سه شنبه, 08 اسفند 1402
سه شنبه, 08 اسفند 1402

اختصاصی حکایت گیلان | ابولفضل رضایی: بررسی هر ماهه "مشکلات و عوامل عدم دستیابی به توسعه شهرستان های استان" رفته رفته به یکی از ستون های نوشتاری ثابت حکایت گیلان تبدیل شده است که از عینک دیده بان عمومی، مشکلات و نظرات شهروندان را دسته بندی و برای آنان‌که در عرصه تصمیم‌سازی و اجرا نیازمند شنیدن هستند، منتشر می شود.

در پنجمین قسمت از سلسله گزارش‌های یاد شده، این بار به شهرستان سیاهکل آمده ایم تا با دریافت نقطه نظرات شهروندان مهمترین دغدغه‌ها، پیشنهادها و انتقادات شان را بشنویم.

شهرستان سیاهکل، طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ با جمعیتی قریب به ۴۶,۹۷۵ و با گستردگی ۱۰۰۰ کیلومترمربع مساحت که از طرف شمال به شهرستان های لاهیجان، از شرق به سه  شهرستان لنگرود، رودسر و املش و از جنوب به شهرستان رودبار (منطقه الموت) و از غرب به شهرستان رشت واقع شده است. نام اصلی سیاهکل، سی کل بوده که به معنی آبادی کنار کوه است به عبارتی سی به معنی کوه سینه بریده و با شیب تند می‌باشد و کل به معنی آبادی  که به مرور ترکیب این دو کلمه سیاهکل شهره یافت.

در این گزارش به بررسی امکانات و مجموعه علل‌های عدم دستیابی به توسعه شهرستان با بهره گیری از نقطه نظرات شهروندان آن منطقه، فعالان سیاسی و اجتماعی خواهیم پرداخت. 

یکی ازشهروندان سیاهکلی در گفتگو با حکایت گیلان مهمترین معضل شهرستان سیاهکل را راه ارتباطی سیاهکل‌، سنگر و سراوان، چهار بانده نبودن مسیر و تردد، ترافیک وحشتناک و تصادفات بیش از حد استاندارد برشمرد و تصریح کرد: مسیر جاده سیاهکل به بازکیاگوراب (لاهیجان) با وجود جاده ای باریک و بدون شانه خاکی زیر بار شدید تردد ماشین های سنگین و سبک قرار داشته و همین باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ای برای شهروندان سیاهکل مواجه ساخته است.

در ادامه این گزارش نزد یکی از بازاریان سیاهکلی رفتیم که او نیز نداشتن مسیرکمربندی در شهر سیاهکل را یکی از مشکلات عمده این شهر در بخش راه دانست و گفت: از شهرداری سیاهکل راضی هستیم ولی به علت نداشتن اعتبارات ملی و استانی روند فعالیت ها بسیار کند پیش می‌رود و به علت گردشگر پذیر بودن منطقه در فصل بهار و تابستان شهر سیاهکل با ترافیک قفل  و زندگی را برای شهروندان این منطقه سخت و دشوار کرده است. 

یکی از فعالان اجتماعی و سیاسی شهرستان سیاهکل در ادامه در گفتگو با حکایت گیلان با عنوان اینکه  عدم استقرار بعضی ادارات از جمله اداره فنی و حرفه ای و..در سیاهکل یکی از مشکلات برای شهروندان است  ادامه داد: نداشتن ترمینال‌های مسافربری اتوبوسرانی برون استانی وداخل استانی نیز یکی از مشکلات حوزه جمعیت شهری این شهرستان است.

در ادامه این گزارش با پی‌گیری وضعیت بهداشت و درمان سیاهکل از چند شهروند مطلع شدیم  که این بخش که با سلامت مردم ارتباط دارد رضایت بخش نبوده و از دانشگاه علوم پزشکی گیلان خواستار تجهیز بیشتر تنها بیمارستان و تخصیص پزشک متخصص را داشتند.

در ادامه یکی فعالان اجتماعی دیلمان نیز به حکایت گیلان گفت: کارخانه سیمان دیلمان (تاثیرات مخرب زیست محیطی) و تردد ماشین های سنگین آنان از منظر آسیب زدن راه‌های غیراستاندارد و مساله دار شهرستان سیاهکل، وضعیت را برای مردم منطقه دشوار کرده است.

شهرستان سیاهکل در بخش کشاورزی و تولیدات دامی بستر خوبی برای سرمایه گذاری گسترده را دارد جدول ذیل بخشی از توانایی این شهرستان را در این حوزه نشان میدهد.

از منظر میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری هر کجای گیلان را در نظر بگیریم از استعداد و قابلیت نهفته ای برخوردار بوده و شهرستان سیاهکل  نیزاز دیرباز با تاریخچه ای کهن مملو از آثار تاریخی و روستاهای بکر با جاذبه های طبیعی فراوانی است.

از منظر ثبات مدیریتی در شهرستان اکثر مدیران منصوبان بعد از انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری هستند و رضایتمندی آنان در افکارعمومی عملکرد فرمانداری [عدم رضایتمندی]، اداراتی چون کمیته امداد[ عدم رضایت مندی]، صمت [عدم رضایتمندی] ، کار ،تعاون و امور اجتماعی [ دارای رضایتمندی]، محیط زیست [عدم رضایتمندی]، آموزش و پرورش [ عدم رضایتمندی] و میراث فرهنگی [ دارای رضایتمندی] و جهادکشاورزی [رضایت نسبی].. بخشداران مرکزی و دیلمان در دو سال اخیر منصوب شده اند و درباره آنها نظراتی دریافت نگردید.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان