جمعه, 10 آذر 1402
جمعه, 10 آذر 1402
تورم پاشنه آشیل زندگی آبرومندانه کارگری:

خط فقر در ایران به 18 میلیون تومان رسید

۱۴۰۲/۰۸/۳۰ ۱۰:۵۱ چاپ

 حکایت گیلان | نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در مصوبه تعیین دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ تاکید شد که اگر حقوق کارمندان افزایش یابد، باید دستمزد کارگران هم ترمیم شود؛ اما حالا دولت زیر بار این موضوع نمی رود.


به نقل  از اقتصادآنلاین،  هادی ابوی گفت: مسکن سهم بسیار زیادی از هزینه‌های یک خانوار کارگری را به خود اختصاص می دهد؛ اما شاهد هستیم دولت در اجرای طرح نهضت ملی مسکن، اصلا توان پرداختی و حقوق دریافتی کارگران را در نظر نمی گیرد؛ بنابراین نسبت به این شکل اجرای طرح اعتراض داریم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در خصوص احتمال ترمیم دستمزد کارگران اضافه کرد: بخشنامه سازمان اداری و استخدامی درباره اعطای پاداش به کارکنان دستگاه‌های اجرایی که به امضای معاون اول رئیس جمهور رسیده، عملا دریافتی آنها را افزایش می دهد، پس دولت باید نسبت به مصوبه دستمزد ۱۴۰۲ تمکین کند و حقوق کارگران هم‌ ترمیم شود؛ البته نمایندگان دولتی نظر دیگری دارند که این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

ابوی ادامه داد: در حال حاضر  خط فقر در ایران  به ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان رسیده است، در این شرایط زندگی کارگران ‌عزتمندانه ‌نیست و اگر دستمزد دریافتی کارگران افزایش پیدا نکند، وضعیت بد معیشتی این گروه بزرگ جامعه تشدید خواهد شد؛ در این زمینه تاکید می‌شود که دولت باید قانون را رعایت و دستمزد کارگران را هر چه زودتر ترمیم کند.  

نماینده کارگران در شورای عالی کار تصریح کرد: مطالبات جامعه کارگری را پیگیری خواهیم کرد؛ چرا که با نرخ تورم ‌فعلی یک خانوار کارگری توان ادامه دادن زندگی به شکل آبرومندانه را نخواهد داشت و قطعا  اصلاح دستمزد تا پایان سال و حل سایر مشکلات معیشتی می‌تواند کمکی به خانوارها کرده باشد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان