دوشنبه, 07 اسفند 1402
دوشنبه, 07 اسفند 1402
به مناسبت شب یلدا؛

شب چله زاینده صفات نیک انسانی

۱۴۰۲/۰۹/۳۰ ۱۵:۰۴ چاپ

اختصاصی حکایت گیلان | شیوا (زهرا) روحی فر: شب چله یا چله شو که نام یکی از جشن های باستانی ایران زمین و نیز نام آخرین شب پاییز است از دیرباز در ایجاد کنش های عاطفی و تحکیم روابط اجتماعی تاثیر فراوانی داشته است. مردمان هر منطقه به بهانه ی  پاسداشت و تشویق فرزندان خود به برپایی این جشن فرخنده، هرسال آن را با آداب و آیین و رسومی زیبا و ارزشمند همچون قصه گویی، شاهنامه خوانی، حافظ خوانی،  نقالی، و تناول میوه ها و تنقلات لذید می آمیزند و به همین بهانه به خوشی خرمی  گرد هم جمع می شوند.

بی تردید این همنشینی و شادمانی ها فضای ذهن را عاری از هرگونه اضطراب و نگرانی، دل مشغولی، بخل و حسد و نیز خشم و کینه کرده و محیطی امن برای بروز احساسات همگان فراهم می آورد که نیاز طبیعی هرموجود زنده ای  بر روی این کره ی خاکی است. با توجه به اینکه برگزاری این جشن باستانی همچون دیگر جشن ها و آیین ها نیازی به جان ستدن و یا به عبارتی قربان کردن موجودات زنده و بی گناه دیگر از جمله غاز و بوقلمون و گاو و غیره ندارد، می تواند پیام آورصلح و مهربانی و عشق و دوستی و نیز جاودانگی در بین خانواده های ایرانی و نیز دیگر جوامع باشد. 

همانگونه که هریک از اوصاف انسانی همچون مهربانی، نیکی، عشق و همدلی از مهمترین سرمایه های اجتماعی محسوب می شوند به جرات می توان گفت که شب چله علاوه بر زایش خورشید که نماد نیکی است زاینده ی صفات نیک انسانی در بین افراد خانواده و فامیل علی الخصوص کودکان و نوجوانان بوده و فضای گرم و شادی بخش آن می تواند چراغی پرنور برای رسیدن به روزهایی شاد و بی دغدغه در آینده ای نه چندان دور فراهم آورد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان