یکشنبه, 13 اسفند 1402
یکشنبه, 13 اسفند 1402
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد:

چابکسر، پایتخت درختچه زینتی کشور| صادرات ۱۲ میلیون اصله از گیلان

۱۴۰۲/۱۰/۱۶ ۱۴:۰۴ چاپ

گزارش حکایت گیلان | رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، به مقصد صادرات گل و گیاه زینتی استان گیلان اشاره و عنوان کرد: عمدتا درخت و درختچه زینتی تولید گیلان به مقصد ترکمنستان، آذربایجان، عراق، تاجیکستان، باکو، ازبکستان، نخجوان، کشورهای عربی و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و عمده این محصول از شرق گیلان و بخش چابکسر شهر رودسر به عنوان پایتخت درخت و درختچه زینتی کشور تولید می‌شود.

صالح محمدی امروز، ۱۶ دی ماه در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان برای طرح توسعه گلخانه‌ها به منظور تولید محصولات در محیط‌های کنترل شده، ایجاد اشتغال و بهره‌برداری مطلوب از عوامل تولید خصوصا بهره‌وری مطلوب از آب، گفت: بالغ بر ۱۰۶ هکتار سطح زیر کشت گلخانه در استان گیلان با تولید ۱۹ میلیون و ۶۰۰ اصله شامل گل شاخه بریده، آپارتمانی برگ زینتی و گلدار، بوته فصلی و نشائی و سبزی و صیفی وجود دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان یادآور شد: تولیدات گلخانه‌ای استان گیلان با توجه به شرایط اقلیمی منطقه محدود به فضای گلخانه نیست و در فضای باز نیز تولید و پرورش انواع گل و گیاه زینتی صورت می‌پذیرد و در ۹۲۰ هکتار از اراضی گیلان تولید و پرورش انواع گل و گیاه زینتی در فضای آزاد انجام می‌شود.

وی گفت: در مجموع تولیدات فضای باز در گیلان بیش از ۳۱ میلیون است و از این میزان ۲۹ میلیون درخت و درختچه‌ زینتی بیشترین تولیدات را تشکیل می‌دهد.

محمدی به صادرات گل و گیاه زینتی استان گیلان اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته حدود ۱۲ میلیون اصله گل و گیاه زینتی از استان گیلان به خارج از کشور صادر شده و پیش بینی ما برای سال جاری بیش از ۱۲ میلیون اصله خواهد بود و انتظار داریم این عدد در سال‌های آینده با توجه به فعالیت شهرهای شرق گیلان به عنوان قطب تولید گل و گیاه زینتی کشور افزایش یابد.

وی به مقصد صادرات گل و گیاه زینتی استان گیلان اشاره و عنوان کرد: عمدتا درخت و درختچه زینتی تولید گیلان به مقصد ترکمنستان، آذربایجان، عراق، تاجیکستان، باکو، ازبکستان، نخجوان، کشورهای عربی و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و عمده این محصول از شرق گیلان و بخش چابکسر شهر رودسر به عنوان پایتخت درخت و درختچه زینتی کشور تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: بیش از ۴۰۰۰ بهره‌بردار در فضای باز و بالغ بر ۸۰۰ بهره‌بردار در گلخانه‌های استان فعال‌اند و این عرصه قابلیت ایجاد اشتغال غیرمستقیم برای سه برابر این ظرفیت را دارا می‌باشد.

محمدی با اشاره به توسعه گلخانه‌ها خصوصا در شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای از احداث گلخانه‌های کاملا مکانیزه در این شهرک‌ها خبر داد و یادآور شد: همزمان با ایام دهه فجر انقلاب اسلامی و تا پایان سال جاری شاهد افتتاح بالغ بر پنج هکتار گلخانه تولید گل شاخه بریده ارکیده، آنتوریوم و محصول بلوبری در شهرهای انزلی و سیاهکل خواهیم بود.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان