بود، این ارتباط چقدر برای رفع مشکلات فعلی کشور مهم است؟ 

آیت‌الله نعیم‌آبادی: اهمیت ارتباط روشن است. عرض کردم جوان نیروی ارزشمند جامعه است .اگر از این نیرو استفاده نشود، خسارت‌ها غیر قابل جبران است. شده اما چرایی یک مقدار کمرنگ شده است. عوامل زیادی در این موضوع دخیل هستند. یکی آنکه مسئول تخلف می‌کند و گردن آخوندها می‌اندازد.

 تبلیغات دشمن و توضیح ندادن روحانیون روی نگاه جامعه اثر کرده است 

 القائات جریان‌های ضد انقلاب..

آیت‌الله نعیم‌آبادی: بنزین گران می‌شود به من چه ربطی دارد؟ من هم مصرف کننده هستم. هر چیزی کم شود، می‌گویند ریشه‌اش آخوندها هستند. من چندی قبل در قم می‌خواستم از یک طرف خیابان به سمت دیگری بروم. چون تصادف کرده بودم می‌خواستم کسی دستم را بگیرد به فردی گفتم می‌توانید کمکم کنید او گفت من از هرچه آخوند است بدم می‌آید.

 تبلیغات دشمن و توضیح ندادن ما اثر کرده است. ما باید مسائل را تبیین کنیم. من در یک نشست خبری گفتم آخوندهای عصا به دست به دنبال پول نمی‌گردند. اصلاً خبرگان حقوق ندارد اما این مسئله برای همه تازگی داشت.|برنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان