پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403
پنجشنبه, 06 اردیبهشت 1403

اختصاصی حکایت گیلان | سرویس سیاسی: کمتر از سه هفته مانده به انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در رسانه‌ها و همچنین در بین مردم گیلان، شاهد نظرات مختلفی در مورد انتخابات پیش رومی‌باشیم. برخی به مشارکت در انتخابات رغبت داشته و برخی با این استدلال ‌که امیدی به تغییر شرایط نیست نظر دیگری دارند.

با وجود عدم استقبال اصلاح‌طلبان گیلان تا این لحظه، اما رقابت بین اصول‌گرایان استان گویا داغ است.

نمایندگان فعلی استان درصدد حفظ کرسی خود در بهارستان و نامزدهای جدید در پی به زیر کشاندن این نمایندگان از کرسی مجلس هستند  و با شعارها و وعده‌های رنگارنگ درصدد جذب آرای مردمی در دوازدهمین دوره انتخابات مجلسند.

حکایت گیلان به سراغ فعالان سیاسی استان رفته است تا به ارزیابی دقیق‌تری از شرایط انتخاباتی استان بپردازد.

پرسش های ما در این گفتگوها از اسحاق راستی دبیرمجمع نیروهای خط امام گیلان،عبدالرضا ابراهیمی رئیس حزب اتحاد گیلان و فرشاد شریفی دبیر مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی منطقه گیلان انجام شده است که در ادامه می‌خوانید.

 

حکایت گیلان: فضای کلی انتخابات در استان گیلان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

اسحاق راستی، دبیرمجمع نیروهای خط امام گیلان :

 باید اعلام کنم در سطح جامعه با این که حدود سه هفته به انتخابات باقیمانده اما  هیچ شور و شوقی درمورد انتخابات در بین اقشار مختلف مردم دیده نمی شود و به نظرم در طول سال‌های اخیر و یا حتی بعد از انقلاب تا حال چنین وضعیتی وجود نداشته است.

درباره علت چنین وضعیت و شرایطی در گیلان و به ویژه در  شهرهای بزرگ؛ چندان نیاز به بررسی و واکاوی نیست و بقدری فضای رخوت در جامعه  محسوس است که هر پژوهشگر اجتماعی؛ فعال مدنی و سیاسی این شرایط را احساس می کند. اگربخواهیم به مهمترین عواملی که باعث چنین وضعیتی گردیده اشاره کنیم باید از گسست بین مردم و حاکمیت؛ بحران ناکارآمدی که منجر به روی کارآمدن بسیاری از مدیران ناکارآمد و ضعیف شده،‌ مشکلات عظیم اقتصادی‌، گرانی ،تورم،بیکاری ، مهاجرت بسیاری از نخبگان، رانت خواری و سواستفاده برخی از مدیران و عدم برخورد مناسب با آنان و... که در بوجود آمدن چنین شرایطی موثر بوده است نام ببریم. ضمن این که حوادث چند سال اخیر نظیر آبان ۹۸ و ۱۴۰۱ که متاسفانه باعث کشته ،زخمی وزندانی شدن عده ای شده از عوامل گسست بین مردم شده است.

 برخورد با برخی از فعالان مدنی، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی که بنا به گفته او هنوز این رویه  ادامه دارد، برشدت قهر عده زیادی از مردم و ناامید شدن بسیاری از نخبگان کشور تاثیر دارد. برای نمونه هم اینک در شهر رشت برخی از معلمان که عضو کانون صنفی فرهنگیان گیلان بودند فقط به جهت  پیگیری  مطالبات صنفی خود حدود یک سال است  که در زندان بسر می برند. آیا معلمان دیگر استان گیلان با دیدن چنین  وضعیتی برای همکاران خود رغبتی برای حضور در انتخابات مجلس خواهند داشت؟ ضمن اینکه هم اکنون وضعیت فعلی مجلس بسیار بی اثر و با قوه مجریه در بسیاری از مشکلات ونابسامانی ها شریک  بوده و حتی در دفاع از حقوق شهروندان نه تنها قدمی برنداشته بلکه در برخی موارد خواستار برخورد شدید با معترضان و منتقدان بوده است.

به این جهت با نگاهی منصفانه به جامعه  تا به حال وضعیت مناسبی در کشور درزمینه حضور مردم  و شور و شوق آنان  برای حضور در انتخابات دیده نمی شود. ضمن اینکه برخی از رسانه‌های هم‌سو به همراه صداو‌سیما از مدت‌ها پیش  با تبلیغات فراوان قصد تغییر شرایط کشور را دارند که به‌نظر می رسد تاکنون توفیق چندانی نداشته و برخی نظرسنجی‌ها موید این نظرمی‌باشد.

عبدالرضا ابراهیمی رئیس حزب اتحاد گیلان:

فضای کلی انتخابات در رشت متاثر از کل کشور است، اما در شهرستان‌ها کمی بهتر و جنب وجوش‌های انتخاباتی وجود دارد. انتخابات یعنی این‌که بتوانی ازبین اندیشه‌های مختلف یکی را انتخاب کنی نه ازبین افراد متعدد. در این دوره انتخابات درگیلان بین دوسه شهرستان شخصیت‌های قابل دفاعی حضور دارند، اما عملا باعث شور انتخاباتی نشده است.اکثریت جامعه خسته، دلزده و نا امید از تغییر در روش حکمرانی هستند.

فرشاد شریفی دبیر مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی منطقه گیلان :

با توجه به وضعیت نابسامان اقتصادی و معیشتی اکثریت جمعیت استان گیلان و همچنین کسادی بازار تولیدات کشاورزی اعم از چای، برنج و کیوی که از محصولات اصلی بخش کشاورزی گیلان هستند، با وجود افزایش سرسام‌آور بهای تمام شده تولید اما بازار فروش آنها با رکود مواجه بوده و اوضاع اقتصادی اکثریت خانوارهای گیلانی به نسبت سال ۹۸ و موعد انتخابات مجلس یازدهم، به مراتب شکننده‌تر و ضعیف‌تر شده، واز طرفی عدم حضور چهره‌های اصلاح‌طلب نام و نشان‌دار و تاثیرگذار بر سپهر سیاسی استان را نیز داریم، لذا پیش‌بینی می‌کنم که میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس دوازدهم نسبت به سال ۹۸ که حدود ۴۲درصد بود، با کاهش مواجه شده و به زیر ۴۰ درصد سقوط کند.

 

حکایت گیلان: جبهه اصلاحات گیلان با توجه به تایید صلاحیت برخی از کاندیدا در حوزه های انتخابیه  از فرد یا افراد خاصی حمایت می کند؟

 

اسحاق راستی، دبیرمجمع نیروهای خط امام گیلان :

قاعدتا جبهه اصلاحات برای حضور در انتخابات و یا حمایت از افراد، شرایط و معیارهایی باید در نظر داشته باشد. بنده در بین افرادی که در گیلان تایید صلاحیت شدند؛ به اندازه انگشتان یک دست افرادی که علقه ای به جریان  اصلاح‌طلبی داشته باشند  و یا افرادی که حتی نزدیک به این جریان باشند؛ نمی‌بینم.به جز دو الی سه نفر که  آقای نوبخت  دبیر کل حزب اعتدال و توسعه در کشور و دیگری آقای جعفرزاده  مسئول این تشکیلات در استان گیلان می‌باشند که هنوز ایشان  تایید خود را نگرفته‌اند . همچنین آقای حق شناس در بندر انزلی که سابقه اصلاح‌طلبی و گرایش به این جریان را دارد .

از طرفی جبهه اصلاحات در کشور چندی قبل در راهبرد انتخاباتی خود به تحلیل و ضعیت موجود جامعه  پرداخته و برای حضور در انتخابات  شرایط و پارامترهایی را مطرح کرده بود و به‌دنبال  آن  جبهه اصلاحات در آخرین  مجمع عمومی خود به جهت نداشتن کاندیداهای واجدشرایط اصلاح طلبی و نیزعدم تحقق شرایطی که در نظر گرفته بود ،ارائه لیست در تهران را منتفی اعلام کرد.به نظر می رسد این موضوع و تصمیم  در استان‌های دیگر و از جمله گیلان نیز با توجه به یکسان بودن  شرایط کلی مرکز و استانها در خصوص انتخابات چنین خواهد بود.

عبدالرضا ابراهیمی رئیس حزب اتحاد گیلان:

جبهه اصلاحات گیلان به صورت رسمی جلسه‌ای نداشته است تا تصمیمی بگیرد.ولی به گمانم همانند مرکز سمت و سوی اکثریت استان‌ها به سمت عدم ارائه لیست باشد.هر چند در رشت ،انزلی و یکی دو شهرستان دیگر دوستان قابل دفاعی تایید شده اند وبه احتمال قوی تعدادی از احزاب به صورت رسمی اعلام حمایت خواهند کرد.

فرشاد شریفی دبیر مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی منطقه گیلان :

از آنجائیکه تاکنون هیچکدام از اشخاص تایید شده هیچ درخواستی مبنی بر حمایت از طرف جبهه اصلاحات گیلان ارائه نداده اند، لذا نمی‌توان با قاطعیت در این مورد اعلام موضع نمود. اما از برآیند نظرات اعضای جبهه و همچنین نوع فعالیت نامزدهای محترم، می‌توان حدس زد که لیستی از طرف جبهه اصلاحات گیلان، معرفی نخواهد شد.

 

حکایت گیلان: آیا آقای نوبخت مورد حمایت جبهه اصلاحات استان گیلان خواهد بود؟

 

اسحاق راستی دبیر مجمع نیروهای خط امام گیلان :

 همان طور که در پاسخ به سئوال قبلی  گفته شد جبهه اصلاحات در آخرین جلسه عمومی خود خودداری از ندادن لیست در تهران را تصویب کرد و احتمال تعمیم این تصمیم در سایر استان‌ها از جمله گیلان نیز وجود دارد  . به این علت به احتمال زیاد حمایت از فرد و یا افرادی بانام جبهه اصلاحات امکان پذیر نخواهد بود.

عبدالرضا ابراهیمی رئیس حزب اتحاد گیلان:

درمورد حمایت اصلاحات از آقای نوبخت هم باید عرض کنم که طبعا ایشان همواره  در سالهای گذشته که درانتخابات حضور داشته مورد اعتماد بالای مردم رشت بوده و اکنون هم با سابقه رده بالای مدیریتی کشور قطعا یک برند خواهند بود.اما همانطور که عرض کردم باید منتظر تصمیم جبهه اصلاحات درگیلان باشیم.

فرشاد شریفی دبیر مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی منطقه گیلان :

آقای نوبخت از سرمایه های ملی استان گیلان محسوب می‌شود که وجود ایشان را در سطح اول سیاست و تصمیم گیری‌های ملی ضروری احساس می‌کنم. چنانچه ایشان تمایل به حمایت از طرف جبهه اصلاحات گیلان داشته باشند، درخواستشان قابل بررسی خواهد بود.

 

حکایت گیلان: عدم تایید صلاحیت نمایندگان ادوار مجلس را در گیلان چطور ارزیابی می کنید؟

اسحاق راستی، دبیرمجمع نیروهای خط امام گیلان :

عدم تایید نمایندگان ادوار مجلس تقریبا در اکثر دوره‌های انتخابات انجام و منحصر به این دوره نیست، استارت قلع و قمع نمایندگان ادوار به تعداد زیاد تقریبا از مجلس چهارم شروع شد و شورای  نگهبان با تفسیرجدیدی که از نظارت استصوابی در طول این سالها ارائه داده برخی‌ها را رد صلاحیت می‌کند.

تعجب آور این است که شورای نگهبان در راستای این عدم صلاحیت‌ها به کسی جوابگو نبوده و حتی به فرد رد صلاحیت شده نیز علت را اعلام نمی‌کند.  ضمن اینکه به نظر می‌رسد در این دوره انتخابات مجلس  بایک دست سازی حاکمیت و به قولی خالص‌سازی این بار هیات های اجرایی در مواردی جور شورای نگهبان را هم کشیدند و باهم در رد صلاحیت افراد تقسیم وظایف نمودند. به‌هرحال افراد و نهادهایی که همچنان به دنبال یکسان سازی وخالص سازی در کشورند و هیچ صدا و نگاه دیگری را برنمی‌تابند، باید بدانند که این یکدست شدن‌ها در هیچ جوامعی باعث رشد وتعالی نخواهد شد.

عبدالرضا ابراهیمی رئیس حزب اتحاد گیلان:

این‌که اکثریت نمایندگان ادوار یا تمام روسای جمهور سابق تایید نمی شوند نشان‌دهنده این می‌باشد که احتمالا تلقی آقایان این است که این دوکانون جمهوریت هر ماده اولیه‌ای حتی با بالاترین خالص سازی که به آن می دهند تولید نهایی  یک رد صلاحیتی است و این زیبنده نیست و می‌تواند افراد باصلاحیت‌تر را اساسا بی انگیزه کند، چیزی که دراین دوره مشاهده شد.

فرشاد شریفی دبیر مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی منطقه گیلان :

سابقه نظارت استصوابی نشانگر این بود که نمایندگان اصلاح طلب ادوار مجلس و همچنین آن دسته از نمایندگان ادواری که نزدیکی به این جریان دارند، هرگز مورد تایید قرار نخواهند گرفت. منتهی در این دوره عدم تاییدها بعضا به هیات‌های اجرایی هم تسری پیدا کرده بود و حتی شاهد این بودیم که نمایندگان اصولگرا و مستقل فعلی مجلس که مخالف برخی تصمیمات جریان اقتدارگرا بودند، در راستای پروژه خالص سازی هرچه بیشتر نهادهای ملی، از گردونه حذف شدند که قطعا این حذفها در میزان مشارکت انتخابات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان