پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402

به گزارش حکایت گیلان | رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: طرح جهش تولید در دیم‌زارها که با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) امسال برای اولین بار در استان گیلان دنبال می‌شود افزایش درآمد کشاورزان را به دنبال خواهد داشت.

 صالح محمدی درباره طرح جهش تولید در دیمزارهای استان گیلان اظهار کرد: در طرح جهش تولید در دیم‌زارها که با مشارکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) امسال برای اولین بار در استان گیلان دنبال می‌شود، ۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان تحت پوشش قرار داده شده است و برنامه ما رسیدن به ۳۵ هزار هکتار اراضی دیم استان است که در چشم انداز این سازمان پیش‌بینی شده است.

وی افزود: شهرستان‌های تالش، رودبار، رودسر و سیاهکل در طرح جهش تولید در دیم‌زارها پیشرو هستند و تمرکز در جهش تولید در محصولات دانه‌های روغنی، گندم، جو، حبوبات، علوفه و گیاهان دارویی است.
 
نماینده وزیر جهادکشاورزی از اختصاص ۳۲۰ تن بذر به استان گیلان در طرح جهش تولید خبر داد و گفت: در این طرح بذر مناسب برای محصولاتی مانند گندم، جو، دانه‌های روغنی، گیاهان علوفه‌ای و گیاهان دارویی به کشاورزان اختصاص پیدا می‌کند و تاکنون ۲۵ تن از این مقدار به استان گیلان اختصاص یافته که از طریق تعاونی روستایی بخش رستم آباد رودبار و دیلمان سیاهکل بین کشاورزان توزیع شده و تامین مابقی سهمیه از اولویت‌های کاری سازمان است.
 
محمدی هدف از طرح جهش تولید را آموزش کشاورزان در راستای ارتقای بهره‌وری دانست و یادآور شد: طرح جهش تولید در دیم‌زارها، افزایش کیفیت و درآمد تولیدکنندگان بخش کشاورزی و کمک به توسعه فرهنگ خوداشتغالی حرفه‌ای با رویکرد اشتغال دانش‌محور به کمک کارشناسان و متخصصان بخش کشاورزی را به دنبال داشته و محور اصلی در این طرح آموزش محور بودن است.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان تصریح کرد: تحت این طرح قرار است ۲۸ دستگاه انواع ادوات کشاورزی با مجموع تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۳۳.۷ میلیارد ریال به استان گیلان اختصاص پیدا کند و پس از دریافت درخواست شهرستان‌های استان نسبت به تامین نیاز کشاورزان در بخش تجهیزات و مکانیزاسیون اقدام خواهیم کرد.  


 محمدی تاکید کرد: در این راستا سامانه دیم‌زارها برای پیش ثبت نام اطلاعات زارعین و همچنین ثبت نهایی اطلاعات زارعین و متقاضیان دریافت تسهیلات خرید ادوات توسط کارشناسان ناظر پهنه در شهرستانهای هدف، طراحی و آماده ارائه خدمات است و کشاورزان محترم با دانلود اپلیکیشین « دیم زار » می توانند در سامانه مذکور پیش ثبت نام و سپس با کارشناسان ناظر پهنه برای ثبت نهایی اقدام کنند.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان وی افزود: در این طرح کارشناسان، مروجان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی با کشاورزان همکاری دارند که آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در اراضی دیم چه در جهان و چه در ایران در اختیار کشاورزان قرار گیرد و هدف بهبود عملکرد در واحد سطح است که هزینه‌ها را در تولید محصولات کشاورزی کاهش داده و و درآمد کشاورزان را افزایش می‌دهد.
 

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان