شنبه, 12 اسفند 1402
شنبه, 12 اسفند 1402

به گزارش حکایت گیلان | ماسوله بر اساس نظر کمیته میراث جهانی یونسکو و هماهنگی های صورت گرفته در اسفندماه ۱۴۰۲، بار دیگر میزبان کارشناسان ایکوموس ( شورای بین المللی ابنیه و محوطه ها)می شود.

ولی جهانی در گفت وگو با ایرنا افزود: کارشناسان یادشده بمنظور بازنگری پرونده ثبت جهانی ماسوله با هدف بازتعریف ارزش های برجسته جهانی شهر و منظر فرهنگی این شهر تاریخی به گیلان می آیند.

وی اظهار کرد: ایکوموس؛ نهادی غیردولتی با عنوان «شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها» تنها سازمان غیردولتی جهانی است که برای تحقق نظریه‌ها و روش‌شناسی و فنون حفاظت از میراث معماری و باستان‌شناختی تلاش می‌کند.

وی یادآور شد :پرونده ثبت جهانی ماسوله در ۲۶شهریور امسال در چهل ‌ وپنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO) دیفر (به تعویق افتادن؛ رفع ایراد و بررسی مجدد) شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با بیان اینکه فرصت ثبت جهانی شدن ماسوله باقیست، گفت: هنوز این فرصت در اختیار ایران قرار دارد تا پس از رفع ایرادات مندرج در گزارش ایکوموس، پرونده را در نشست های بعدی کمیته میراث جهانی مطرح و از آن دفاع کند.

شهرک تاریخی ماسوله در سال ۲۰۰۷ در میراث تاریخی یونسکو به طور موقت ثبت شد تا مسیر هرگونه تغییر و آسیب به آن بسته شود. در گذر سال‌ها این شهر رفت و آمد مدیران، کارشناسان بین‌المللی، ملی و استانی بسیاری را به خود دید که بررسی‌ها و گزارش‌های متعددی را از این قطعه تاریخی به همراه داشت.

همچنان پرونده جهانی شدن ماسوله اندرخم یونسکو باقی مانده بود تا اینکه آبان ماه ۱۴۰۰ ماسوله عنوان شهر کامل از نگاه ارزیابان بین المللی را از آن خود کرد که به اعتقاد کارشناسان قدمی مهم در مسیر ثبت جهانی آن محسوب می‌شد و ارزیاب یونسکو بالاخره پس از گذشت ۱۱ سال از آغاز فرایند ثبت جهانی منظر فرهنگی ماسوله، ششم مهرماه ۱۴۰۱ وارد این شهر تاریخی شد و فرآیند اولیه ثبت جهانی ماسوله را آغاز کرد و قرار شد نتیجه شهریور ۱۴۰۲ در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو اعلام شود.

۲۶ شهریور(۱۷ سپتامبر ۲۰۲۳)، چهل‌ وپنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو (UNESCO)برگزار شد و خبر ثبت جهانی کاروانسرای تی تی گیلان در قالب پرونده کاروانسراهای ایران به همراه۵۳ کاروانسرای تاریخی کشور بررسی و با تصویب اعضای کمیته به عنوان بیست و هفتمین میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد اما از ثبت جهانی ماسوله خبری نشد.

اما امروز بار دیگر با اعلام حضور کارشناسان ایکوموس در اسفندماه گویا فرایند ثبت جهانی ماسوله به جریان افتاده و بار دیگر مردمان این خطه چشم انتظار ثبت جهانی شهرک تاریخی سرزمینشان هستند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان