دوشنبه, 14 اسفند 1402
دوشنبه, 14 اسفند 1402
گزارشی از دو مجتمع ارزشمند چوکا و اسالم

پول های میلیاردی، پنهانکاری های واگذاری؛ کاسه ای زیر نیم کاسه است؟

۱۴۰۲/۱۱/۱۴ ۱۲:۲۱ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | محمدحسن یاری- روزنامه‌نگار: برخی نویسنده‌ها از تکنیکهای مختلفی برای روایت استفاده می کنند. « پیش آگاهی» ( Foreshadowing) یکی از این تکنیک‌هاست؛ پیش‌آگاهی با خلق یک نشانه، دیالوگ یا تصویر، انتظاراتی مشخص را در آینده برای مخاطبین بوجود می‌آورد. در واقع، نویسندگان از آن به عنوان ابزاری برای نشان دادن یا اشاره به چیزی استفاده می کنند که در آینده در داستان رقم خواهد خورد. این تکنیک برای تحلیل اتفاقات پیرامون در زندگی واقعی نیز استفاده می شود؛ مصداق این تکنیک را در این گزارش می‌توان یافت.

بهمن ماه سال ۱۴۰۰ است، خبری از اعتصابات و تجمعات کارگران پی در پی سابق چوکا نیست. ایرج زمانی فرد، مدیرعامل سازمانی شستا، سهامدار عمده چوکا دو سال است که سکانداری این مجتمع عظیم را برعهده دارد؛

حقوق‌ها سر موقع پرداخت می‌شوند، زمانی‌فرد کنفرانس خبری برگزار می‌کند، مدیران و برخی سیاسیون منطقه را دعوت به بازدید از چوکا می‌کند، از دریافت منابع مالی قابل توجه از سهامدار عمده خبر می دهد. مجموعا ۳۱۵ میلیارد تومان از شستا برای چوکا سرمایه دریافت کرده است. با اعتماد به نفس و روحیه مثبت خبرهای امیدوارکننده می زند، از جمله، در گفتگو با ایرنا گفت، « این مجموعه عظیم صنعتی امروز با ۱۷۶ درصد رشد در زمینه فروش محصول، از شرایط ضرردهی خارج شد و تا پایان سال ۹۹ به وضعیت سودآوری خالص رسید.»!

اواسط بهمن ۱۴۰۰ است، همان نکته پیش‌آگاهی رقم می خورد؛ ایرج زمانی‌فرد صندلی خود را به قائم مقام خود واگذار کرد!

این رویداد، خبر از چه اتفاقاتی قرار است بدهد؟ چه اتفاقاتی را باید در آینده چوکا به انتظار نشست؟

باورکردنی نبود، مدیری از تهران آمد و چوکای زیان ده و بحران زده را طبق اذعان خود به روزهای شکوفایی رسانده، چرا باید این موقعیت و مسیر موفقیت را به یکباره رها کند؟

شوکی بزرگ به جامعه مخاطب وارد شد. هیچ‌کس حتی خود وی هم پاسخ قانع‌کننده‌ای به این چرایی اتفاق نمی‌دهد.

قائم مقام وی باقر کاظمی، اهل ماسال است و طبق گزارش حسابرس مستقل دارای کارشناسی علوم تربیتی است!

اسفند ۱۴۰۰ است، کمتر از ۲۰ روز بعد از خبر رفتن زمانی‌فرد، نامه استعفای او منتشر می‌شود! او در این نامه ضمن اذعان به دریافت منابع مالی تزریق شده شستا به چوکا در طول دو سال مدیریت خود، می‌نویسد « چوکا را از لبه پرتگاه انحطاط کامل به سوی جایگاه اصلی آن هدایت نمودیم.»

به نظر، این اولین ترکش آگاهی رسانی بود. پس، او استعفا کرده بود! اما چرا؟

هیچ دلیلی مبنی بر چرایی استعفای خود ارایه نداده است، اما در استعفا نامه خود اشاره ای دارد به یکی از ظاهراً دستاوردهای خود، «امروز وفق اطلاعات مندرج در حساب‌های قانونی شرکت، سرمایه گردش چوکا به بیش از ۱۱۳ میلیارد تومان بالغ می‌گردد.»

مبلغ ۱۱۳ میلیارد تومان منهای ۳۱۵ میلیارد تومان دریافتی از شستا نتیجه، معادل ۲۰۲ میلیارد تومان می شود. این حجم سرمایه نقدی آن هم زمانی که هر اسکناس آمریکایی قیمت ۱۵ هزار تومان داشت، مهمتر جلوه می‌کند، اما چگونه و کجا هزینه شده است؟

اثرات آن نه در تجهیز ماشین آلات جدید، نه خرید قطعات جدید و نه در گزارشات مالی رسمی شرکت و نه در متن استعفا نامه زمانی‌فرد دیده نمی‌شود.

اکنون خبری از صحبتهای برخی مدیران شستا در تهران که در تایید صحبتهای مثبت زمانی فرد در دوران تصدی وی بر به سوددهی رساندن، ایجاد چشم انداز روشن و اشتغال‌زایی چوکا تصریح می‌کردند هم نیست.

همزمان از راهروهای مجلس شورای اسلامی خبرهای ناخوشایندی از فساد و موضوعات نگران کننده از برخی مدیران شستا به وضوح به رسانه‌های سراسری کشیده شد.

خضریان نماینده تهران در مجلس و رئیس هیئت تحقیق و تفحص از شستا همان زمان در گفتگو با رسانه‌ها می گوید، «بدنه مدیریتی شستا به جای برخورد با باقی ماندگان جریان متخلف یا تشکیل پرونده برای مدیران سابق، اقدام به توجیه تخلفات مذکور می‌کند که مصادیق آن متعدد در اختیار این هیئت قرار دارد.»

با این وجود، زمانی فرد هیچ مصداق عینی درباره منظورش از رساندن چوکا به جایگاه اصلی آن ارایه نمی‌دهد. اما مدتی بعد، صورتهای مالی منتهی به پایان اسفند ۱۴۰۰ حکایت از زیان انباشته چوکا بالغ بر ۳۰۷ میلیارد تومان دارد!

به عبارتی، چوکا بیش از نیمی از سرمایه ثبت شده خود دارای زیان انباشته شده و مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت گشت!

از طرفی، رقم ۱۱۳ میلیارد تومان وجه نقد در قالب گردش در سرمایه که ایرج زمانی‌فرد در استعفانامه خود بدان اشاره کرده بود، ظاهراً تنها نکته مفید آن بود! اما اگر این وجه در حساب شرکت است، چرا چوکا از پس حتی هزینه‌های پرداخت برق مصرفی خود به اداره برق هم عاجز بود؟

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان