شنبه, 29 اردیبهشت 1403
شنبه, 29 اردیبهشت 1403
شاه بوف اوراسیایی میهمان محیط بانان تالش

تیمار و رهاسازی بزرگترین گونه جغد ایران

۱۴۰۲/۱۰/۲۳ ۱۱:۱۵ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبدالهی: بنابر گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان یکی از دوستداران محیط زیست تالش هفته یک بهله پرنده شاهبوف زخمی را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تالش تحویل داده است. این پرنده که با یک دستگاه خودروی عبوری برخورده بود با وضعیتی آسیب دیده توانایی پرواز نداشته و نمی‌توانست غذا بخورد.

این جغد بزرگ پس از چهار روز تیمار و غذادهی توسط فرهاد حیدری کارشناس اداره محیط زیست تالش بالاخره توانست پرواز کند و محیط بانان این پرنده را برای مراقبت به پاسگاه محیط بانی یگان حفاظت محیط زیست در بخش ساحلی «منطقه حفاظت شده لیسار» منتقل کردند. محیط بانان روز چهارشنبه 20 دی این شاه بوف را رها کردند تا به زندگی طبیعی خود بازگردد و فیلمی نیز در همین مورد منتشر کرده‌اند.

درباره شاه بوف اوراسیایی

«شاه بوف اوراسیایی» با نام علمی «Bubo bubo»از پرنده های خانواده جغدان راستین، بزرگترین گونه جغد در ایران و یکی از زیبا ترین و باشکوه ترین جغدهای جهان به شمار می‌رود. جرم این حیوان نزدیک به ۳ کیلوگرم، طول بال‌هایش در حالت بسته بین ۵۰ تا ۷۰ و هنگام پرواز حدود دو متر است.

 زیستگاه این پرنده شب فعال مناطق نیمه بیابانی، دامنه ها، مناطق استوایی، جنگل های متراکم و پراکنده است و براساس برخی شواهد زیستگاه این حیوان به حومه شهری نیز نزدیک می‌شود.

جغدها جمعیت جوندگان و حشرات را در طبیعت کنترل می‌کنند و برای مبارزه بیولوژیکی با آفت‌های گیاهی گونه بسیار ارزشمندی هستند.

جمعیت شاه بوف رو به کاهش است تا جایی که بیشتر مرگ و میر آنها بخاطر استفاده از آفت کشها، برخورد با سیم‌های خاردار، سیم‌های برق و برخورد با خودروها در شب ثبت شده است. شاه بوف بخاطر تغذیه از جانوران، حشرات و اینکه دشمنان طبیعی کمی دارد چندان در خطر نیست و در طبقه بندی اتحادیه جهانی محیط زیست در حالت کمترین نگرانی قرار دارد.

 

 

 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان