پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402

به گزارش حکایت گیلاندولت کانادا با انتشار فهرستی از دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی در ایران، چین و روسیه هشدار داد به پژوهشگرانی که با این مراکز همکاری کنند، بودجه دولتی پژوهشی اختصاص نخواهد داد.

دولت کانادا روز سه‌شنبه ۱۶ ژانویه (۲۶ دی ماه) با انتشار فهرستی از موسسات پژوهشی در ایران، چین و روسیه به پژوهشگران هشدار داد "در صورتی که با این مراکز همکاری تحقیقاتی داشته باشند، بودجه دولتی پژوهشی دریافت نخواهند کرد. " در این فهرست نام ۱۲ موسسه پژوهشی ایرانی از جمله دانشگاه صنعتی شریف به چشم می‌خورد.

"جلوگیری از خطرات امنیتی ناشی از به اشتراک‌گذاری فناوری‌های پیشرفته توسط دانشگاه‌های کانادا با پژوهشگران کشور‌های مذکور"، هدف این تصمیم دولت کانادا اعلام شده است.

دانشگاه‌های صنعتی شریف، دانشگاه شهید بهشتی، موسسه فیزیک کاربردی، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و ۸ مرکز دیگر از جمله انستیتو پاستور ایران، موسسه تحقیقات هوا و فضا، دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله، موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاع، دانشگاه امام حسین، مرکز مطالعات فیزیک و دانشگاه نیروی هوایی ستاری از جمله این موسسات هستند.

اتاوا همچنین ۸۵ موسسه پژوهشی از چین و شش دانشگاه از روسیه را در این فهرست جای داده است. این سیاست جدید قرار است در ماه‌های آینده اجرایی شود.

دولت کانادا تاکید کرده که "به هیچ وجه نمی‌خواهد تحقیقات در حوزه‌هایی از جمله هوش مصنوعی، علوم کوانتومی، روباتیک، بیوتکنولوژی، سلاح‌های پیشرفته، فناوری فضا و ماهواره و ادغام ماشین و انسان با پژوهشگران ایرانی، چینی و روسی به اشتراک گذاشته شود. "

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان