جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402

 حکایت گیلان | در امتداد خط ساحلی نوار غزه، در زیر لایه‌های آوار، یکی از گنجینه‌های پنهان فلسطین و یکی از مهم‌ترین مکان‌های باستان‌شناسی منطقه قرار دارد. بمباران‌های مکرر و فاجعه انسانی که توسط اشغال و محاصره چند دهه‌ای اسرائیل بر جوامع فلسطینی تحمیل شده است و همچنین پیشرفت فرسایش سواحل، این مکان منحصر به فرد را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

به گزارش ایسنا، در محوطه‌ای که اکنون اردوگاه آوارگان فلسطینی «الشاطی» نام دارد، مجموعه‌ای از کاوش‌ها از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ صورت گرفته است، که از برج و باروی عصر آهن (دیوار دفاعی) در زیر خانه‌های دوره هخامنشی گرفته تا سازه‌های دوران رومی و هلنیستی، از بازار قدیمی تا گورستان بیزانسی را شامل می‌شد.

باستان‌شناسان یافته‌های خارق‌العاده‌ای از دوره یونانی ـ رومی را کشف کرده‌اند، که دیوار شهر رومی، ویلا‌ها و خانه‌های دوران هلنیستی با تزئینات نقاشی‌شده متاثر از دریای مدیترانه را شامل می‌شود. این یافته‌ها بخشی از مهم‌ترین بنادر شهر باستانی «آنتدون» مربوط به عصر هلنیستی است، که در نوار غزه وجود داشته است.

در دهه‌های اخیر، مکان‌های باستان‌شناسی اطراف جوامع فلسطینی توسط نیرو‌های اشغالگر اسرائیل نادیده گرفته شده یا بدتر از آن تخریب شده‌اند. در حالی که مکان‌های تاریخی غزه مانند «آنتدون» نابود شده‌اند، سایر مکان‌های خارج از محاصره، مانند قیصریه یا آپولونیا ـ ارسوف به صورت فعالانه حفظ و ترویج می‌شوند.

این بی‌اعتنایی و تخریب میراث فرهنگی فلسطین، هم تلاش فلسطینی‌ها را برای داشتن کشوری مستقل کاهش می‌دهد و هم حق اساسی فلسطینی‌ها را برای دسترسی و حفظ میراث خود سلب می‌کند.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان