پنجشنبه, 09 آذر 1402
پنجشنبه, 09 آذر 1402

حکایت گیلان | معرفی کتاب | کیان پوررهنما (مدیرمسئول)‌ | چاپ نهم کتاب نبرد قدرت در ایران (چرا و چگونه روحانیت برنده شد؟) نوشته‌ی محمد سمیعی توسط نشر نی منتشر شد.

دکتر محمد سمیعی متولد سال 1343، دانشیاردانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران می باشد. او دارای مدرک کارشناسی حقوق از دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۱ ،کارشناسی ارشد اطلاع‌رسانی از دانشگاه تربیت مدرس در سال ۱۳۷۸ و دکتری علوم سیاسی از دانشگاه وستمینستر لندن در سال ۱۳۸۸ می باشد.

کتاب نبرد قدرت در ایران با نثری و زبانی گویا به بررسی و تحلیل تاریخی و اجتماعی ایران و روحانیت از زمان صفویان تا پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد. در طول بحث، نیروهای سیاسی مختلف در ایران از ابعاد مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، با حفظ انسجام بررسی شده است. نویسنده در مقدمه و در جای جای کتاب تأکید دارد که با نگاهی جامع و تحلیلی علمی و فارغ از نزاع های ارزشی و ایدئولوژیکی و با تکیه بر پایگاه نظری سعی در تحلیل معادلات قدرت میان نیروهای سیاسی در دوره های مختلف داشته است و می نویسد: «روشی که این کتاب ترجیح داده و در پیش گرفته، مبتنی بر تحلیل رفتار نیروها و بازیگران سیاسی بر اساس تحلیل موقعیت است. … این روش یک تحلیل واقع گرایانه است و با توجه به اینکه مبتنی بر مستندات و وضعیت های عینی است، همواره امکان نقد و بررسی بیشتر را برای محققان بعدی فراهم می آورد».

برگرفته از مقدمه مولف:

در سال ۱۳۵۷ توفانی سرکش در مدت کوتاهی کشور را درنوردید و فرزندانِ ایرانِ مدرن، که شب و روز در میانشان شاه‌دوستی و غرب‌گرایی ترویج شده بود، بساط شاهنشاهی را برای همیشه برچیدند و به این ترتیب، از میان همه‌ی نیروهای سیاسی ایران، از چپ‌گرایان گرفته تا روشنفکران لیبرال، هُمای قدرت به‌ناگاه بر شانه‌ی روحانیت نشست؛ اما چرا و چگونه؟ چه منطقی بر اذهان ایرانیان حاکم بود و چه شد که آنان با پشت‌کردن به مظاهر نوگرایی، «جمهوری اسلامی» را ترجیح دادند؟ چرا جامعه‌ی ایرانی راهی برخلاف سکولاریسم، موج غالب جهانی، در پیش گرفت؟ چرا مردم ایران از میان همه‌ی مخالفان رژیم پهلوی، که در میان آنان سیاست‌مداران کارکشته، متخصصان برجسته و مبارزان باصداقت و وطن‌پرست از چپ و راست بودند، روحانیان و نظام پیشنهادی آنان را برگزیدند؟ و سرانجام این که نبرد قدرت در این سرزمین به چه سویی خواهد رفت؟ 

حکایت‌ گیلان | معرفی کتاب نبرد قدرت در ایران (چرا و چگونه روحانیت برنده شد؟)

همرسانی کنید:

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان