جمعه, 11 اسفند 1402
جمعه, 11 اسفند 1402

کلیات طرح شفافیت آراء نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی رد شد.

حکایت گیلان |طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (شفافیت آراء نمایندگان) در دستور کار نشست علنی امروز پارلمان به ریاست محمد باقر قالیباف قرار گرفت.

طرحی که شعار اصلی نمایندگان اصولگرا برای ورود به مجلس بود. بسیاری از این نمایندگان پیش از پیروزی در انتخابات از مجلس پیشین به خاطر عدم تصویب این طرح انتقاد داشتند.

حتی چند روز پیش تعدادی از نمایندگان خواستار بررسی فوری طرح بودند.

این طرح حمایت رییس مجلس را هم داشت. قالیباف شب گذشته در توئیتی نوشت: «‏طرح ⁧شفافیت آراء نمایندگان⁩ فردا در دستور کار مجلس است؛ إن‌شاء‌الله به آن رأی موافق خواهم داد و تمام نمایندگان محترم و پرتلاش مردم عزیز ایران را به ثبت رای موافق دعوت خواهم کرد. ‏تصویب این طرح، مکمل رویکرد کلان‌تری است که برای شفاف‌سازی روند‌های تصمیم‌گیری مجلس در پیش گرفته‌ایم.»

صبح امروز نیز مجلس برای بررسی این طرح جلسه غیرعلنی تشکیل داد.

احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس گفت: «در این جلسه طرح شفافیت توسط نمایندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

او افزود: "رئیس مجلس عنوان کرد که ما راهی جز شروع شفافیت از مجلس نداریم و لاجرم باید این کار را از مجلس آغاز کنیم. "

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: «قالیباف گفت که ما عجله‌ای برای تصویب طرح شفافیت نداریم و باید ابعاد مختلف آن با دقت مورد رسیدگی قرار گیرد.»

علیرضا بیگی خاطرنشان کرد: "رئیس مجلس عنوان کرد که به خاطر بررسی هر چه بهتر و دقیق‌تر طرح شفافیت، این طرح به صورت دو شوری مورد رسیدگی قرار گیرد. ".

اما نمایندگان مجلس نهایتا پس از بررسی نظرات موافقان و مخالفان این طرح، با کلیات آن مخالفات کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از رای گیری گفت: «از آن جا که این طرح آیین نامه داخلی مجلس را تغییر می‌داد نیازمند دو سوم آرا بود و تنها با ۳ رای به تصویب نرسید. هم مخالفین و هم موافقین کلیات با اصل شفافیت موافق بودند ان شاءالله کمیسیون آیین نامه تلاش کند تا در زمینه شفافیت گام برداریم.»

در این طرح بحث برانگیز "نتایج رایگیری و آرای نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح" به صورت شفاف اعلام می‌شود. براین اساس اسامی نمایندگانی که رای موافق، مخالف و ممتنع دادند همان روز توسط پایگاه اطلاع رسانی مجلس منتشر شده و در دسترس رسانه‌ها و عموم مردم قرار میگیرد.

همچنین جلسات علنی از پایگاه اطلاع رسانی مجلس پخش و هم سازمان صدا و صیما می‌تواند جلسات کمیسیون‌ها را ضبط و پخش کند.

منبع: اقتصاد 24

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان