چهارشنبه, 02 اسفند 1402
چهارشنبه, 02 اسفند 1402
بازی چوکا و تراکتور با طعم انتخابات و سیاست

حکایت لغو کمک شهرداری تالش و لغو بازی چوکا در تالش

۱۴۰۲/۱۱/۲۲ ۲۲:۰۷ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | شوک خبری اول و آخر هفته تالش باز هم به تیم فوبتل چوکای تالش گره خورده که بوی سیاسی از آن به مشام می‌رسد. مالک باشگاه چوکای تالش در مصاحبه ای با بیان لغو بازی تیم های فوتبال چوکای تالش و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه پوریای ولی شهر تالش (هشتپر) مسوولیت این موضوع را به گردن سازمان لیگ فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران انداخته است. 

سازمان لیگ مقصر است

جلال تفرشیان در این باره با بیان مشکلات ورزشگاه خانگی چوکا تصریح کرده است: سازمان لیگ برای بازی دو تیم در چارچوب رقابت‌های جام حذفی باشگاه های فوتبال از ورزشگاه بازدید کرده و اشکالات فنی آن را تذکر داده بود. گیت ورودی به ورزشگاه برای رفع اشکال خریداری شد اما نهایتا روز سه شنبه سازمان لیگ نامه دیگری فرستاده و اعلام کرده است که بازی به دلیل نبود شرایط میزبانی تالش در ورزشگاه سردار جنگل رشت برگزار خواهد شد.

مالک چوکا همچنین اعلام کرده است: جمعی از خیرین برای استقبال از تیم تراکتورسازی اقداماتی کرده بودند. موضوع میزبانی در تالش را از طریق نماینده تالش، مدیرکل ورزش و جوانان گیلان، معاون سیاسی و استاندار گیلان پیگیری می‌کنیم. 

تفرشیان در پایان با بیان برنامه ریزی برای لیگ فوتبال تاکید کرده است: ما نمی‌توانیم تیم را برای بازی با تراکتورسازی تبریز به رشت بفرستیم و هزینه های مربوط به هتل را نیز بپردازیم.

کمک 100 میلیاردی به چوکا

البته تفرشیان یک ناکامی دیگر در جلسه جنجالی روز یکشنبه همین هفته با اعضای شورای شهر تالش برای جذب کمک کلان مالی داشته است. نشستی که کمک مالی شهرداری تالش به باشگاه چوکا در آن منتفی شده و باعث انتقاد شدید همه اعضای شورای شهر از داوود قوی پنجه بابت این کمک شهردار تالش شده است. بهزاد پورپناه رئیس و فیروزه اردویی عضو شورا خواستار تذکر به شهردار بابت این نامه شده‌اند. پورپناه با انتقاد از این نامه گفته است: با پرداخت این مبلغ باید همه پروژه های عمرانی بزرگ از جمله ساخت و تعریض پل اصلی و آسفالت را متوقف کنیم. رئیس شورای شهر تالش درباره ابعاد پنهان این نامه گفته است که تفرشیان در این جلسه از اعضای شورای شهر خواسته است تا طبق قولی که داوود قوی پنجه و حسن محمدیاری به وی داده‌اند مبلغ 100 میلیارد تومان به باشگاه چوکا پرداخت کنند. 

رسانه «اسپی تاپ» و حامی باشگاه چوکا فقط قسمتی از این جلسه را منتشر کرده و حالا اعضای شورای شهر می‌خواهند بابت عدم انتشار فیلم کامل این نشست از وی شکایت کنند. در تصاویر منتشر شده شورای شهر تنها با کمک 10 میلیون تومانی موافقت کرده است و چندین رسانه دیگر نیز که رنگ و بوی انتخاباتی دارند انتقاداتی از شورا بابت بی توجهی به باشگاه چوکا منتشر کرده‌اند.

تلاش برای انتقال بازی از رشت به تالش

البته موضوع ابعاد دیگری نیز دارد. رئیس اداره ورزش و جوانان تالش درباره میزبانی ورزشگاه خانگی چوکا (پوریای ولی تالش) در رقابت‌های جام حذفی می‌گوید: بازی چوکای تالش و تراکتورسازی طبق برنامه سازمان لیگ برای روز پنجشنبه 19 بهمن در ورزشگاه سردار جنگل رشت انجام می‌شد و این موضوع به اطلاع تیم چوکا نیز رسیده بود.

محمدتقی نظیری با بیان تلاش برای انتقال میزبانی از رشت به تالش تصریح می‌کند: باشگاه چوکا درخواست انجام بازی در تالش را مطرح کرده بود و نامه نگاری حسن محمدیاری نماینده تالش و فرماندار و مدیرکل ورزش و جوانان با فدارسیون فوتبال انجام شده تا پوریای ولی شرایط میزبانی را کسب کند. نمایندگان رییس فدراسیون فوتبال، مدیرکل ورزش و یگان ویژه نیروی انتظامی، شورای تامین شهرستان تالش و استان گیلان صلاحیت ورزشگاه را تایید کردند تا بازی از رشت به تالش منتقل شود. نهایتا سازمان لیگ فدراسیون فوتبال روز سه شنبه 17 بهمن بار دیگر با تاکید بر موضع قبلی خود اعلام کرده که بازی طبق روال پیشین باید در ورزشگاه سردار جنگل برگزار می‌شود. مالک باشگاه نیز هم بر موضع خود پافشاری کرده و تیم را روز چهارشنبه برای اردو به رشت نفرستاده است و بعید به نظر می‌رسد در روز پنجشنبه اتفاق خاصی بیفتد و بازی 24 به تعویق بیفتد.

بنابر گفته های رئیس اداره ورزش تالش باشگاه چوکا رقم 200 تا 300 میلیونی برای انجام این بازی هزینه کرده و بلیط های چاپ شده نیز فروخته نشده است. 

فوتبال؛ ورزشی یا سیاسی

مقایسه خبررسانی های اخیر، انکار اصل ماجرای بازی چوکا و تراکتورسازی، هیاهوی این ماجرا، شوی تبلیغاتی فشار بر شورای شهر، هفته ناکامی های تفرشیان، تلاش‌های حسن محمدیاری نماینده مجلس برای انتقال بازی از رشت به تالش در کنار لغو بازی جای تعجب دارد. چرا سرنوشت حضور چوکا در جام حذفی به سیاسیون، نماینده مجلس، نامه نگاری اداری گره خورده است. به هر حال سرنوشت چوکا در جام حذفی دیگر دست باشگاه نیست و باید دید مسببان این ماجرا چه جوابی برای مردم تالش دارند.

پس از اقدام چوکا برای عدم حضور در ورزشگاه سردار جنگل رشت ماجرای بازی به کمیته انظباطی فرستاده شده است. احتمال تکرار بازی بسیار کم است و اکنون همه به دنبال مقصر ماجرا می‌گردند و کاسه چه کنم به دست گرفته‌اند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان