پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | دویچه‌وله: دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا علیرغم چندین پرونده که علیه او در دادگاه‌های مختلف جریان دارد، به حکم دادگاهی در ایالات کلرادو اجازه دارد در  انتخابات مقدماتی این ایالت برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ نامزد شود. 

این در حالی است که قاضی‌ای که این حکم را صادر کرده، ترامپ را در یکی از مهمترین پرونده‌هایی که علیه او جریان دارد مجرم شناخته و رأی صادره علیه او را با تندترین کلمات نوشته است.

این پرونده مربوط به حمله طرفداران ترامپ به کاپیتول در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ است. قاضی سارا والِس در حکمش درباره این پرونده نوشت: «دادگاه به این تصمیم نهایی رسید که ترامپ با قصد خاصی برای تحریک خشونت سیاسی و هدایت آن علیه کنگره به منظور ایجاد اختلال در تأیید نتایج انتخابات عمل کرده است.»

این قاضی در ادامه حکمش همچنین نوشت که ترامپ با "سخنانش و رفتارش علت واقعی" حمله به کاپیتول بوده است.

طرفداران ترامپ در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ زمانی که جلسه کنگره برای تفویض حکم ریاست جمهور جو بایدن تشکیل شده بود پس از سخنرانی تحریک‌آمیز ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند. در جریان این حمله پنج نفر کشته شدند.

چندین شاکی مختلف در چند ایالت سعی کردند جلوی نامزدی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ را بگیرند. استدلال این شاکیان بر اساس یک اصلاحیه قانون اساسی است که بر اساس آن کسانی که دست به "شورش علیه قانون اساسی" بزنند از نامزد شدن در انتخابات محروم می‌شوند.

این شکایات در دو ایالت میشیگان و مینه‌سوتا شکست خورد و اکنون در کلرادو نیز همین سرنوشت را پیدا کرد.

قاضی والس علیرغم رأیی که علیه ترامپ در پرونده حمله به کاپیتول صادر کرد، استدلال کرده که این بند اصلاحیه قانون اساسی صراحتاً به ریاست جمهوری اشاره نمی‌کند و بنابراین ترامپ می‌تواند در رای گیری مقدماتی جمهوری خواهان در این ایالت نامزد شود

علاوه بر این پرونده، دونالد ترامپ در پرونده‌های دیگری نیز مورد شکایت قرار گرفته است از جمله به اتهام "تلاش برای تقلب در انتخابات" که در سطح فدرال در حال بررسی است. همچنین او متهم به "توطئه علبه ایالات متحده" متهم است.

محاکمه ترامپ، به اتهام تلاش برای تقلب در انتخابات قرار است در مارس ۲۰۲۴ در واشنگتن آغاز شود. حکم دادگاه کلرادو برای دادگاه واشنگتن الزام‌آور نیست اما از این نظر معنادار است که یک قاضی صراحتا ترامپ را در جریان حمله به کاپیتول محکوم کرده است. قاضی والس همچنین ادعای ترامپ و وکلایش در دفاع از سخنرانی ترامپ مبتنی بر حق آزادی بیان را نیز رد کرد.

 
 
 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان