دوشنبه, 07 اسفند 1402
دوشنبه, 07 اسفند 1402

«شرق» مجرم شناخته شد

۱۴۰۲/۱۰/۱۸ ۱۳:۳۹ چاپ

به گزارش حکایت گیلان | سخنگوی هیات منصفه دادگاه‌های‌ سیاسی و مطبوعاتی گفت: در جلسه امروز دادگاه مطبوعات، مدیر مسئول روزنامه شرق به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع در خصوص کنکور به اکثریت مطلق آراء مجرم شناخته شد و مستحق تخفیف دانسته نشد.

به نقل از ایسنا، اکبر نصراللهی درباره دادگاه مطبوعات امروز گفت: در جلسه امروز دادگاه، هیات منصفه مطبوعات مدیر مسئول روزنامه شرق را به اتهام انتشار مطالب خلاف واقع در خصوص کنکور به اکثریت مطلق آراء مجرم شناخت و مستحق تخفیف ندانست. وی افزود: اتهامات مهدی رحمانیان "نشر مطالب خلاف واقع " موضوع شکایت ‌سازمان سنجش آموزش کشور در مورد تیتر «همه حیران ماجرای کنکور» در تاریخ اول اسفند ۱۴۰۱ است.

نصراللهی تصریح کرد: وکیل شاکی گفت که روزنامه شرق بدون مستندات نوشته است سوالات آزمون سه روز قبل از برگزاری کنکور منتشر شده است که خلاف واقع و بی‌اساس است و این ادعای خلاف واقع و بدون سند موجب تشویش اذهان عمومی و نگرانی داوطلبان متقاضی ورود به دانشگاه خانواده‌های آنان شده است. وی گفت که کلاهبرداری در مورد کنکور و فروش سوالات و نامه‌های جعلی با «لو رفتن» سوالات دو موضوع جداگانه است. وی ادامه داد: مدیرمسئول روزنامه شرق در دفاعیات خود اتهامات را نپذیرفت و آن را عجیب دانست.

مستشار دادگاه از مدیر مسئول شرق خواست مستندات لو رفتن سوالات سه روز قبل از برگزاری کنکور را بگویند که رحمانیان گفت یکی از افرادی که الان دارد درس می‌خواند به خبرنگار شرق گفت "الزامی ندارم منبع خودمان را لو دهیم". نصراللهی در پایان گفت: رای دادگاه رسیدگی به شکایت سازمان سنجش آموزش کشور در مورد پرونده اتهامات مدیر مسئول روزنامه شرق که به ریاست قاضی مصطفی باقری در شعبه اول دادگاه کیفری یک برگزار شد، متعاقبا صادر خواهد شد. نصراللهی در مورد پرونده دیگر نیز گفت: اتهام آقای رضا استادی وهب مدیر مسئول پایگاه تحلیلی سینما مثبت، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی موضوع شکایت آقای سید مهدی جوادی مدیر عامل وقت بنیاد سینمایی فارابی بود.

به گفته شاکی، متهم با درج مطالبی از قبیل «خانه مجردی یکی از مدیران فرهنگی لو رفت» و نیز چاپ تصویر شاکی ذیل تصاویر دلار تحت عنوان «آقای چهل هزار دلاری یا استعفا بده یا عذرخواهی کن»، موجب هتک حیثیت و توهین و افتراء وی را فراهم کرده است. سخنگوی هیئت منصفه دادگاه های سیاسی و مطبوعاتی گفت: دادگاه پرونده مذکور بعد از قبول فرجام‌خواهی شاکی در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مجدد در شعبه اول دادگاه‌های کیفری یک تهران برگزار شد و اعضای هیات منصفه برخلاف قبل که شاکی حضور نداشت این بار با شنیدن اظهارات شاکی با اکثریت آراء متهم را مجرم اما مستحق تخفیف شناختند. نصراللهی در پایان گفت: رای دادگاه رسیدگی به پرونده اتهام‌های مدیر مسئول پایگاه تحلیلی سینما مثبت که به ریاست قاضی مصطفی باقری در شعبه اول دادگاه کیفری یک برگزار شد، متعاقبا صادر خواهد شد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان