جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402
طی جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت بررسی شد:

تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان ساماندهی مشاغل شهری در رشت

۱۴۰۲/۱۰/۲۶ ۱۹:۱۲ چاپ

 حکایت گیلان | هشتاد و پنجمین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر رشت ظهر امروز به ریاست حسن کریمی کرنق و با حضور علیرضا تاج شهرستانی نایب رئیس کمیسیون، مسعود عباس نژاد و مجید عزیزی دیگر اعضای کمیسیون و روسای چهار سازمان شهرداری رشت در ساختمان شورا برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی رشت در ابتدای این جلسه حسن کریمی کرنق با اشاره به اینکه این جلسه با محوریت بررسی تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان های ساماندهی مشاغل شهری، آتش نشانی، آرامستان و مدیریت پسماندهای شهرداری رشت در سال ۱۴۰۳ برگزار می شود خواستار ارائه گزارش از سوی روسای سازمان های مذکور در این خصوص شد.

بررسی تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان ساماندهی مشاغل شهری
رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری در تشریح تعرفه بهای خدمات و عوارض پیشنهادی این سازمان در سال ۱۴۰۳، اظهار داشت: بابت هر مترمربع فضای ساماندهی دستفروشان ۱۰ الی ۱۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است در حالی که اکنون از این ردیف درآمدی نداریم.
محمد نعمت پور با اعلام اینکه در حال حاضر تنها در روزهای یکشنبه در مسکن مهر روزبازار فعال داریم تصریح کرد: تا زمان راه اندازی بازارچه مسکن مهر، با نگاه حمایتی به این موضوع، بابت هر فضایی که در اختیار یک دستفروش قرار می گیرد ۳۰ هزار تومان دریافت خواهیم کرد که در سال جاری ۲۰ هزار تومان بوده است.
وی ضمن اشاره به فعال سازی کد درآمدی از گاری کبابی ها در سال ۱۴۰۳، افزود: در موضوع ون کافه ها از خودروهای درجه ۱ مبلغ ۱۵۰ هزار تومان، از خودروهای درجه ۲ مبلغ ۱۲۰ هزار تومان و از خودروهای درجه ۳ مبلغ ۹۰ هزار تومان به ازای هر روز دریافت خواهد شد که نسبت به سال جاری ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.
محمد نعمت پور با اشاره به اینکه برخی موارد با نظر کارشناس تعیین قیمت خواهد شد خاطر نشان کرد: هایپر احمدی که مالکیت زمین آن با شهرداری است اما بخش خصوصی در آن فعال است و یا بازارچه هایی که به طور کلی در اختیار بخش خصوصی است از جمله این موارد هستند.
رئیس سازمان ساماندهی مشاغل شهری، مبلغ شارژ سالانه غرفه های بازارچه ها در سال آینده را نیز ۱۰۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در بحث دکه ها نیز قیمت گذاری با نظر کارشناس است اما متاسفانه از رقم های واقعی دور هستیم و باید به ارقام واقعی نزدیک شویم. در حال حاضر در بهترین نقطه شهر برای یک دکه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ماهانه به شهرداری پرداخت می شود و متاسفانه اطلاع داریم که در مواردی به مبالغ بیشتر به فرد دیگری اجاره می دهند.
مجید عزیزی عضو کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورا با بیان اینکه مدیریت شهری حق ندارد شارع عام را به افراد خاص واگذار کند بار دیگر بر جمع آوری ون کافه ها تاکید کرد و اظهار داشت: اگر در تهران هم این کار انجام می شود اشتباه است. ترس ما از این است که موضوع از کنترل خارج شود. آیا می توانید صف تعریف کنید و روی یک عدد خاصی این کار متوقف شود؟ از سوی دیگر یک عده مجوز گرفته اند و پول پرداخت می کنند و یک عده که مجوز ندارند پولی پرداخت نمی کنند. این موارد باید در نظر گرفته شود.
کلیات تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان ساماندهی مشاغل شهری مورد موافقت اعضای کمیسیون بهداشت قرار گرفت.

تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان آتش نشانی شهرداری رشت
شهرام مومنی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت با بیان اینکه در سال جاری تا کنون حدود ۵۰ درصد از بودجه ۳۵ میلیارد تومانی این سازمان محقق شده است اظهار داشت: بودجه سال ۱۴۰۳ با نظر شهرداری ۴۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است که اگر در آینده افزایش پیدا نکند مشکلی با آن نداریم. سال گذشته بودجه سازمان ۲۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شد و در ادامه بدون نظر سازمان به ۳۵ میلیارد تومان افزایش یافت و در تحقق آن دچار مشکل شدیم.
مسعود عباس نژاد با بیان اینکه آتش نشانی ازسازمان هایی است که هزینه های بالایی دارد و خدمات رسان است تصریح کرد: افزایش در نظر گرفته شده منطقی است و اعضا مخالفتی با آن ندارند.
کلیات تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان ساماندهی آتش نشانی مورد موافقت اعضای کمیسیون بهداشت قرار گرفت.

تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری رشت
جواد شهند رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری رشت با بیان اینکه طبق بودجه پیش بینی شده در صورت موافقت شورا در مجموع ۲۹ درصد افزایش خواهیم داشت، اعلام کرد: بابت پیش فروش قبر در تازه آباد ۳۹ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که پیش از این ۳۰ میلیون تومان بود. تدفین در تازه آباد نیز ۲۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد شد. بابت پیش فروش قبر در دولت آباد (باغ رضوان) ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است و تدفین در دولت آباد ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود. تمامی این موارد حدود ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته اند و البته تازه آباد رشت در آستانه تکمیل ظرفیت است.
حسن کریمی کرنق رئیس کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری ضمن تاکید بر پیگیری موضوع ساخت قبور دو طبقه، با افزایش ۳۰ درصدی هزینه های تدفین مخالفت کرد و بیان داشت: موارد پیش فروش متفاوت است و نباید همان افزایش را در خصوص هزینه های تدفین نیز در نظر گرفت.
علیرضا تاج شهرستانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت نیز با بیان اینکه باید نگاه خدماتی در این سازمان حاکم باشد خاطر نشان کرد: با افزایش تعرفه ها مخالفم. اگر قیمت قبور و تدفین در سال آینده افزایش پیدا نکند چه اتفاقی می افتد؟ نظر من بر این است گران نشود.
مسعود عباس نژاد دیگر عضو کمیسیون بهداشت نیز با بیان اینکه افزایش قیمت در پیش فروش موردی ندارد اظهار داشت: پیشنهاد می دهم در خصوص موارد دفنی افزایش قیمت نداشته باشیم.
مجید عزیزی دیگر عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به هزینه های سازمان، پیشنهاد افزایش تعرفه قبور و تدفین، طبق روال معمول و در مقابل در نظر گرفتن تخفیف برای خانواده های نیازمند را مطرح کرد.
با توجه به مخالفت اعضای کمیسیون با افزایش ۳۰ درصدی هزینه تدفین، در نهایت با نظر اعضا، افزایش ۳۰ درصدی تنها در پیش فروش قبور مورد موافقت قرار گرفت و در بحث تدفین، کمیسیون با افزایش ۱۰ درصدی موافقت کرد.

تعرفه بهای خدمات و عوارض سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت
علی مقصودی رئیس سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت نیز با تاکید براینکه این سازمان تنها به رشت ارائه خدمات نمی کند عنوان کرد: به همین دلیل شکل تعرفه بها را اصلاح کردیم و از سایر شهرها و استان ها در این زمینه الگوبرداری کردیم.
مقصودی با اشاره به اینکه دو نوع پسماند جهت دفن حمل می شود بیان داشت: یک نوع بوسیله خودروهای روباز حمل می شود و نوع دوم توسط خودروهایی که دارای پرس زباله هستند حمل می شود. در هنگام دفن برای ما حجم زباله اهمیت دارد. متناسب با حجم و تناژ هزینه را برآورد کرده ایم.
وی در ادامه به هزینه های سنگین بهسازی دفنگاه زباله سراوان پرداخت و گفت: وضعیت پرداخت های دولتی در خصوص بهسازی سراوان در سال آینده نامشخص است و این مورد باعث نگرانی شده است. ظاهرا استراتژی سازمان شهرداری ها نیز این است که دیگر برای پوشش سطح زباله ها، هزینه ای پرداخت نمی کند. با این چشم انداز هزینه ها پیش بینی شده است.
علی مقصودی با اعلام اینکه بابت هر کیلوگرم زباله از سایر شهرداری ها ۴۷۶۸ ریال دریافت خواهیم کرد اظهار داشت: همچنین بابت هر دو نوع خودروهای حمل زباله روباز و پرسی و همچنین بابت حق توزین مبالغی در نظر گرفته شده است.
اعضای کمیسیون با موارد مطرح شده در خصوص تعرفه بهای خدمات سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت موافقت کردند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان