جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402
دعوای نماینده تالش و وزیر راه بالا می گیرد؟

حاشیه های دست رد وزیر از آستارا تا صحن مجلس + فیلم

۱۴۰۲/۱۰/۱۲ ۱۱:۲۳ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان |طاها عبدالهی:عصر روز شنبه نهم دی با یک حاشیه پر رنگ تر از متن در کنار رودخانه مرزی آستارچای به پایان رسیده است. حاشیه های ایجاد شده میان نمانیده تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی با وزیر راه شهرسازی در پایان مراسم افتتاح پل مرزی اتومبیل رو آستاراچای از سطح رسانه ها به صحن بهارستان نیز رسیده و حال وزیر اخطار قانون اساسی از نماینده دریافت کرده است. نماینده مجلس موضوع زیرساخت‌های حمل و نقل غرب گیلان را پیش کشیده و از این مقام دولتی خواسته تا برای جبران نارضایتی به غرب گیلان سفر کند.

حسن محمدیاری نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال روز دوشنبه ۱۱ دی در نشست علنی صحن مجلس با استناد به بند نهم اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی به مهرداد بذرپاش ایران وزیر راه و شهرسازی اخطار قانون اساسی داده است. وی از وزیر راه و شهرسازی انتقاد کرده و گفته است: متأسفانه در استان گیلان به لحاظ زیرساختی با مشکلات عدیده‌ای به ویژه در حوزه راه مواجه هستیم و این موضوع موجب نارضایتی مردم شده است. مطالبات زیادی انجام شده اما هیچ اهتمامی از سوی مسوولان وزارت راه و شهرسازی در این حوزه مشاهده نمی‌شود.

محمدیاری با بیان شرایط انتخابات پیش رو اظهار است: انتظار داریم به لحاظ اینکه مقام معظم رهبری فرمودند ما باید امید و ابتهاج را در بین جامعه ترویج دهیم تا سبد رأی نظام افزایش پیدا کند، حداقل باید در حوزه زیرساختی به ویژه راه، وزیر محترم که مسوولیت مستقیم دارد اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به حاشیه های افتتاح پل مرزی آستاراچای تصریح کرده است: اخیراً وزیر راه و شهرسازی به استان گیلان سفری داشتند اما مطالبات عمومی غرب استان گیلان به ویژه منطقه تالش که جزو مطالبات به حق عمومی است در حوزه راه را استماع نکردند. انتظار داریم وزیر راه و شهرسازی در اولین فرصت به این منطقه سفر کند و حوزه‌ای که واقعا پایلوت است و کریدور شمال به جنوب را کلید بزند تا کمتر شاهد درد و رنج مردم در این حوزه باشیم.

شکرآب نماینده و وزیر روی پل آستاراچای

روز شنبه حسن محمدیاری تالش کرد تا هنگام افتتاح پل خودرویی آستاراچای همراه با غلامرضا مرحبا در کنار وزیر راه باشد و مهرداد بذرپاش از هر دو بخاطر حضورشان قددردانی کرد. پس از آیین افتتاح نیز نماینده تالش هنگام مصاحبه بذرپاش در کنار وزیر ایستاد اما پخش صداوسیما اجازه پخش تصویر دیگر نفرات را هنگام گفتگوی زنده خبر ساعت 14 در روی پل مرزی نداده‌اند. این مصاحبه بخاطر پروتکل‌های صداوسیما با تاخیر حدودا 20 دقیقه‌ای همراه بوده است. پس از این مصاحبه مهرداد بذرپاش می‌خواست برای تکمیل مذاکرات با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر دولت آذربایجان به آن سوی مرز برود. حسن محمدیاری در این هنگام از بذرپاش خواست تا پس از بازگشت به  تالش بیاید و از محل پروژه کمربندی شهر تالش بازدید کند. وزیر راه در پاسخ به وی گفته است که به اردبیل می‌رود و معاون خود را به تالش می‌فرستد. نماینده اصرار می‌کند که وزیر بجای اردبیل از رشت به تهران بازگردد اما وزیر می‌گوید که در اردبیل برنامه کاری دارد و باید در جلسه شورای مسکن استانی شرکت کند. همه این اتفاقات کنار خط مرزی در حالی روی می‌دهد که به خاطر این تاخیر سید عباس موسوی سفیر ایران، سرهنگ پاسدار جواد فروتنی وابسته نظامی ایران در آذربایجان، علی علیزاده سفیر آذربایجان در تهران، سامر ممداف معاون وزیر راه و توسعه دیجیتال آذربایجان منتظر وزیر ایرانی بودند. نهایتا وابسته نظامی ایران به وزیر می‌گوید که شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر آذربایجان منتظر اوست و هر چه زودتر باید بروند که بذرپاش گفتگو را با نماینده قطع می‌کند و با خداحافظی از حسن محمدیاری به آن سوی مرز می‌رود. محمدیاری که دست بردار نبوده به همین هم اکتفا نکرده و با عبور از خط مرزی روی پل حدود 100 متر به دنبال وزیر پیش می‌رود که افسر مرزبانی و یکی از نیروهای حفاظتی جمهوری اسلامی ایران همراه با دو مرزبان جمهوری آذربایجان وی را به این سوی خط مرزی باز می‌گردانند.

مصاحبه نماینده با سحر آذری

حسن محمدیاری در مصاحبه شبکه تلویزیونی سحر آذری گفته است: مشکلات زیرساختی در مسیر مواصلاتی کریدور شمال – جنوب موجود است. این مسیر از (شهر) تالش می‌گذرد و ما مسیر کنارگذر نداریم. پس از حرکت از بندرعباس برای اینکه به آسیای میانه بروید در تالش شاهد ترافیک سنگین سه تا چهار ساعتی هستیم که قابل قبول نیست. امروز صرفا برای اینکه پیگیر کنارگذر تالش باشم به اینجا آمده‌ام. متاسفانه در برنامه های وزیر راه و شهرسازی بازدید از کنارگذر تالش پیش بینی نشده بود. قول داده‌اند که در هفته آینده این مسیر را کلنگ زنی کنند و بخشی از ترافیک شهر برداشته شود و کمتر شاهد ترافیک سنگین و کشنده که اعصاب مردم را بهم ریخته باشیم. اگر این مسیر باز شود حمل و نقل تسهیل می‌شود که جزو مطالبات عمومی مردم است.

فشار منتقدان کار خودش را کرد

علیرغم مصاحبه رضایت بخش حسن محمدیاری با تلویزیون سحر آذری برای سفر وزیر در هفته آینده این حکایت بالاخره از روی پل آستارا به صحن مجلس شورای اسلامی در بهارستان تهران رسیده است. منتقدان عملکرد دوره نمایندگی اکنون تصاویر رویداد پل آستاراچای همچنان در پیام رسان‌ها و شبکه های اجتماعی دست به دست می‌کنند. آنها این موضوع را به عنوان کم محلی وزیر به نماینده تفسیر می‌کنند و کلنگ زنی را یک شوی انتخاباتی می‌دانند. برخی از چهره های رسانه ای نزدیک به نماینده که روز شنبه همراه وی بودند تلاش کرده‌اند تا فضای روانی را مدیریت کنند. ولی این تصاویر کار خودشان را کرده‌اند.

حسن محمدیاری آن را بی توجهی وزیر به مطالبات مردمی می‌داند و اصرار دارد تا وزیر در فاصله 70 روز مانده به انتخابات مجلس حتما به تالش برود و پروژه مصوب کمربندی شهر تالش (هشتپر) را کلنگ زنی کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان