سه شنبه, 08 اسفند 1402
سه شنبه, 08 اسفند 1402
شهردار رشت طی بازدید ازکارگاه مرمت عمارت بلدیه :

حفظ اصالت عمارت بلدیه رشت ضروریست

۱۴۰۲/۱۱/۰۱ ۱۶:۴۲ چاپ

حکایت گیلان |صبح امروز، یکم بهمن ماه، رحیم شوقی، شهردار رشت، ضمن بازدید از کارگاه مرمت عمارت بلدیه رشت، بر حفظ اصالت بنای بلدیه تاکید کرد.

به نقل از ایسنا رحیم شوقی، با اشاره به پیشرفت مطلوب مرمت بنای تاریخی بلدیه رشت، اظهار کرد: طی قراردادی که با پیمانکار پروژه منعقد شده، از ابتدای مهرماه، پروژه مرمت عمارت بلدیه آغاز شده و طبق قرارداد، ۱۰درصد نیز از برنامه زمان بندی جلوتر است.

وی، بر تزریق بودجه ماهانه برای پروژه های مرمتی حوزه بازآفرینی تاکید کرد و گفت: با پرداخت به موقع صورت وضعیت های پیمانکار پروژه بلدیه، امیدواریم طبق بازه زمانی تعیین شده، مرمت شاخص ترین بنای میراثی رشت در مدت ۱۸ ماه به اتمام برسد.

شوقی، ضمن بازدید از بخش های مختلف بنای بلدیه، از نزدیک تغییرات صورت گرفته در بنا را مشاهده کرد و با اشاره به اقدامات انجام شده برای استحکام بخشی بنا و دفع رطوبت، گفت: حذف دیوارهای الحاقی و مواردی که در طول زمان به بنا تحمیل شده، مطلوب بوده است. اما بخش هایی که بعد از اعمال تغییرات در دوره پهلوی اول در نمای بدنه صورت گرفته، بهتر است به همان شکل حفظ گردد. زیرا بخشی از خاطره جمعی مردم رشت شده است.

شهردار رشت، از عملکرد سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت، برای نظارت بر پروژه مرمت عمارت بلدیه تقدیر کرد و به ۲واحد تجاری که در تملک شهرداری نیست، اشاره نموده و گفت: برای تخلیه یکی از بانک های عامل و یک واحد تجاری در طبقه همکف، با مالکین این واحدها مذاکره می شود و رضایت ایشان مبنی بر واگذاری و یا تفاهم نامه‌ای برای تخلیه تا پایان مرمت اخذ می گردد.

امید اکبری، رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری نیز در این بازدید، بخش های الحاق شده به عمارت را برای شهردار رشت، تشریح کرد و گفت: طبق تصاویر موجود و پس از زدودن لایه اندود گچی از دیوارها، مشخص شد، بلدیه از چند سالن بزرگ و وسیع در هر دو طبقه تشکیل شده بود و با ایجاد دیوارهای میانی، اتاق های متعددی برای بخش اداری در هر طبقه ایجاد شده است. بنابراین با نظر ناظر اداره میراث فرهنگی، مقرر شد بنا از الحاقات سبک گردید.

اکبری، همچنین گفت: بنای بلدیه در دوره پهلوی اول فاقد بالکن بوده است ولی باتوجه به اینکه این بالکن همواره جایگاهی برای سخنرانی در مراسمات مختلف بوده و مردم با آن خاطره دارند، با کسب نظر مساعد اداره میراث فرهنگی به عنوان ناظر عالیه، بالکن حفظ می شود.

گفتنی است، مجموعه بناهای میراثی میدان شهرداری رشت در آذرماه ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۱۶ در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شده است. کلنگ احداث عمارت بلدیه در پائیز ۱۳۰۲ خورشیدی به زمین زده شد و چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۰۵ به اتمام رسید. عمارت بلدیه نخستین بنایی است که برگرفته از الگوی نئوکلاسیک اروپایی در مرکز رشت ساخته شد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان