چهارشنبه, 02 اسفند 1402
چهارشنبه, 02 اسفند 1402
بررسی فضای انتخابات در شهرستان های استان گیلان؛

فضای رودسر و املش، متفاوت از دیگر شهرهای استان

۱۴۰۲/۱۰/۲۶ ۲۲:۲۲ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | در حالی رقابت‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به تدریج آغاز شده که با غیبت پررنگ اصلاح طلبان، فعلا فضایی نسبتا سردی را در کلانشهرها و شهرهای بزرگ شاهد هستیم. باید منتظر ماند که در ادامه چه خواهد شد و ‌دوره جدید مشارکت سیاسی چگونه خواهد بود.

اما از سویی دیگر برخی از شهرهای استان گیلان از هم اکنون صحنه رقابتی به خود گرفته؛

 از جمله این شهرها می‌توان به لنگرود، رودسر و املش اشاره کرد.

در این گزارش  بر اساس برآوردهای رسانه‌ای و تحرک کاندیدا درشهرستان‌های رودسر و املش در افکارعمومی قدری " تب انتخابات" نسبت به دیگر شهرها را "بالاتر"  نشان می دهد.

همانطور که از دیرباز انتخابات‌های محلی و ملی را در این حوزه با حساسیت و جنب و جوش های زیادی شاهد بود‌یم، این‌بار نیز از این قاعده مستثنی نیست. ترکیب جمعیتی و محیطی شهرستان‌های رودسر و املش از چابکسر و املش که بارها در بعد از انقلاب کاندیدای پیروز در کرسی مجلس را به خود دیده  (عباسی و رهبری املشی و صفری) این گمانه‌زنی را در محیط های دیگر شهرستان  تقویت کرده است که چرا در؛ (کلاچای، رحیم آباد و رودسر) این تجربه را نداشته باشیم؟!. 

ترکیب کاندیداهایی که تا این زمان صلاحیت آنها از سوی هیت نظارت استان مورد تایید قرار گرفته انگیزه دوچندانی بر این تحلیل از سوی حامیان انتخاباتی سه منطقه یاد شده یعنی «رودسر ،کلاچای و رحیم آباد» داشته است. با بررسی ۴۳ کاندیدای تایید صلاحیت شده این رقابت « فرزاد دلارام و نظرعلی علیزاده» صورت بندی جدیدی از این واقعه شکل داده است. 

شایان ذکر است حضور «رضا جهانی» ( املش) و « محمد علیجانی» (رحیم آباد) بر پیچیدگی آرای منطقه گرایی اضافه خواهد کرد. همچنان‌که « محمد باقر باقرزاده» یکی دیگر از کاندیدای این دوره نیز خاستگاه املش و رودسر را داراست. بعلاوه تعداد بالای کاندیداها که در همه ی نواحی محلی شهرستان به چشم می خورد که می تواند در کوران انتخابات به نفع کاندیدایی باشد که تعداد کمتری از یک منطقه ثبت نام داشته باشند که شواهد آن، کلاچایی ها را بدان امیدوار ساخته که با پیشتازی کاندیدایشان می تواند بر دیگر رقیبان انتخاباتی اثرگذاری پیروزی بخشی را داشته باشد.  

بنابراین اولین نکته کانونی تحلیل "منطقه گرایی" در این دوره انتخابات یکی از داده های بررسی فعالان سیاسی در فضای کنونی است .نکته دیگر حضور دو کاندیدای  فعال « محمد علیجانی و نظرعلی علیزاده» و نماینده کنونی مجلس « محمد صفری ملک میان» در انتخابات های گذشته باشد که صدایشان در حافظه افکار عمومی شنیده شده و قدری تکراری  و قاطبه توده های اجتماعی با اشاره های خود رضایت ندارند. مع الوصف دومین کاراکتر مهم این دوره را می توان بدین ترتیب تعریف کرد: کاندیدایی که گفته ها و رویکردهایشان در ذهن توده های اجتماع قدری نشسته است اما با یک علامت سوال.

«محمد صفری ملک میان»، نماینده فعلی پیش از این امام جمعه خشکبیجار و املش را در کارنامه فعالیت خود داشته که با بهره گیری از انتقادات صریح خود از فضای آن روزهای رودسر و املش توانست ازرقیبان سرسختی چون «عباسی» و« سردار علیزاده» پیشی بگیرد و حائز اکثریت آرا گردد. بعد از چهار سال دوباره همین اتمسفر را مقابل خود می بیند. ناگفته نماند «محمد صفری» را شاید تنها نماینده ای باید نام برد که هیچگاه در این چهار سال بازوهای اجرایی دو شهرستان و اکثر روسای ادارات را از ستاد و نزدیکان او نبوده و یا معرف آنان نبوده  و از این منظر می تواند مدعی باشد دخالت در کار اجرایی را نداشته است.

«محمد علیجانی» با حضور در سه دوره انتخاباتی نشان داده که هر دوره نسبت به دوره قبلش وضعیت شکننده تری در همراهی جامعه از خود داشته است، بسیاری از فعالان انتخاباتی روحیه محافظه کارانه ایشان در ارائه نظر نسبت به رخدادهای جامعه و عدم توانایی در سخنوری اش را از ضعف های او می دانند. 

«نظرعلی علیزاده» دیگر کاندیدای این دوره برای دومین بار شانس خود را برای صندلی سبزبهارستان امتحان می کند که دوره قبل با بسیج همه امکانات نتوانست بر دو کاندیدای رقیب اصولگرای خود (عباسی، استاندار فعلی و صفری، نماینده کنونی) فایق آید. سخنانش اغلب سنتی وبا طعم اصولگرایی است. حامیانشان با توجه به سوابق ایشان مدعی هستند در صورت پیروزی در انتخابات نقش محوری در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایفا خواهد کرد.

«فرزاد دلارام» را باید از محدود کاندیدای این دوره دانست که برگرفته از تجربه سه دوره مدیریت اجرایی در دو شهرستان رودسر و املش و با تیپی متفاوت، انگیزه بیشتری را دارد که شواهد نشان می دهد در جلسات خانگی خود با برشمردن کارآمدی، شفافیت و تخصص گرایی و نقش زنان در جامعه تلاش می کند چهره متمایزی بین خود و دیگر رقیبان نشان دهد. حامیان«دلارام» معتقدند با توجه به عقب ماندگی دو شهرستان در حوزه عمران و زیرساخت نسبت به شهرهای لنگرود و رامسر فرد موثری در کمیسون عمران داشته باشند

آنچه در این گزارش دارای اهمیت است و می‌تواند ارزیابی دقیق‌تری از چیدمان موفقیت کاندیداهای این دوره تا حدی مشخص نماید، ظرفیت آرای پایدار و با ثبات جریان اصولگرایی در دو شهرستان رودسر و املش است که  قریب به  ۷ الی ۱۳ هزار رای پیش‌بینی می شود. در تحلیل تعدد کاندیداهای جریان اصولگرایی نقطه مهمی است که کمتر بدان پرداخته شده و در صورت جذب حداقلی و همراهی افکار عمومی یکی از کاندیداهای این دوره که مستقل تر از سه کاندیداهای فوق و ادبیات و ویژگی‌های به روزتری را دارد، می تواند سازمان یابی افکارعمومی را به نفع خود همراه نماید و پدیده انتخابات باشد و صحنه سیاسی شهرستان را در فضایی که کسی متصور آن نیست تغییر دهد.

همرسانی کنید:

نظرات شما:

محمود علی نیا مقدم 27 دی 1402 ساعت 09:10

دکتر فرزاد دلارام فردی متخصص ، متعهد ، دلسوز هستند
امیدوارم مردم شهرستان های رودسر و املش به ایشان اعتماد کنند و به نظرم پشیمان نخواهند شد.

نظر دهید - پسندیدم 0

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان