یکشنبه, 13 اسفند 1402
یکشنبه, 13 اسفند 1402
آوای سلامت

غذاهای تند و ۵ خطر مصرف بیش از حد آنها

۱۳۹۹/۱۱/۲۳ ۰۹:۱۴ چاپ

از نظر علمی ثابت شده است که مصرف غذاهای تند یکی از رایج‌ترین مقصران در پس ناراحتی معده و اسهال است.

به گزارش حکایت گیلان | مصرف متعادل غذاهای تند و استفاده از مقدار تناسب از ادویه‌های تند می‌تواند به تقویت سلامت انسان کمک کند، اما زیاده‌روی در مصرف آن‌ها می‌تواند اثری معکوس به همراه داشته باشد.

غذاهای تند می‌توانند به کاهش وزن، بهبود بیماری قلبی، و حتی افسردگی کمک کنند. بنابر مطالعه‌ای که که در نشریه the British Medical Journal منتشر شد، افرادی که شش تا هفت روز در هفته غذاهای تند مصرف می‌کردند، کاهش خطر نسبی ۱۴ درصدی در مرگ و میر کلی را نشان دادند. به بیان دیگر، یک رژیم غذایی حاوی کپسایسین، ماده شیمیایی موجود در فلفل‌ها و عامل تندی آن‌ها می‌تواند حتی به طول عمر انسان بیفزاید.

با این وجود، غذاهای تند برای همه مناسب نیستند. اگر غذای خود را با میزان بیش از حد سس تند آغشته کرده یا وعده‌های غذایی زیادی حاوی سطوح بالای تندی را مصرف کنید، این شرایط می‌تواند به بدن شما آسیب برساند. در ادامه با برخی عوارض جانبی مصرف بیش از حد غذاهای تند بیشتر آشنا می‌شویم.

آن‌ها می‌توانند اثر ملین داشته باشند

از نظر علمی ثابت شده است که مصرف غذاهای تند یکی از رایج‌ترین مقصران در پس ناراحتی معده و اسهال است. بنابر یک مطالعه علمی، مصرف بیش از حد کپسایسین می‌تواند دیواره داخلی معده را تحریک کند و از دیگر علائم می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، شکم درد و اسهال سوزناک اشاره کرد. پس اگر به غذاهای تند و پر ادویه حساس هستید، پرهیز از مصرف یا محدود کردن مصرف این گونه خوراکی‌ها می‌تواند ایده خوبی باشد.

آن‌ها می‌توانند موجب آکنه و اگزما شوند

به گفته ربکا تونگ متخصص پوست، غذاهای تند ممکن است موجب جوش زدن در برخی افراد شود. زمانی که غذای تند در دستگاه گوارش التهاب ایجاد می‌کند – ناراحتی معده، بازگشت اسید یا علائم دیگر – گاهی اوقات، این التهاب می‌تواند روی پوست به شکل گرگرفتگی، بروز آکنه یا حتی اگزما خود را نشان دهد. اگر غذایی خاص دلیل بروز این شرایط باشد، متخصصان پوست ثبت خوراکی‌های مصرفی برای شناسایی مقصر اصلی را پیشنهاد داده اند.

آن‌ها می‌توانند موجب بی‌خوابی شوند

اگر به مصرف وعده‌های غذایی سرشار از ادویه و تندی علاقه دارید، بهتر است آن را به وعده غذایی ناهار محدود کنید. غذاهای تند و اسیدی به واسطه سوزش سردل می‌توانند در خواب انسان اختلال ایجاد کنند. سوزش سردل به خصوص برای افراد مبتلا به بیماری بازگشت اسید معده به مری که به نام رفلاکس اسید نیز شناخته می‌شود، مشکل‌ساز است.

به گفته بسیاری از کارشناسان سلامت، مصرف غذاهای تند و پر ادویه نزدیک به زمان خواب توصیه نمی‌شود زیرا دراز کشیدن می‌تواند موجب تشدید ناراحتی شود که فرد احساس می‌کند.

آن‌ها می‌توانند بر صدای شما تاثیرگذار باشند

به گفته کارشناسان کلینیک مایو، مصرف بیش از حد غذایی تند و پر ادویه یکی از مواردی است که می‌تواند گلوی انسان را تحریک کند. اگر فردی هستید که از بازگشت اسید معده به مری رنج می‌برد – مساله‌ای که به واسطه مصرف غذاهای تند نیز می‌تواند شکل بگیرد – مصرف غذاهای تند نه تنها می‌تواند به استفراغ بلکه به درد، تورم و گرفتگی صدا نیز منجر شود.

آن‌ها می‌توانند در بروز تاول‌ها و راش‌های پوستی نقش داشته باشند

به گفته بری گرین، از آزمایشگاه جان بی. پیرس، لمس برخی مواد غذایی تند نیز می‌تواند به طور بالقوه دارای خطرات سلامت باشد. مواد غذایی تند گیرنده‌های موجود در پوست که به طور معمول به گرما واکنش نشان می‌دهند را تحریک می‌کنند. این گیرنده‌ها فیبرهای دردی هستند که از نظر فنی به نام گیرنده‌های درد پلی‌ماودال شناخته می‌شوند. آن‌ها به دماهای شدید و محرک‌های مکانیکی شدید مانند نیشگون و برش و همچنین به برخی تاثیرات شیمیایی واکنش نشان می‌دهند. زمانی که این فیبرهای درد توسط یک ماده شیمیایی مانند آنچه در فلفل‌های چیلی وجود دارد، تحریک شده اند، سیستم عصبی مرکزی می‌تواند گیج شده و فریب بخورد که یک واکنش عصبی مبهم را موجب می‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان