پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402

 حکایت گیلان |  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا، عنوان کرد: بعد از ۲ سال از عمر شورا، برنامه ریزی همکاران شورای ششم برای ترسیم چشم انداز شهر رشت و جلوگیری از فردمحوری به نتیجه رسیده است. هر شهردار و عضو شورایی بیاید باید بر اساس این برنامه کار کند و اتفاق بزرگی برای مدیریت شهری رخ می دهد و باید طبق این برنامه حرکت کنند و جلوی رانت نیز گرفته می شود.
 به نقل از روابط عمومی شورای شهر رشت مسعود عباس نژاد با بیان این مطلب که اساتید دانشگاه گیلان، به عنوان یکی از دانشگاه های مطرح و برتر کشور، نگاه علمی و دلسوزانه ای دارند افزود: شاید اگر دانشگاه های تهران را انتخاب می کردیم اینقدر دل نمی سوزاندند. افتخار می کنم عضو شورای ششم بوده ام و با این تصمیم جلوی رانت ها گرفته خواهد شد. از سرپرست وقت شهرداری نیز تشکر می کنم که امضای این موضوع را انجام داد. شهرداران گذشته چنین اختیاری نمی دادند که افراد نخبه و دانشگاهی برنامه ریزی کنند و شهرداران اجرا کنند.
مسعود عباس نژاد با اشاره به اینکه این سند مبنای برنامه ریزی ۲۰ سال آینده شهر رشت است تصریح کرد: ما امروز سندی را امضا خواهیم کرد که ۲۰ سال اجرا خواهد شد. از اعضای شورا می خواهم حداقل ۲۰ روز وقت بگذارند و این برنامه ۲۰ ساله را با جزییات مطالعه کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید نگاه مالی ما بر اساس نرخ ارز و دلار باشد خاطر نشان کرد: اگر روزگاری درآمد شهرداری رشت ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است دلار نیز ۳ هزار تومان بوده اما امروز اگر نرخ دلار ۱۸ برابر شده است برای اینکه توان مالی آن سال را داشته باشیم باید درآمد ما نیز ۱۸ برابر شده باشد. آیتم های درآمدی جدیدی با این نگاه باید تعریف شود. با ورود سرمایه گذاران تحولی در درآمد شهرداری رشت ایجاد شود. چندین جلسه در این خصوص باید بگذاریم. ما می خواهیم یک تصمیم بزرگ بگیریم و باید وقت بگذاریم.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری خاطر نشان کرد: وقتی صحبت از بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی می شود اصلا رقم عجیبی نیست. این ظرفیت در شهر رشت وجود دارد. یک ساختمان تجاری امروز در این شهر چه قیمتی دارد؟ ما این برنامه را باید طوری ببینیم که اگر نوسانات شدیدی در قیمت ارز داشتیم این موارد دیده شده باشد. با ادامه روند فعلی به سمت توسعه نمی رویم. باید مدیریت شهری منابع جدید درآمدی تعریف کند. اگر قصد داریم شهر توسعه یافته ای داشته باشیم باید الزاماتی برای شورا و شهرداری تعیین شود و ریسک پذیری نیز در این برنامه وجود داشته باشد.
مسعود عباس نژاد همچنین تصریح کرد: همه ما آرزوی توسعه رشت را داریم و می خواهیم شهر اولین ها باشیم و برای این منظور باید برنامه جامعی را داشته باشیم. ضعف ها و مشکلات شهر باید به طور کامل در این برنامه دیده شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان