جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402
مدیر اجرایی سندیکای کارخانه های چای شمال کشورخبر داد:

تهاتر چای با سریلانکا در ازای بدهی نفتی این کشور به ایران

۱۴۰۲/۰۹/۲۸ ۱۵:۰۷ چاپ

 حکایت گیلان | مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور گفت: وزیر جهاد کشاورزی قول داده است که امسال بازار چای را تنظیم کند و واردات چای به ایران را به 35 هزار تن در سال جاری محدود کند با این حال در هشت ماهه امسال 28500 تن چای به ایران وارد شده است.

به نقل از ایلنا ایران، در معامله‌ای تهاتری با سریلانکا بناست که در ازای بدهی نفتی این کشور به ایران چای وارد کند، این موضوع در حالی که بازار چای کشور در حال حاضر با مازاد عرضه روبه‌رو است پیامدهایی برای این بازار به دنبال دارد. مازاد کنونی چای در کشور به دلیل واردات بی‌رویه چای توسط یک شرکت خاص در سال گذشته است.   

حبیب جهان‌ساز، رئیس سازمان چای کشور حجم بالای واردات را در سال گذشته تایید کرد و گفت: پس از اخبار اخیری که در مورد واردات چای توسط شرکت دبش منتشر شد، وزارت جهاد کشاورزی ثبت سفارش برای واردات چای را انجام نمی‌دهد تا حجم چای موجود در کشور تعدیل شود.

وی افزود: با این حال و با وجودی که در سال گذشته 110 هزار تن چای به کشور وارد شد اما همچنان امسال به واردات 20 هزار تا 30 هزار تن چای نیاز است که حداکثر 5 هزار تن آن در ازای بدهی نفتی یادشده از سریلانکا به ایران وارد می‌شود، در واقع سریلانکا بیشتر از این مقدار نمی‌تواند امسال چای به ایران بدهد.

جهان‌ساز همچنین تصریح کرد: طلب نفتی سریلانکا به ایران هم جدید نیست و سال‌ها از این موضوع می‌گذرد؛ سریلانکا نیز همواره پس از هند دومین مبدا اصلی واردات چای به ایران بوده و اندکی هم از کنیا و ویتنام وارد می‌شود.

محمدصادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور نیز در اظهارنظر در این باره گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 6800 تن چای از سریلانکا به ایران وارد شده، از این میزان 1680 تن آن در آبان ماه وارد شده که مربوط به همان معامله تهاتری با سریلانکا و در ازای بدهی نفتی این کشور به ایران است.

وی افزود: در پی تهاتر چای به جای بدهی نفتی سریلانکا به ایران واردکنندگان چای از سریلانکا دیگر منتظر تخصیص ارز از بانک مرکزی نمی‌مانند و همچنین مقید به این نیستند که در صورت خرید داخلی ثبت سفارش برای واردات چای از سریلانکا را به انجام برسانند که این موضوع به متضرر شدن تولیدکننده داخلی چای انجامیده است.

حسنی همچنین اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی قول داده است که امسال بازار چای را تنظیم کند و واردات چای به ایران را به 35 هزار تن در سال جاری محدود کند با این حال در هشت ماهه امسال 28500 تن چای به ایران وارد شده است.  

وی همچنین گفت: به طور معمول نیاز ایران به چای وارداتی 60 هزار تا 65 هزار تن در سال است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان