دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
دوشنبه, 03 اردیبهشت 1403
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

توزیع بذر گواهی شده برنج در گیلان آغاز شد

۱۴۰۲/۱۱/۲۹ ۱۰:۴۲ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ۱۵۶۷ تن بذر گواهی شده و مادری برنج در سال جاری در این استان تولید شد، گفت: در مجموع ۴۴ هزار و ۷۰۰ خانوار در گیلان از این بذرها استفاده خواهند کرد.

صالح محمدی  با بیان اینکه توزیع بذرگواهی شده برنج از دو هفته گذشته در گیلان آغاز شده است، اظهار کرد: ۱۵۶۷ تن بذر گواهی شده و مادری برنج در سال جاری در این استان تولید شد.

وی افزود: تاکنون ۴۱۵ تن بذر گواهی شده برنج از ارقام مختلف در استان توزیع شده ‌است که در مجموع ۴۴ هزار و ۷۰۰ خانوار در گیلان از این بذرها استفاده خواهند کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، قیمت هر کیلو بذر گواهی شده برنج رقم هاشمی را ۴۸۰ هزار ریال دانست و عنوان کرد: قیمت هر کیلو بذر خزر ۳۸۰ هزار ریال، گیلانه ۴۰۰ هزار ریال، آنام ۴۲۰ هزار ریال، رش ۳۵۰ هزار ریال و شیرودی ۲۸۰ هزار ریال توسط معاونت زراعت برای فروش به کشاورزان استان تعیین شده است.

محمدی بیان کرد: خلوص و یکنواختی بذر، عاری بودن از هرگونه آفت و امراض در کنار مدیریت مطلوب زراعی و امکان افزایش پنج تا ۱۰ درصدی شلتوک در حدود ۳۵ هزار هکتار اراضی شالیزاری از ویژگی‌های بذر گواهی شده برنج است.

وی خاطرنشان کرد: تولید بذر گواهی شده برنج از طرح‌های خوداتکایی برنج و برنامه‌های بخش کشاورزی بوده که با برنامه‌ریزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان و مشارکت شرکت خدمات حمایتی، اتحادیه سازمان تعاون روستایی و پیمانکاران بخش خصوصی و با نظارت مراکز تحقیقاتی در استان اجرا شده است.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان