جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد:

برداشت بیش از 90 درصد مرکبات از باغ های گیلان

۱۴۰۲/۱۰/۲۷ ۱۷:۴۹ چاپ

 حکایت گیلان | رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آغاز برداشت مرکبات از آذر ماه از 11 هزار و 276 هکتار از باغ‌های این استان خبر داد و گفت: سال گذشته بالغ بر 190 هزار تن محصول مرکبات از باغ‌های استان گیلان برداشت شد و امسال با توجه به مدیریت صحیح باغ‌ها و پشتکار کشاورزان و سود اقتصادی حاصل از فروش مرکبات پیش‌بینی می‌شود کشاورزان استان 220 هزار تن محصول مرکبات برداشت کنند.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان ، صالح محمدی افزود: 90 درصد مرکبات استان گیلان پرتقال از نوع ارقام محلی، خونی و تامسون، 5 درصد نارنگی و 5 درصد سایر مرکبات شامل نارنج، لیمو، دارابی، بالنگ و گریپ‌فروت است.

محمدی با اشاره به رتبه پنجم استان در تولید مرکبات کشور یادآور شد: بیش از 26 هزار بهره‌بردار مرکبات در گیلان وجود داشته و شهرستان‌های رودسر، املش و لنگرود عمده شهرستان‌های تولید کننده مرکبات استان گیلان هستند.

وی اظهار کرد: امسال از مرکبات تولید شده استان برای ذخیره‌سازی میوه شب عید استفاده خواهیم کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان تصریح نمود: اوایل آذر ماه تا اواخر دی ماه زمان برداشت مرکبات در گیلان است که عمدتاً با برداشت نارنگی آغاز می‌شود.

محمدی به سطح زیر کشت نارنگی در گیلان اشاره کرد و گفت: 660 هکتار سطح زیر کشت نارنگی در گیلان وجود دارد و از این مقدار پیش‌بینی می‌شود 7 هزار و 800 تن محصول به ارزش اقتصادی 702 میلیارد ریال برداشت شود.

وی به برداشت نارنج نیز اشاره نمود و تاکید کرد: 610 هکتار باغ نارنج با پیش‌بینی تولید 7 هزار تن محصول به ارزش اقتصادی 350 میلیارد ریال در گیلان وجود دارد.

محمدی به آغاز برداشت مرکبات استان گیلان با برداشت محصول نارنگی و نارنج اشاره کرد و گفت: 2 واحد فرآوری مرکبات با ظرفیت 58 هزار تن در شهرستان رودسر در تولید کنسانتره، اسانس و روغن مرکبات فعالیت می‌کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان