چهارشنبه, 02 اسفند 1402
چهارشنبه, 02 اسفند 1402
اداره کل میراث گیلان؛ منتظر بودجه یا گلریزان؟

کارت شناسایی فعالان مجاز گردشگری صادر نمی شود

۱۴۰۲/۱۰/۲۰ ۲۲:۲۶ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | طاها عبداللهی:

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان حدود شش ماه است که کارت شناسایی برای راهنمایان گردشگری، مدیران فنی دفاتر مسافرتی، صاحبان اقامتگاه ها صادر نمی‌کند و فقط به آنها رسید کاغذی می‌دهد. نامه نگاری انجمن‌های صنفی هم بی نتیجه بوده است.

نامش عریض و طویل است و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را تحت پوشش قرار می‌دهد اما فعالان مجاز گردشگری گیلان حدود شش ماه است که نمی‌دانند شکایت خود را به کجا ارائه کنند. کارت شناسایی راهنمایان گردشگری، مدیران فنی دفاتر مسافرتی، صاحبان اقامتگاه‌های مجوز دار صادر نمی‌شود و فقط به آنها یک برگه رسید کاغذی می‌دهند و می‌گویند که نام شما در سامانه به ثبت رسیده است. 

۵۰۰ نفر در صف دریافت کارت شناسایی

یکی از اعضای انجمن هیئت مدیره انجمن راهنمایان در گفتگو با حکایت گیلان درباره جزئیات ماجرا می‌گوید: نامه نگاری هایی با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره حل مشکل صدور کارت ۲۰۰ راهنمای گردشگری عضو این انجمن انجام داده‌ایم. پس از این نامه نگاری متوجه شده‌ایم‌ که انجمن دفاتر مسافرتی، انجمن مراکز اقامتی بومگردی نیز با همین مشکل مواجه هستند و تعداد به حدود ۵۰۰ نفر می‌رسد. 

دستگاه چاپگر خراب است

این منبع درباره پاسخ اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح می‌کند: تهیه کارت خام هوشمند و چاپ آن بر عهده این اداره کل است و دستگاه چاپگر خراب شده و قابل تعمیر نیست. خرید دستگاه جدید و جوهر آن به ۶۰ میلیون تومان نیاز دارد و برای تامین این مبلغ با وزارتخانه نیز مکاتبه کرده‌اند. 

گلریزان برای خرید چاپگر

وی درباره گزینه های دیگر تامین این مبلغ می‌افزاید: انجمن های صنفی مرتبط با گردشگری پس از گذشت حدود شش ماه هنوز منتظر تامین مالی از سوی وزارتخانه و یا پرداخت کمک غیردولتی به اداره میراث گیلان برای خرید دستگاه هستند. 

همین منبع با اشاره به این موضوع خاطرنشان می‌کند: دولت تا اینجای کار سهم خود را برای بیمه راهنمایان گردشگری پرداخت نکرده و احتمالا برای خرید دستگاه باید در انجمن‌های صنفی مراسم گلریزان برپا کنیم. 

تبعات منفی عدم صدور کارت شناسایی 

این عضو انجمن راهنمایان درباره تبعات منفی عدم صدور کارتهای شناسایی تاکید می‌کند: کارت‌های راهنمایان گردشگری بیش از سایر فعالان مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر سال یک بار باید تمدید شود. پایان تاریخ تمدید روی کارت‌ها ممکن است باعث دردسرهایی برای راهنمایان شود به ویژه آنکه برای شناسایی تورهای مجاز این کارت‌ها همراه با مجوز تورها به ماموران نیروی انتظامی ارائه می‌شود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان