جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402

اختصاصی حکایت گیلان | سال‌هاست که بحران در صندوق‌های بازنشستگی، خط اول تذکرات تحلیلگران به دولت‌ها بوده است.بسیاری از اقتصاددانان مهمترین مشکلات صندوق‌های بازنشستگی را اینگونه تعریف کرده‌اند:

• نقص در مدیریت مالی
• کمبود منابع
• عدم پایداری مالی در برابر تورم
• نبود شفافیت و سیستم کنترل
• عدم اعتماد عمومی

مجموعه نقص‌هایی که صندوق‌های بازنشستگی را به نهادهایی بدهکار، غیرکارآمد و در معرض ورشکستی تبدیل کرده است.اما با وجود مجموعه‌ای از بحران‌ها و البته مجموعه‌ای از راهکارها برای خروج این صندوق‌ها از وضعیت مورد اشاره، مجلس به تازگی طرحی را به بحث گذاشته است که نگرانی از وضعیت حاکم بر صندوق‌های بازنشستگی را دوچندان کرده است.

مجلس ایران به جای تصویب قوانینی که شفافیت مالی این صندوق‌ها را تضمین کنند یا به بهبود سرمایه‌گذاری آن‌ها بینجامند، دستش را به سمت بحران‌زاترین گزینه یعنی «اصلاح سیاست‌های بازنشستگی» دراز کرده است. انتخابی که نه تنها ممکن است سن بازنشستگی را از ۵ تا ۱۲ سال افزایش دهد، بلکه ممکن است به کاهش تعهدات نسبت به حقوق بازنشستگان منجر شود.

اما این طرح پربحث را کدام یک از نمایندگان گیلان امضا کردند؟

بر اساس سامانه شفافیت آرا که رای نمایندگان را درباره لوایح مختلف مشخص می‌کند، تنها رای ۷ نفر از نمایندگان گیلان مشخص شده است.

بر همین اساس چهار نماینده‌ی گیلان در میان مخالفان این طرح بوده‌اند؛ خلیل بهروزی‌فر، حسن محمدیاری، رسول فرخی و محمدرضا احمدی سنگری چهار نماینده‌ای هستند که به این لایحه رای منفی داده‌اند.

با این حال نام سیدعلی آقازاده، محمد صفری و ابراهیم نجفی در میان نمایندگانی هستند که به افزایش سن بازنشستگی رای مثبت داده‌اند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان