جمعه, 04 اسفند 1402
جمعه, 04 اسفند 1402

به گزارش حکایت گیلان | طاها عبدالهی: حوزه انتخابیه طوالش شامل شهرستان‌های تالش، رضوانشهر و ماسال با جمعیت بیش از 400 هزار نفری و پهناور تنها یک نماینده در مجلس شورای اسلامی و تعداد زیادی کاندیدا دارد. خواستگاه های پرشمار سیاسی محلی این سه شهرستان در غرب گیلان اقتضا می‌کند که چنین فضایی بر منطقه حاکم شود. اکنون این حوزه نفر کاندیدای تایید صلاحیت شده دارد و ممکن است تا 19 بهمن تعداد افراد تایید صلاحیت شده بیشتر هم شود که کار را برای همه سخت تر از گذشته و فاصله آرا را کمتر و شاید انگشت شمار می‌کند. این در شرایطی است که موضوع مشارکت حداکثری در رای گیری 11 اسفند امسال بر همه امور سایه افکنده است. این گزینه از زمانی مطرح شده که در دو انتخابات گذشته مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا کمترین مشارکت را نسبت به چهل و اندی سال گذشته به خود دیده‌اند و در این دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز همزمان با مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود. فارغ از پیش بینی‌ها و پیش گویی‌ها حوزه انتخابیه طوالش علیرغم دوره های پیشین دیگر شور و حال خاصی ندارد که می‌توان گفت ویژگی منحصر به فرد این دوره است.

حسن محمدیاری

حسن محمدیاری نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است و به علت وجود یک کرسی نمایندگی در مجلس طبیعتا همه با او رقیب هستند و نوک تیز همه انتقادات به سوی او نشانه رفته است. خود وی نیز بارها در سخنرانی ها بیان کرده است که مظلوم است و مدعی شده است که افرادی دست به قلم در فضای مجازی (بخوانید شبکه های اجتماعی) در حال تخریب وی و عملکردش هستند. علاوه بر این وعده های وی نیز عمل نشده و بر عملکردش سایه افکنده است. وی برادر بهمن محمدیاری نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی از شهرستان و بخش ماسال است. این شهرستان با دو بخش ماسال و شاندرمن بخشی از خمسه طوالش و همواره رقیب یکدیگر بوده‌اند. ظهور هر کاندیدایی در این شهرستان برای برادران محمدیاری گران تمام می‌شود به خصوص آنکه پایگاه سنتی رای آنها همین جاست. کار به جایی رسیده است که بهمن محمدیاری برای منسجم سازی این شهرستان علنا میکروفون به دست گرفته و به جای برادرش حسن سخنرانی می‌کند و در یک زمان در دو نقطه گردهمایی انتخاباتی برگزار می‌شود. البته موضوع بومی گری گاهی بر ماجرا سایه می‌افکند به خصوص آنکه خانواده محمدیاری از تالش های بخش کلور خلخال هستند که به ماسال مهاجرت کرده‌اند ولی این موضوع کمتر برای مردم ماسال و بیشتر برای مردم شاندرمن مورد توجه قرار می‌گیرد.

محمد شیخان

محمد شیخان در بخش ماسال از چهره های اصولگرای نزدیک به جریان احمدی نژادی ها با تیم رسانه ای که دارد موضوع کاندیدای نیابتی را پیش کشیده است که بیشتر برای حسن محمدیاری مصداق پیدا می‌کند. وی از مردم ماسال خواسته تا این بار به کاندیدای نیابتی رای ندهند. وی در ماسال و رضوانشهر بسیار فعال است و توانسته در همین مدت با گشترش فعالیت‌های خود، بخشی از افکار عمومی که حاضر به حضور در پای صندوق رای هستند را به سوی خود جلب کند.

سید سجاد بالاد

سید سجاد بالاد دیگر گزینه شهرستان ماسال برای این دوره انتخابات است و اهل شاندرمن رقیب ماسالی ها. وی نیز رویه مشابه محمد شیخان را در پیش گرفته و منتقد سرسخت عملکرد حسن محمدیاری و مطرح کننده گزینه کاندیدای نیابتی به شمار می‌رود. سابقه رسانه ای بالاد نیز به وی در انتقاد کمک بسیاری می‌کند و رای گیری از شاندرمن را برای حسن محمدیاری سخت می‌کند. وی نگاهی به رضوانشهر هم دارد.

احسن الله رادمهر

احسن الله رادمهر اصالتا او از تالش های کلور به شمار می‌رود که خانواده اش در روستای اولم شاندرمن ساکن شده و اگرچه ساکن رضوانشهر اما به نوعی شاندرمنی به شمار می‌رود. می‌توان مدعی شد که اصلی ترین رقیب محمدیاری ها در شاندرمن شهرستان ماسال اوست. رادمهر علاوه بر این در رضوانشهر رای سنتی خود را دارد. قسمتی از رای وی نیز در بخش‌های مرکزی ، کرگانرود و حویق شهرستان تالش است.

یاسر اسلامدوست

یاسر اسلامدوست کاندیدایی با برنامه حقوقی و اقتصادی از مجموعه شستا و بخش اسالم تالش است. این بخش تقریبا به طور یکدست به او رای می‌دهند و پایگاه سنتی رای اوست. اسلامدوست تاکنون توانسته در میتینگ‌های خود توجه عمومی را به خود جلب کند و پرشمارترین گردهمایی ها متعلق به هواداران اوست و در یک شب بیشتر از یک گردهمایی برگزار نمی‌کند. بخش پره سر شهرستان رضوانشهر و شاندرمن شهرستان ماسال هم گرایش خوبی به سوی او داشته اند. وی در بخش مرکزی تالش نیز توانسته گردهمایی خوبی داشته باشد و در بخش حویق تالش از حمایت علی خندستانی کاندیدای دوره هشتم و دهم رقیب اصلی بهمن محمدیاری و محمود شکری هم برخوردار شده است.

علاوه بر این وی فرزند عسگر اسلامدوست نماینده اصلاح طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی است که بیشترین توسعه سه شهرستان پس از انقلاب اسلامی در زمان پدر وی رخ داده و مردم هنوز هم خاطره خوشی از او دارند.

فرشید ره انجام

فرشید ره انجام کاندیدای دهستان جوکندان بخش مرکزی تالش است که بی گمان بیشتر اهالی ساکن این دهستان و جوکندانی های ساکن شهر تالش (هشتپر) به او رای می‌دهند و در بخش مرکزی بیشتر هوادار دارد و موقیعت او مانند سید سجاد بالاد از شاندرمن است.

علی فتح اللهی

فرماندار اسبق شهرستان‌های تالش، صومعه سرا و رشت است که شهرداری لیسار کرگانرود تالش را نیز در کارنامه خود دارد. فتح اللهی هنوز برنامه ای از خود ارائه نکرده و بیشتر در قامت یک منتقد ظاهر می‌شود پایگاه سنتی رای او بخش‌های مرکزی و کرگانرود است..بخشی از رای بخش حویق نیز به وی متمایل است. اما وی نیز نگاهی به بخش شاندرمن و رضوانشهر دارد. مشکل اصلی او حفظ پایگاه خود در بخش مرکزی است که با توسعه فعالیت‌های رقبا هر چه بیشتر متزلزل می‌شود. فرشید ره انجام در جوکندان بخش مرکزی و یاسر اسلامدوست، حسن محمدیاری و احسن الله رادمهر و احیانا شیخان رقبای وی هستند. بخش مرکزی تالش به دلیل جمعیت زیاد هر دوره تعیین کننده بوده است و جمعیت آن نیز یکدست نیستند.

گزینه ای به نام محمود شکری

محمود شکری هنوز تایید صلاحیت نشده و برخی در حوزه انتخابیه طوالش منتظر وی هستند. اگر شکری تایید شود انتخابات پیچیده تر از گذشته می‌شود هر چند که رای او هم به دلیل عملکرد نه چندان خوب هشت سال نمایندگی ریزشی شد و گزینه تجربه شده به شمار می‌رود. تایید صلاحیت وی به معنی از دست رفتگی رای بخش مرکزی بیشتر برای فتح اللهی است.

 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان