جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402

بسیاری از افراد در طول سال‌های زندگی خود مشکلات گوارشی مانند یبوست را تجربه کرده اند، اما همین مشکلات به ظاهر ساده می‌توانند بسیار آزاردهنده باشند؛ بنابراین شاید بد نباشد چند ترفند ساده برای درمان سریع یبوست بدانیم.

به گزارش حکایت گیلان | هیچ شکی وجود ندارد که اگر یبوست طولانی، همراه با درد یا دفع خون باشد، مراجعه به پزشک الزامی است، اما اگر یبوست شما شدید یا طولانی مدت نیست، می‌توانید از برخی خوراکی‌ها برای درمان کمک بگیرید:

کنجد

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله بین المللی تحقیقات در علوم کاربردی و فناوری مهندسی آمریکا منتشر شده، دانه کنجد داروی خانگی بسیار خوبی برای یبوست ایجاد می‌کند. ترکیب روغنی دانه کنجد برای مرطوب سازی روده کار می‌کند، که در صورت ایجاد مشکل در مدفوع خشک می‌تواند به شما کمک کند. دانه‌های کنجد را برای رفع یبوست فوری به غلات یا سالاد‌ها اضافه کنید.


فیبر‌های خوراکی

فیبر مانند یک تمیز کننده سیستم گوارش عمل می‌کند، فیبرها، مواد غذایی و ذرات زائد دستگاه گوارش را تمیز می‌کند. کلینیک مایو پیشنهاد می‌کند که ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر در روز بخورید. غذا‌هایی که دارای فیبر زیادی هستند شامل غلات سبوس دار، لوبیا، عدس، بلغور جو دوسر، بادام، جو، بسیاری از سبزیجات و میوه‌های تازه و خشک است. همه این موارد می‌توانند درمان‌های خانگی یبوست باشند.


آب لیمو

اسید سیتریک موجود در آب لیمو به عنوان یک محرک برای سیستم هضم شما عمل می‌کند و می‌تواند به دفع سموم از بدن کمک کند و یبوست را تسکین دهد. آب لیمو تازه را هر روز در یک لیوان آب فشرده کنید، یا لیمو را به چای اضافه کنید. انجمن سرطان آمریکا می‌گوید، مایعات گرم نیز می‌توانند در درمان یبوست مفید باشند.

یک فنجان قهوه

قهوه می‌تواند روده بزرگ شما را تحریک کرده و مشکل یبوست را حل کند. سایر نوشیدنی‌های گرم به عنوان دارو‌های خانگی برای یبوست نیز موثرعمل می‌کنند. قهوه ادرار آور است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که آب آشامیدنی بیشتری بخورید تا یبوستتان بدتر نشود.


روغن کرچک

این داروی خانگی برای یبوست برای نسل‌های مختلف تجویز شده است. طبق مطالعات کلینیک کلیولند، یکی از اصلی‌ترین موارد استفاده برای روغن کرچک استفاده به عنوان نوعی ملین است. یک تا دو قاشق چای خوری از این روعن را با معده خالی بنوشید و در حدود هشت ساعت بعد نیز، نتیجه را ببینید.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان