جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد:

غربالگری بیش از 71 درصد جمعیت هدف گیلان در پویش ملی سلامت تاکنون

۱۴۰۲/۱۰/۲۶ ۱۹:۲۵ چاپ

حکایت گیلان | معاون بهداشتی دانشگاه با دعوت از مردم جهت حضور در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت سراسر استان برای غربالگری قند خون و فشار خون، از غربالگری بیش از 71 درصد جمعیت هدف این پویش تاکنون در استان خبر داد.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ( وب دا) ؛ دکتر سید محمود رضوانی- معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه پویش ملی سلامت با محوریت غربالگری رایگان دیابت و فشار خون تا پایان دی ماه  سال جاری برقرار است، اظهار کرد؛ طبق آخرین ‌آمار بدست آمده از اجرای پویش ملی سلامت تا پایان روز 25 دی ماه، بیش از یک میلیون و 261 هزار گیلانی شامل 71/56 درصد جمعیت هدف گذاری شده استان، از لحاظ فشار خون و دیابت غربالگری شده اند.
وی افزود ؛ از این تعداد تاکنون، 24 هزار و 80  بیمار جدید مبتلا به دیابت و 37 هزار و 743 بیمار جدید مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شده اند که تاکنون از بیماری خود مطلع نبودند.
معاون بهداشتی دانشگاه تصریح کرد؛ طی این پویش تاکنون، 11 هزار و 510 بیمار مشکوک به بیماری دیابت و 15 هزار و 697 بیمار مشکوک به فشار خون بالا نیز شناسایی شده اند که در صورت تائید پزشک، تحت مراقبت قرار خواهند گرفت.
دکتر رضوانی با بیان اینکه مطمئنا اطلاع زودهنگام از بیماری های دیابت و فشار خون می تواند در کنترل و کاهش آسیب های ناشی از این بیماری ها در سلامت افراد بسیار مهم باشد ، تاکید کرد؛ دیابت و فشار خون بالا یکی از دلایل اصلی بروز بیماری های قلبی- عروقی می باشند و در صورتی که زودهنگام شناسایی و کنترل شوند به طور قابل توجهی از میزان آسیب ها و عوارضی که برای مبتلایان به همراه می آورند، پیشگیری می شود.
 
وی در پایان با دعوت از همه  افراد 18 سال به بالا جهت شرکت در پویش ملی سلامت، گفت؛ پویش ملی سلامت تا پایان دی ماه  سال جاری ادامه دارد و همه افراد بالای ۱۸ سال در گیلان می توانند با مراجعه به مراکز جامع خدمات شهری و روستایی ، خانه ها و پایگاه های بهداشت سراسر استان به طور رایگان از لحاظ فشار خون و قندخون مورد غربالگری قرار گیرند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان