شنبه, 11 آذر 1402
شنبه, 11 آذر 1402

اختصاصی حکایت گیلان | محمدهادی مرادی: با وجود اعلام ممنوع‌الکاری دو تن از بازیگران فیلم سینمایی «عامه‌پسند» و همچنین اعمال محدودیت در زمینه تبلیغات آن، توانست در هفته اول اکران به جمع پنج فیلم پرفروش هفته راه یابد.

جدیدترین ساخته سینمایی سهیل بیرقی که تازه‌نفس‌ترین فیلم غیرکمدی در گیشه‌های سینما‌ کشور است.

بر طبق آن چیزی که در فرهنگ ما جا افتاده است، اولویت برای رفتن به سینما، تماشای یک فیلم کمدی و حال خوب است؛ با توجه به این موضوع همیشه فیلم‌های غیر کمدی، جدای مسائل کسب پروانه ساخت و مجوز اکران عمومی، برای جذب مخاطب نیز کار بسیار سختی در مقایسه با آثار کمدی دارند.

 هر چند که در جدول فروش هفتگی سینما، «عامه‌پسند» با فیلم‌های کمدی فاصله بسیاری دارد، اما در طی هفته نخست اکران خود، توانست به ترکیب ۵ فیلم بالای جدول برسد که دستاورد قابل توجهی است.
برخلاف اسم این اثر سینمایی، گویا «عامه‌پسند» مورد پسند عامه مسئولین سینمایی کشور نبود؛ چراکه با یک وقفه 4 ساله برای کسب مجوز اکران عمومی مواجه بود و پس از اجازه اکران نیز در زمینه تبلیغات با محدودیت شدیدی مواجه شد.

پس از اعلام لیست ممنوع‌الکارهای سینمای ایران توسط وزارت ارشاد، معلوم شد که چند تن از این بازیگران، فیلم‌های اکران نشده‌ای دارند که در صف اکران است. از جمله آن بازیگران، فاطمه معتمدآریا و باران کوثری دو بازیگر اصلی فیلم «عامه‌پسند» هستند که در شرایط فعلی با «ممنوع‌التبلیغی» نیز مواجه شده‌اند تا عوامل فیلم نتوانند از تصاویر آن‌ها نیز در تیزر و پوستر تبلیغاتی خود استفاده کنند.

اما در یک ایده‌ای خلاقانه، گروه تبلیغاتی «عامه پسند» اعتراض خود به این شرایط با حذف تصویر بازیگر اصلی مرد فیلم خود، هوتن شکیبا، از مواد تبلیغی خود نشان دادند. نکته جالب استفبال مخاطب از ایده بود که منجر به فروش بالای این فیلم شد.

بنابه گزارش فرارو در هفته گذشته فیلم «عامه‌پسند» ۲۸ هزار مخاطب را به سینما‌ها کشاند که با احتساب دو روز ابتدایی اکران فیلم می‌توان گفت بیش از ۳۰ هزار مخاطب تا به امروز نظاره‌گر این فیلم از بازیگران ممنوع‌التبلیغ و ممنوع‌الکار نشسته‌اند!
مجموع فروش این فیلم از ابتدای اکران و طی نزدیک به ۱۰ روز در حدود ۱.۵ میلیارد تومان به ثبت رسیده است که پس از فیلم‌های «هتل» با 21 میلیارد و 590 میلیون تومن، «بچه زرنگ» با 5 میلیارد و 140 میلیون تومان، «فسیل» 3 میلیارد و 800 میلیون، «گیجگاه» با 2 میلیارد 190 میلیون تومان در رتبه پنجم فروش هفتگی سینمای ایران ایستاده است.

در حال و روزی که چرخه اقتصادی سینما پس از سپری شدن دوران کرونا و شلوغی‌ها و ناآرامی‌های سال پیش کشور، بار دیگر در حال چرخیدن، هر چند با سرعتی اندک، است، اینگونه ممیزی‌ها به عوامل فیلم لطمه خواهد زد.
ممنوع‌الکاری و حالا ممنوع‌التبلیغاتی تعدادی از بازیگران که جزو چهره‌های شاخص سینمای ایران نیز محسوب می‌شوند، تبعاتی نظیر افت کیفیت سینما و به طبع آن باعث افت فروش و آسیب چرخه اقتصادی سینما و فرهنگ کشور خواهد شد.

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان