جمعه, 04 اسفند 1402
جمعه, 04 اسفند 1402

 حکایت گیلان | مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: بیست و نهمین اهدای عضو در استان به سه بیمار زندگی دوباره بخشید.

به نقل از ایرنا دکتر سیامک ریماز روز دوشنبه  اظهار کرد: بیست و نهمین اهدای عضو امسال در گیلان به نام آنا رهیان اهل شهرستان صومعه‌سرا ثبت شد که اهدای اعضای این بیمار دچار مرگ مغزی با رضایت خانواده امروز در رشت انجام شده‌است.

وی اضافه کرد: ۲ کلیه این بیمار دچار مرگ مغزی به یک بیمار ۴۲ ساله اهل سنگر و ۴۶ ساله اهل رشت در بیمارستان رازی پیوند زده شد و کبد این بیمار نیز برای پیوند به بیمارستان بوعلی شیراز انتقال یافت.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: این بیمار بیست و سوم دی ماه گذشته به دلیل سانحه تصادف، دچار ضربه به سر و آسیب حاد مغزی شده بود که به رغم تلاش پزشکان معالج در بخش مراقبت‌های ویژه مرکز آموزشی درمانی پورسینا مرگ مغزی شد.

از ابتدای سال جاری، خانواده ۲۹ بیمار دچار مرگ مغزی برای اهدای عضو عزیزشان رضایت دادند.

واحد فراهم‌آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، از سال ٩٣ بعد از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز بکار کرد؛ این واحد مستقر در بیمارستان رازی رشت با حضور کارشناسان آماده پاسخگویی به سئوالات علاقمندان در مورد فرآیند اهداء عضو و دریافت کارت اهدا به صورت حضوری است.

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهداء عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله نخستین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد. هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهداء عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر ۲ ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.

رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو بیمار دچار مرگ مغزی، تصمیمی سخت برای نجات جان انسان‌هایی است که زندگی آنان به ایثارشان وابسته است؛ اینان با اهدای عضو عزیزشان مرگ و زندگی را به هم پیوند زده و به بیماران زندگی دوباره می‌بخشند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان