پنجشنبه, 03 اسفند 1402
پنجشنبه, 03 اسفند 1402

به گزارش حکایت گیلان | بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است، بنابراین پزشکان همیشه دو بار در روز مسواک زدن دندان های خود را برای جلوگیری از نفوذ باکتری ها یا سایر عوامل بیماری زا به گلو توصیه می کنند.

در این راستا، یک تجزیه و تحلیل جدید از بیش از 2700 بیمار نشان داد که رعایت مسواک زدن می تواند افراد را از ابتلا به ذات الریه در بیمارستان محافظت کند.

سلینا ارنزلر و مایکل کلمباس، دو اپیدمیولوژیست متخصص در بیماری های عفونی در بیمارستانی در بوستون، داده هایی را از 15 کارآزمایی بالینی جمع آوری کردند که در آن افراد یا چندین بار در روز دندان های خود را مسواک می زدند یا دهان خود را با دهانشویه های ضد عفونی کننده می شستند.

این دو پزشک با تجزیه و تحلیل داده های 2786 بیمار که در یکی از 15 کارآزمایی بالینی شرکت کرده بودند، به دنبال شفاف سازی این موضوع بودند و دریافتند که میزان ذات الریه اکتسابی در بیمارستان در بین بیمارانی که به طور تصادفی به مسواک زدن روزانه دندان ها، دو یا چند بار در روز تقسیم می شدند، کمتر بود.

بیمارانی که به شدت بیمار هستند و در بیمارستان بستری می شوند ممکن است به ویژه در برابر عفونت آسیب پذیر باشند و سپس خود را در محیطی مملو از میکروب های مقاوم به دارو بیابند. به طور کلی، 5 تا 10 درصد از بیماران در بیمارستان در طول اقامت خود به نوعی عفونت مبتلا می شوند.

 این تحقیقات نشان می دهد که استفاده از مسواک زدن در مراقبت از بیماران در دستگاه تنفس مصنوعی و تشویق سایر بیماران به انجام همین کار ممکن است راهی کم هزینه برای بهبود سلامت دهان و کاهش موارد ذات الریه باشد.

  کاهش ذات الریه

مسواک زدن به طور قابل توجهی میزان ذات الریه را در بین بیمارانی که دستگاه‌های پشتیبانی تنفسی دریافت می‌کنند کاهش می‌دهد، که اتفاقاً بیشتر اعداد در مطالعات مورد تجزیه و تحلیل را تشکیل می‌دهند.

این کاهش معادل یک مورد پنومونی بود که به ازای هر 12 بیمار که تحت تهویه مکانیکی قرار می‌گرفتند و دندان‌هایشان را مسواک می‌کردند، پیشگیری شد.

روپک داتا، اپیدمیولوژیست در بیمارستان دانشکده پزشکی دانشگاه ییل که در این تحقیق شرکت نداشت، می‌گوید این تحلیل داده‌های قانع‌کننده‌ای را ارائه می‌کند که این ایده را تقویت می‌کند که مسواک زدن روتین جزء ضروری مراقبت‌های استاندارد برای بیماران در دستگاه تنفس مصنوعی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان